“Історія з вікна”: Urban Space Radio випустив атмосферний подкаст про українські міста (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

19 Жов, 2021 10:10

Поділитись публікацією
“Історія з вікна”: Urban Space Radio випустив атмосферний подкаст про українські міста (ФОТО)

Міста – це мінлива матерія. Вони постійно в русі, а тому дуже швидко стають іншими. Найкраще ці зміни помічають ті, хто багато років живуть у середмісті. Вони можуть повідати, коли трава була найзеленішою, а дерева – найвищими. Вони чують пульс міста і знають його справжній ритм.

Журналіст Назарій Заноз здебільшого пише есеїстику та політичну колумністику. Також займався літературою та саунд-артом. Нещодавно ж близько двох місяців працював у новому для себе форматі – над авторською програмою “Історія з вікна” для франківського Urban Space Radio. За підтримки грантової програми “Українського культурного фонду” автор створив аудіоісторії про сім міст України — як вони змінювалися, розвивалися, боролися за своє існування та зростали. Голосами цих міст стали його мешканці, які понад 30 років жили у середмісті, пише “Галка”.

“Передовсім мене потішило те, що завдяки роботі над подкастом маю змогу вибратися в міста, куди поки не випадала нагода потрапити, але хотілося. Маю на увазі Маріуполь та Сєвєродонецьк. Останній я навіть бачив з відстані в кілька кілометрів, коли взимку відвідував Лисичанськ, проте відвідати тоді не зміг.

Стосовно ж привабливості теми для мене, то вона зацікавила одразу з багатьох точок зору. Передовсім тому, що в цьому подкасті перетинаються багато тем, котрі мені цікаві: і журналістика, і міста, котрим багато присвячую уваги у своїй есеїстиці, і звуки. Останнє мене потішило особливо, бо це можливість додати до подкасту трохи мистецької інтерпретації міста, аби воно говорило не лише голосами мешканців-героїв, а й вулиць, автівок, будинків”, – розповідає Заноз.

фото Маріуполя від Назарія Занози

Героїв для подкасту доводилося шукати різними способами. Передовсім звертався по допомогу до знайомих із цих міст, аби помогли із контактами, і якщо вони не знали самі, то спрямовували до когось, хто міг би підказати. Також доводилося прохати про допомогу в соцмережах.

“Теорія шести рукостискань теж підтвердилася – і героїв вдавалося знаходити, тому я дуже вдячний усім людям, котрі відгукнулися і допомогли знайти необхідні контакти. Часом доводиться писати і телефонувати великій кількості людей, перш, ніж вдасться домовитися про запис”, – розповідає Заноз.

У подкастах почуєте про місто від жителів його центральних вулиць. Назарій переконаний, що це найдинамічніша частина міста.

“Центр – це серце міста, воно зазвичай є найбільш динамічною частиною, котра першою проходить через всі зміни. Більшість історичних подій, культурних атракцій – все це зосереджено здебільшого в середмісті, а тому люди, котрі там живуть – можуть буквально спостерігати історію з власного вікна”.

Про Київ та життя у Пасажі на Хрещатику розповідає 86-річна Тамара Корніївна Солдатенко – про війну, публічну страту на Майдані та про пісні від митців. Мистецтвознавець Олександр Чернов ділиться історіями про рідний Маріуполь, про гарне море та забруднене середовище, про декомунізацію та художників. Про окупацію Сєвєродонецька, про проукраїнські погляди жителів, та чим місто приваблює людей — розповідає письменниця Світлана Талан та соціальний інноватор Аріф Багіров.

“Не маю улюблених історій та епізодів загалом, бо поки не можу відділити їх якось від себе. Але запам’ятовуються, звісно, якісь речі, котрі вражають, тому вони пов’язані здебільшого з війною: або Другою світовою, як те, що героїня київського епізоду була ще дівчам, коли побачила на власні очі страту на Майдані разом з величезним натовпом; або з російською окупацією, під час котрої герой епізоду про Сєвєродонецьк разом з товаришами по опору малював в місті українську символіку”, – ділиться автор подкасту.

фото Києва від Назарія Занози

Поринути на всі 100% в атмосферу того чи іншого міста дозволяють звуки його вулиць, які використовують у подкасті. А це музика, розмови людей, звуки міського транспорту та інше.

“Звуки вулиць допомагають слухачам на час подкасту поринути в атмосферу оповіді, дозволяють перенестися в те середмістя і відчути на трохи те, що кожного дня чують зі своїх вікон герої. Звуки наближають нас до місця, допомагають уявити собі, що відбувається на цій вулиці, який в неї характер: спокійний чи норовистий, які в неї музичні смаки й таке інше.

Насправді дуже хотілося, аби після цього подкасту люди почали більше прислухатися до своїх міст, вчилися розуміти їх на звук, задумувалися над тим, що їм подобається у звуковому ландшафті рідних теренів, а що – не дуже, і як це можна змінити”, – ділиться Назарій.

Слухаючи епізоди, ви неодмінно захочете відвідати якесь з міст — настільки атмосферно звучать історії від його жителів, хоча Назарій не ставив перед собою мету привабити туристів у такий спосіб.

“Чи планував привабити в ці міста туристів? Такого завдання перед собою не ставив, але дуже класно, якщо після прослуховування таке бажання виникає. Значить вдалося наблизити місто, передати його атмосферу. Бо все це дуже цікаві локації, частину з котрих люди відвідують не дуже часто. А чим більше люди мандруватимуть, чим краще знатимуть інших, тим менше стереотипів буде всередині суспільства і кращим буде уявлення про життя різних частин країни”.

Сіверський Донець між Сєвєродонецьком та Лисичанськом

Не менш цікавими є залаштунки створення подкасту — Назарія пригощав яблуками журналіст Владислав Савенок, поки вони з оператором перечікували грозу в Чернігові, а в Сєвєродонецьку Аріф Багіров влаштував для нього “ексклюзивну екскурсію” містом.

“Намагаюся домовлятися з героями так, аби записувати епізод в їхній квартирі чи будинку, аби слухачі могли почути якісь побутові звуки житла, якісь деталі буденности, як, наприклад, закриття кватирки та чаювання в чернігівському епізоді чи звуки з балкона в Сєвєродонецьку. Проте не всі готові пускати журналістів до себе додому, хоча це насправді дозволяє зрозуміти героя/героїню краще. Та й їм самим має бути легше розкритися вдома, адже тоді перебувають на своїй території.

За лаштунками теж зостається багато цікавого. Наприклад Владислав Савенок, як і обіцяв, ділився яблуками зі свого саду. Нам з оператором взагалі довелося перечекати в пана Владислава грозу, бо вона дуже несподівано нас застала. З Аріфом Багіровим ми ще довго не могли розпрощатися після запису, він години чотири показував місто і розповідав про нього, тому мені пощастило втрапити на ексклюзивну екскурсію Сєвєродонецьком”.

Окрім вище згаданих міст на вас чекають ще “історії з вікна” про Львів, Харків та Маріуполь.

Послухати “Історії з вікна” ви можете на зручній для вас платформі: 

– на сайті Urban Space Radio

– на платформі або у додатку Podcasts Google

– на платформі або у додатку Podcasts Apple