Інформаційний вплив робиться у цілому світі, Україна не є унікальною країною, – соціальний психолог Олег Покальчук у Франківську
28 Лют, 2017 17:29
Сьогодні, 28 лютого, в Івано-Франківську соціальний психолог Олег Покальчук розповів журналістам, студентам та активістам про перевірку на достовірність інформації.
Він вважає, що термін «інформаційна війна», яким ми часто оперуємо, є некоректним. Треба говорити про інформаційний вплив або інформаційні операції, які відбуваються.
«Україна знаходиться на такій стадії війни, у якій зброя – постправда… Відбувається інтерпретація фактів, а потім зміна поведінки», – сказав він.
Фахівець зауважив, що поширення чуток – це психологічна операція.
«Наш суперник розумний, а наші обзивання в Інтернеті потрібні для підняття самооцінки», – прокоментував пан Олег.
Прокальчук вжив фразу «корисні ідіоти». Це коли люди з низькою компетенцією беруться за добрі справи, тим самим роблять шкоду. Відомо, що найкраще користуватися людиною тоді, коли вона не знає, що на неї впливають. Агенти впливу зазвичай не ідентифікуються на пряму.
«Це робиться у цілому світі, Україна не є унікальною країною», – зауважив соцпсихолог.
Також він повідомив, що на масу людей легше вплинути, ніж персонально на когось конкретного.
«Ваш світ – це ваші близькі. Ви думаєте, що вас нічого не впливає. Не бачите, що у вас спиною, а це на вас впливає… Свідомість групи є мішенню», – додав він.
Людей відволікають від важливих події з допомогою телебачення. Наприклад, виступи Жереновського, які можна вважати частиною відволікального маневру.
«Є інформація покликана відволікти, а є така, що має змінити поведінку», – наголосив Покальчук.
Спеціаліст радить перевіряти новини на достовірність, звертати увагу на те, чи у тексті є власне факти. Треба працювати із молодими людьми, вчити аналізувати інформацію. Наприклад, протидіяти неправді можна протиставляючи іншу точку зору та викладаючи послідовність фактів, нумеруючи їх. Відомо, що часте повторювання брехні стає правдою. На це треба зважати. Також слід повідомляти, попереджати про джерела дезінформації.
«Відповідайте на звинувачення простими словами. Коли ви намагаєтеся включити свій інтелект, досвід, то виглядатиме, що ви виправдовуєтеся… Перепитуйте. Якщо це вигадка, то будуть моменти відхилення від сценарію», – додав соцпсихолог.
Істину людині треба подавати поступово, підлаштовуватись під інтереси аудиторії. Фахівець зазначив, що люди керуються образами, тому їм ближче те, як їм здається, ніж те, як є насправді.
Тренінг відбувся в рамках проекту “Українська журналістика в умовах гібридної війни”.
Фото – Іван Зелик