Ігор Угриновський, заступник директора «Теплокомуненерго»: «Реальну економію газу може дати лише менша кількість поданого тепла»
07 Вер, 2014 10:05
Зима, що наближається, готує неабиякі випробовування українцям. На фоні росту вартості усіх енергоносіїв, маємо проблеми з постачанням газу. Чи вплинула ситуація в державі на вартість теплопостачання, і як економитимуть блакитне паливо місцеві комунальники, розповів заступник директора ДКП “Івано-Франківськтеплокомуненерго” Ігор Угриновський.
Читайте також: В місті скасований сезонний тариф на гарячу воду. В підсумку послуга подорожчала
Взимку тепло може подорожчати на 50%
– Цього літа іванофранківці отримали чимало невтішних новин про ріст різних тарифів. Яка ситуація з вартістю на теплопостачання?
– Згідно постанови профільної Нацкомісії, яка встановлює нам тарифи, з 1 серпня дійсно змінилися тарифи для населення. Зокрема ціна на тепло піднялася приблизно на 30-40%.
Але говорити про конкретні ціни, які будуть зазначені у квитанціях, наразі зарано. Розрахунок буде зроблений відповідно до кількості поданого тепла. Однак якщо до 1 серпня вартість 1 Гігакалорії складала близько 161 грн, то тепер зупинилася на рівні понад 231 грн.
Це означає, що чим холодніше буде взимку, тим більше гігакалорій вироблятиме підприємство, аби клієнти мали якісну послугу. Відповідно люди платитимуть більше — до 50% в порівнянні з 2013. Якщо ж зима буде відносно теплою, то ріст тарифу буде не таким помітним
– Тарифи на гарячу воду також зросли?
– До серпня діяли так звані сезонні тарифи. Зимою – 20,43 грн, влітку – 12,87 грн за куб гарячої води . Зараз тариф встановлений на рівні 25 грн 41 копійок, впродовж цілого року. Разом з тим, якщо раніше люди платили нам за підігрів, а потім ще у «Водоканал» за спожиту холодну воду, то тепер треба платити лише у «Теплокомуненерго». А ми вже самі будемо сплачувати «Водоканалу».
Додатково в цій ціні «сидить» вартість повірки лічильника. Раніше вона коштувала 25 грн, і робилася раз у 4 роки. Тепер ми будемо самостійно виїжджати бригадами на дім. Будуть і невеличкі зміни у ціні за воду, залежно від наявності у квартирі рушникосушок. Якщо вони працюють від централізованого опалення – ціна за куб гарячої води буде на дві гривні менша. Є зміни й в абонплаті, вона зросла на 10 копійок — до 1,80 гривні за метр квадратний житла.
– Мабуть, тяжко буде людям перезимувати з такими тарифами…
– Насправді не все так погано, як здається. Поряд з пільгами і субсидіями, уряд ввів поняття «компенсації». Вона діє у випадку, коли споживач отримує мінімальну зарплату, але по якісь причині не має субсидії, то йому держава може повертати різницю між тим, що було нараховано в минулому році, і нараховано в цьому році. Але ця норма стосується споживачів з малим рівнем доходів.
– Юридичні споживачі також отримали вищі тарифи на тепло?
– У них тариф змінюється мало не щомісяця. Ціни змінювалися 1 січня, 1 квітня і у серпні. Але до квітня вони були відносно невеликі — навпаки, діяла знижка, за яку домовився ще Янукович. Потім ціни піднялися, і зараз вони фактично такі ж самі, які були до 1 січня 2014 року.
Нові тарифи знову не є економічно обгрунтованими
– Так звана інвестиційна складова – у нових тарифах – присутня?
– Так, вона закладена у наших тарифах. Це – гроші на модернізацію підприємства, план якої погоджує міська влада. Потім ми ці плани подаємо в столичну Нацкомісію, яка розглядає найактуальніші заходи, і їхню вартість вкладає у тариф. Але для їх виконання потрібна 100% оплата за послуги від споживачів, і стабільні ціни на матеріали.
Зараз ми нібито маємо новий тариф, але через зростання долара ми вже відчуваємо брак коштів на заплановані заходи. Тому що вартість труб чи обладнання вже виросла. Тобто зараз можемо говорити, що новий тариф вже не є економічно обґрунтованим, а відповідає лише 95% від потреби.
Буму на “автономку” немає
– Яка ситуація з наданням дозволів на індивідуальне опалення?
– При виконавчому комітеті й далі працює міжвідомча комісія, яка приймає рішення про видачу дозволів на автономне опалення. З ними люди отримують вже від нас технічні умови. Ми цей процес не блокуємо, тому що все більш-менш відрегульовано, хаотичних дозволів не видають.
Навіть цього року є кілька великих об’єктів, що відключилися від централізованого опалення. Також у наших інтересах, погодити відключення на тих стояках чи під’їздах, де залишилося 1 чи 2 наших клієнтів – подавати їм тепло занадто дорого.
– А чи не відновився бум на автономку на фоні подорожчань газу?
– Ні, буму немає. Ще в 2010-2012 роках на автономку переводилося до 800 квартир. У цьому році маємо лише сотню таких домівок.
– Індивідуальне опалення допоможе зекономити споживання газу?
– За моєю інформацією — ні. Тому що в Коломиї і Ужгороді, наприклад, де немає централізованого опалення, споживання газу зросло на 20%. Бо люди там коли хочуть, собі вмикають тепло. Тобто це не панацея.
Електроопалення – далі слів справа не пішла
– Навесні глава уряду Арсеній Яценюк анонсував можливість переходу українців на електричне опалення. Чи відомі Вам такі випадки у Івано-Франківську?
– Дійсно, такі слова були, але досі ми маємо урядове обмеження щодо відключення від тепла лише цілими будинками. А якоїсь програми конкретної, чи змін у законодавстві щодо пільг споживачам, які хочуть перевестися на електроопалення – нема. Однак кілька іванофранківців цим питанням цікавилися. Тобто ініціатива наразі залишилася ініціативою, принаймні тепловикам про це нічого не відомо.
Аби економити газ, у нас один вихід — недодавати людям тепло
– Як підприємство скорочує споживання газу на 30%, як цього вимагає уряд?
– У нас є план заходів, однак при діючих технічних нормативах і ситуації в державі виконати його неможливо. Поясню чому — у нас немає таких втрат, аби модернізовувати підприємство і за рахунок цього економити. У нас є наразі один вихід — недодавати людям тепло. Бо поки що маємо рівень втрат теплоносія — 12%. В Європі цей рівень складає — 9%. Тобто якщо ми почнемо масово замінювати труби, це дасть невеликий ефект.
Ще один варіант економії — затягування опалювального сезону, тобто пізніше його почати, та швидше закінчити. Однак з погодою не вгадаєш. Також зменшити споживання можуть довші зимові канікули у школах, тощо.
– Як справи з технічною готовністю підприємства до зими?
– Тут у нас проблем немає, як і щороку, до 15 жовтня, і навіть швидше, вийдемо на 100% готовність. Наразі завершуються профілактичні ремонти котелень, перевіряємо щільність систем у будинках. Лиш би газ був.
– А його може не бути?
– Поки що лімітів на газ ми не отримали. Скоріше за все, вони будуть, але в меншому об’ємі, ніж у попередньому році.
Розмовляв Роман Турій