Історії материнства, які мало проговорюються суспільством: франківців запрошують на виставку «Портрет мами» (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

02 Гру, 2021 12:45

Поділитись публікацією
Історії материнства, які мало проговорюються суспільством: франківців запрошують на виставку «Портрет мами» (ФОТО)

Другого грудня в Івано-Франківську “Молода Просвіта Прикарпаття” презентувала виставку “Портрет мами”.

Читайте також: Краса на вулицях міста: франківці масово одягнули вишиванки (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Захід пройшов у приміщенні Центру надання адміністративних послуг на Вічевому майдані, пише “Галка”.

“Портрет мами” – це проєкт, який об’єднав жінок з різними долями та життєвими цілями, але спільним прагненням: розповісти про свій досвід материнства.

Через фото і короткі історії організатори спробували передати емоції, які часто матері проживають “за зачиненими дверима” та про які суспільство ще неохоче говорить назагал.

Йдеться про короткі історії:
– матері з інвалідністю,
– багатодітної мами,
– матері прийомних дітей,
– мами, яка втратила дитину,
– мами, яка тривалий час не планувала народжувати,
– мами сина з інвалідністю,
– мами дітей, між якими значна різниця у віці,
– матерів, які реалізують свій кар’єрний потенціал.

За словами керівниці проєкту Тетяни Пігурської, є доволі багато тем, пов’язаних з материнством, які мало проговорюються суспільством:

«Ми прагнемо, щоб через ці історії люди почали самостійно шукати відповіді та ставати більш відкритими до жінок з різними, деколи непростими історіями материнства. Це можливість іншим матерям зрозуміти, що вони не самотні. Таких історій є дев’ять. Ми з весни записували ці історії, фотографували матерів, а зараз це все сформували у виставку. Думаюємо над продовженням і шукаємо нових героїнь».

Мати дитини з інвалідністю Ольга Мачкур розповідає, що не можна опускати рук і падати духом:

«З віком стає все важче, але з роками звикається, бо це є частиною нашого життя. Я не була одразу до цього готова. У мене син хворий на гідроцефалію – у нього збільшена голова через водянку в головному мозку. Є така фізична вада, і ми завжди відрізнялися від інших дітей. А в 9 років у нього стався інсульт, і зараз він майже нерухомий».

Проте саме син став рушійною силою сім’ї вийти на вулицю та продавати власноруч виготовлені смаколики, – розповідає Ольга Мачкур.

«Він все розуміє та дуже хоче допомагати. Крім сина, маю ще й дочку. Зараз дітям уже виповнилося 18 років. Це все частина нашої сім’ї, тому я не боюся труднощів».

Мати Оксана Пілянська поділилася історією про себе та свою доньку:

«Смерть моєї дитини змінила мій світогляд і мою діяльність. У моєї доньки був складний підлітковий період. А у 18 років вона вчинила самогубство. Я зрозуміла, що важливо достукатися до своєї дитини і допомогти їй, також треба вчасно розуміти та розмовляти зі своїми дітьми. Розумію, що моя історія – не для всіх, але вона має спонукати інших допомогти своїм дітям. Тому участь у проєкті важлива для мене. Через це, що сталося в моєму житті, я тепер можу допомагати іншим».

Ще однією історією поділилася Алла Василишин. Через важку хворобу лікарі не очікували, що вона проживе навіть до 20 років, а про народження дитини взагалі не йшлося.

Зараз жінці уже 38, у неї двоє дітей і щаслива сім’я:

«Мої подруги, у яких теж є інвалідність, мають страх народжувати. Бояться не виносити дитину, зупиняє й недоступність багатьох будівель, зокрема, лікарень. Хочу допомогти іншим жінкам подолати цей страх і почати робити кроки до материнства. Труднощі – ніщо, коли усміхається твоя дитина, коли береш її на руки, пригортаєш. Це найвище щастя».

Виставка триватиме два тижні – до 16 грудня. Далі вона поїде в інші райони Прикарпаття.

Портретні фото зроблені фотографом Юрієм Вальком.

Жінок, які готові також поділитися своїми історіями, просять писати на сторінку «Молодої Просвіти» чи на електронну пошту [email protected] .