Хаотична висадка і бездумне обрізання дерев: у Франківську дискутували про зелений ландшафт міста (ФОТО)

Автор: Жанна Головенко

25 Чер, 2024 17:33

Поділитись публікацією
Хаотична висадка і бездумне обрізання дерев: у Франківську дискутували про зелений ландшафт міста (ФОТО)

25 червня в Івано-Франківську пройшов воркшоп “Міське озеленення. Проблеми та можливості”. Модераторка Олександра Сладкова — співзасновниця громадської ініціативи “Народне озеленення” та екскерівниця управління екології та природних ресурсів Львова, разом із гостями обговорила особливості та проблеми зеленого ландшафту Івано-Франківська. 

Про це пише “Галка” з місця події. 

За словами Олександри Сладкової, при якісному формуванні зелених зон необхідний індивідуальний підхід, адже рішення, які добре спрацювали в одному місті, не обов’язково підійдуть для іншого. Експертка рекомендує розглядати проблеми локалізовано, тобто підбирати спеціальні рішення для окремих населених пунктів і вулиць зокрема: 

“Не треба намагатися зробити єдине правило. “Міністерство простих рішень” не працює. Краще намагатися працювати ситуативно. Якщо у нас є конкретна вулиця, то ми визначаємо, на що ми готові піти, а на що не готові з точки зору капітальних видатків. Скільки ми готові вкласти сил у спілкування з мешканцями, щоб їм пояснити певні рішення і наскільки ми готові прийняти ризики за зрізання чи не зрізання дерев”, — каже Олександра Сладкова. 

 

Директора КП “Центр розвитку міста та рекреації” Руслана Василюк зазначає, що важливо провести в Івано-Франківську визначення кількості та якості дерев в місті. 

Також у парку хотіли б отримати фахових порад щодо висадки дерев з урахуваннями зміни клімату. Аби вони жили і приносили користь на роки.  

Засновниця ініціативи “Франківськ, який треба берегти” Марія Козакевич зазначає, що хоч її спеціалізацією є збереження історичної спадщини, тема природи для неї теж надзвичайно вагома. На її думку, ситуації, коли деревам дійсно треба зрізати гілки, дуже рідкісні, та в Івано-Франківську таке часто практикують: 

“Я категорично не погоджуюся, коли безпричинно обрізають дерева чи забудовують зелені зони. Мовляв, “хочете природи — їдьте за місто”. Я як іду вулицею і бачу ці обрубки — ну це знущання. Пам’ятаю, як в центрі обрізали прекрасний каштан, бо сусідка замовила — їй щось там заважало. На вулиці Заклинських ріс дуб, якому десь 200-300 років було — його зрізали, тому що поруч велася будова. А одразу навпроти конструктивістський старий будинок, там “полісадники” так звані повністю забрукували, й вулиця стала просто гола. Посадили там дві-три тички тонесенькі, подає дощ і там такий собі забрукований рів для води утворився”, — говорить Марія Козакевич. 

А головний спеціаліст відділу експлуатації управління комунальної політики Департаменту інфраструктури Івано-Франківської міськради Ігор Кравчук зауважує, що в Івано-Франківську поступово виробляється культура озеленення, але наразі вона несистематизована і моментами навіть хаотична: 

“У нас кожен озеленює по-своєму. Люди по-своєму, комунальні служби по-своєму. Це таке радянське хаотичне нашарування озеленення. При огляді зелених насаджень можна побачити саджанці під самим фасадом будинку, хоча має бути за 5 метрів. Є цілі посадки над каналізаційними мережами або під лініями електропередач, — каже Ігор Кравчук. 

Подія відбудеться за підтримки National Endowment for Democracy у рамках напрацювання Стратегії Івано-Франківська. 

Читайте також: Як зміниться парк на Молодіжній після реконструкції