Індійські практики на Коломийщині: у Воскресінцях виробляють справжнє масло гхі (ФОТО)
26 Лип, 2024 15:11
У селі Воскресинці розкинулася ферма, де чоловік, на ім’я Роман тримає майже 60 кіз рідкісних порід та виробляє корисне масло гхі.
Про виробництво та ферму Галці розповів її засновник Роман Стефанців.
Сім років тому, коли Роман Стефанців вийшов на пенсію, та трохи відійшов від сімейного бізнесу, на батьківській території він вирішив побудувати будиночок для відпочинку. Тоді ж чоловік зіткнувся з проблемою: територія велика, а косити немає кому. Тому й вирішив завести кілька кіз, аби ті допомагали з благоустроєм території. Проте догляд за козами швидко став новим хобі чоловіка.
Спочатку було три кози англо-нубійської породи, потім докупив ще декілька. Пізніше кози почали розмножуватися на місці, а їх чисельність швидко зросла. Тепер на трьох гектарах землі чоловік утримує близько 60 кіз двох порід: англо-нубійську та ламанча.
Ці породи кіз мають хорошу жирність молока. Англо-нубійська – це африканська порода, яку в Англії трохи підготували для нашого клімату. Чоловік каже, чим краще порода, тим більш вибагливі кози. Харчуються тварини в основному сіном.
“Зараз у мене немає багато землі, але кругом не обробляються дуже багато ділянок. Люди свої ділянки не використовують, тому я поки що тут собі сіно заготовляю”, – ділиться Роман.
Минулого року чоловік виробляв з молока сири: пармезан, чеддер, парменталь, цьогоріч – вирішили робити масло. Каже, воно і зберігається краще, і для здоров’я корисніше.
“Масло я трошки досліджував, і зрозумів, що воно дуже потрібне для нашого організму: для мозку, для легенів. Я слухав американського лікаря, і він говорив про жири. Тому я й вирішив це досліджувати. Тепер роблю масло гхі – це індійська практика”, – ділиться Роман.
Особливість такого масла полягає в тому, що воно топлене, отже очищене. Там немає білка й інших домішок, лише чистий жир. Гхі може зберігатись в холодильнику до півтора року, воно не має запахів, присмаків, як можуть бути у звичайного масла.
“Масло буйвола, овече, козяче – воно тонкомолекулярне. І ці тонкі молекули проникають глибоко у всі клітини та відновлюють їх”, – розповідає чоловік.
Виготовляти масло, додає Роман Стефанців, набагато легше, ніж сири:
“Спочатку потрібно сепарувати жири в молоці, якщо немає часу на це, то кладемо молоко в холодильник: вершки відстоюються і на другий день знімаємо їх. Потім вибиваємо масло, в нас для цього є спеціальний пристрій. А тоді уже очищуємо його через топлення й інші процеси. Цим я займаюся раз у два-три дні та виробляю 5-6 кг масла за раз”, – ділиться він.
Зі 100 літрів молока, чоловік виробляє приблизно 2 кілограми такого масла. Поки що не реалізовує його масштабно: лише між знайомими та друзями. Одна півлітрова баночка масла гхі коштує 500 гривень.
“Я пропоную деколи друзям, знайомим масло безплатно для дітей, щоб вони переконалися, як воно працює, як зміцнюється здоров’я. Треба хоча б місяць-два покористуватися маслом, а потім вже починаються перші результати. По шкірі можна бачити, як вона міняється, її жирність та еластичність”, – розповідає Роман.
Масло гхі досить універсальне, каже чоловік: на ньому можна смажити, додавати його в різні каші, використовувати як крем. Чоловік досліджує чудодійну силу масла на собі: помітив, що за два місяці його споживання, почав набагато краще себе почувати. Також він слідкує за змінами у здоров’ї ще кількох людей, які вживають це масло. Це – три постійні клієнти чоловіка, одна з них – відвідувала Індію й настільки перейнялася чудодійним ефектом масло гхі, що знайшла його і тут.