Карл чи Чарльз? І чому третій? А як називати тепер Каміллу? – фактчек від Галки (ОНОВЛЕНО)

Автор: Вадим Войтик

09 Вер, 2022 18:02

Поділитись публікацією
Карл чи Чарльз? І чому третій? А як називати тепер Каміллу? – фактчек від Галки (ОНОВЛЕНО)

Королева Великобританії Єлизавета ІІ померла 8 вересня 2022 року. Їй було 96 років, з яких 70 вона перебувала на троні. Після смерті королеви країну очолить її старший син Чарльз, колишній принц Уельський. Йому 73 роки і він став найстаршим королем в історії Британії.

1. Чому його вже називають королем, коронації ж не було!

Престол переходить до спадкоємця негайно і без церемоній. В англійському середньовічному праві навіть існував принцип Rex nunquam moritur, ця фраза прямо перекладається українською мовою як «король ніколи не вмирає».

Вираз «Король помер, нехай живе король!», який перекочував в англійську мову з французької ще в Середньовіччі, — це політичний принцип: людина на троні може померти, але суверен як політичний феномен існує вічно. Це правило вигадали для того, щоб уникнути можливих ускладнень та розбіжностей при передачі верховної влади.

2. А на коли та коронація запланована?

Так виглядає, що не скоро. 

Більшість церемоній протягом наступних десяти днів будуть присвячені королеві Єлизаветі. При цьому одну формальну процедуру все ж таки проведуть — о 10:00 наступного дня після її смерті в Сент-Джеймському палаці збереться Рада престолонаслідування, щоб формально проголосити Карла III новим правителем.

3. А чому всі написали, що принц обирав собі ім’я?

Повне ім’я колишнього принца Уельського Чарльз-Філіп-Артур-Джордж (Charles Philip Arthur George — англ.). Тож він міг обрати будь-яке з цих імен. Британські ЗМІ протягом довгого часу обговорювали, що Чарльз стане королем Джорджем VII. Та, як бачимо, вибір зупинився на Чарльзі III.

Ім’я Чарльз походить від старогерманського слова «karl», що означає мужній або ж сміливий. Всі британські ЗМІ і далі називають Чарльза Чарльзом (Charles — англ.).

4. То все ж Карл чи Чарльз?

В українській мові за традицією імена британських монархів латинізують або вимовляють на німецький манер. Тому король Джейкоб нам відомий як Яків, Джордж як Георг, а Чарльз за цією логікою стає Карлом.

За правилом, викладеним у підручнику «Теорія і практика перекладу» під редакцією О.І.Тереха, затвердженого Міністерством освіти України, «Нова книга», 2000 (автор І.В.Корунець), власні назви титулованих осіб (царі, королі, принци тощо) з англійської перекладаються. Саме тому української перекладали і ім’я королеви Єлизавети, а не Елізабет. 

Втім, з огляду на те, що аналогічне правило діє і в російській мові, все голосніше чути тих, хто наполягає на імені Чарльз. Англійський король повинен називатися на англійський манер, вважають редактори провідних сайтів “Українська правда”, Обозреватель, українська служба BBC та інші.

Вочевидь дискусія з цього приводу триватиме. 

5. Ок, а дружина Карла-Чарльза Камілла тепер королева Камілла?

Не зовсім. Вона стала королевою-консортом (від англ. consort – «співучасник, партнер») – це окремо наголосили у заяві Букінгемського палацу після смерті Єлизавети II. Королевами зазвичай називають жінок, які стали повноправними правительками, а не дружинами королів. Так само, як покійний чоловік Єлизавети II Філіпп, герцог Единбурзький, не носив титул короля.

Єлизавета II при цьому говорила, що хоче, щоб Камілла після її смерті була відома саме як королева-консорт. Дослідники королівської сім’ї вважають, що так Єлизавета хотіла наголосити, що Камілла гідна почесного звання.

При цьому на практиці титул Камілли, найімовірніше, скорочуватимуть до «королеви», оскільки не всі знають про цей тонкий нюанс.

6. А чому Чарльз-Карл третій?

До нинішнього Чарльза в хроніці британської монархії були два королі з таким самим ім’ям: Карл I Стюарт і його син Карл II. Їх в українській літературі однозначно наразі називають Карлами.

Король Англії, Шотландії та Ірландії Карл I походив із династії Стюартів, характер мав владний, жорсткий. Правив самодержавно, не скликаючи парламент, не зважаючи на принцип недоторканності приватної власності, чим викликав невдоволення в багатьох (або майже в усіх). Підсумком стали повстання в Ірландії, Шотландії, і була й Англійська революція з наслідками у вигляді громадянської війни. Карл I у цій історії зазнав поразки, і парламент засудив його до страти через відсікання голови. Це сталося 30 січня 1649 року в Лондоні.

Старший син страченого Карла I виховувався на континенті і, як нескладно здогадатися, з юності будував плани відплати. Шотландці, які ненавиділи поневолювачів-англійців, бачили в принці законного наступника короля, і в 1650 Карл II саме в Шотландії був коронований. 

Повернення короля відбулося 1660 року. 30-річний Карл II зійшов-таки на престол і спочатку продемонстрував, що вміє і страчувати, і милувати. Новий монарх оголосив амністію всім членам попереднього уряду, крім 10 членів парламенту, які голосували за страту батька. 

7. А яка думка посольства Британії?

Посол Британії Мелінда Сіммонс заявила, що навіть українською продовжить називати нового короля Чарльзом – так, як це було, коли він ще був принцом Валійським.

“Ви знаєте, що англійською правильно його називати Чарльз. Навіть коли ми говорили українською мовою, коли він був принцом Валійським, і тепер, коли він став Чарльзом ІІІ, ми будемо продовжувати так його називати” – сказала посол.

“Але як це буде українською, я думаю, що лінгвістам доведеться якось з цим розібратися і дійти порозуміння. Але англійською ми будемо його називати King Charles, тобто Чарльз ІІІ” – наголосила вона.

Несподіване відкриття, яке ми зробили, готуючи цей текст

Виявляється, це на честь короля Карла I названі два американські штати — Північна та Південна Кароліна та зірка Серце Карла в сузір’ї Гончих Псів.