Інноваційну систему обігріву облаштують у найбільшому храмі Франківщини
03 Січ, 2022 19:06
У найбільшій церкві Прикарпаття – храмі Святих Володимира й Ольги, що на вулиці Вовчинецькій в Івано-Франківську, облаштують інноваційну систему обігріву.
Для того, щоб вірянам було комфортно під час богослужіння, використають каналізаційний колектор та спеціальний тепловий насос. Це спільний пілотний проєкт Української Греко-Католицької Церкви та науковців університету нафти й газу (ІФНТУНГ), пишуть Вікна з посиланням на Екологічне бюро УГКЦ.
Церква Святих Володимира й Ольги на вулиці Вовчинецькій в Івано-Франківську вважається одним із найбільших храмів УГКЦ в Західній Україні. На її спорудження пішло понад десять років, і влітку 2021-го відбулося урочисте освячення. Площа будівлі 1100 кв. метрів.
“Питання опалення у храмі для нас дуже актуальне. Ми поставили підлогову систему. Зараз приміщення обігріваємо двома електронасосами і ще одним газовим, який працює від балонів, — пояснює настоятель храму отець Іван Яковлюк. — Якщо робити газове опалення, то це дуже дорого, адже потрібно і проєкт, щоб під’єднатися, і паливну окрему робити”.
Відтак храм планується використовувати як полігон, наукову лабораторію, у якій науковці ІФНТУНГ випробовуватимуть свої напрацювання щодо обігріву великогабаритних будівель.
Для цього вони залучать наявний у них тепловий насос, який відбиратиме тепло каналізаційного колектора, що прокладений неподалік церкви.
“Вода, яка тече міським каналізаційним колектором, має температуру 15 градусів. Ми ставимо спеціальні теплообмінники, які відбирають температуру на тепловий насос, і так подаємо тепло у будівлю. Оскільки ця будівля є найбільшою у місті, то ми подумали, що варто провести такий експеримент. Якщо він вдасться, то тоді зможемо розтиражувати його і на інші будівлі, — розповідає ректор університету Євстахій Крижанівський. — Ми використовуємо наявну систему каналізації. Встановлюємо наш насос у відведеному приміщенні, має бути підведена електрика. Особливих додаткових робіт не потрібно”.
За підрахунками науковців, якщо приміщення нагрівати звичайними котлами, то, провівши 100 кВт електричної енергії, можна отримати 90 кВт теплової. Якщо ж використовувати методологію теплового насоса, підключивши 100 кВт електричної енергії, можна отримати теплової 400 кВт. Тобто витрати на оплату опалення зменшуються у 4 рази.
“Припускаємо собі, що якщо запрацює нова технологія, то ми значно зекономимо на вартості обігріву. Насосу потрібно мало електроенергії, але продуктивність більша. Це новітня технологія, і вона має себе виправдати. Такий насос коштує орієнтовно 50 тис. доларів. А нам його передають від університету у користування безкоштовно на умовах договору про співпрацю. Зараз опалення для парафії обходиться в межах 30 тис. грн на місяць. Щоправда, тут мова про обігрів не тільки храму, але й інших приміщень”, — пояснює отець Іван.
Окрім економії, запропонований метод, відзначають науковці, є і максимально екологічним.
“Це нова технологія, де відбирається низькопотенційне тепло. Ми тут нічого не спалюємо, немає ніяких викидів. Це чисті джерела. Теплові насоси є надзвичайно економними, але вони у нас поки що мало поширені”, – додає Євстахій Крижанівський.
Наразі у храмі вже взялися до роботи — шукають місце для монтажу насоса, збільшують потужність електроенергії до 100 кВт і планують, що вже на наступний зимовий сезон інноваційна система запрацює.
Опалення у храмах зараз є однією із найбільших побутових проблем різних конфесій. Нещодавно в Івано-Франківській архієпархії УКГЦ провели дослідження, згідно з яким 53% храмів не мають опалення. Найбільше таких церков у сільській місцевості. Відновні джерела для опалення використовують поки що менш як 1%. Як правило, це теплові насоси «повітря-повітря» чи «повітря-вода», лінійка яких потребує відносно менших інвестиційних витрат.
Холоду бояться і віряни. У зимовий період кількість парафіян на богослужіннях зменшується. Про це говорять практично усі священники та пояснюють це тим, що опалення у церквах, які збудовані багато років тому, не передбачалося.
Поширеною практикою підігріву церковних приміщень, особливо у сільській місцевості, є електрообігрівачі, кондиціонери або УФО. Отець Іван Гнатюк служить на двох парафіях і каже, що коли приходить зима, то питання, як зігріти церкву, постає дуже гостро.