Харчова алергія та чи можна її “перерости”: пояснює франківська алергологиня Ірена Попадинець

Автор: Зелінська Тетяна

09 Лип, 2025 13:40

Поділитись публікацією
Харчова алергія та чи можна її “перерости”: пояснює франківська алергологиня Ірена Попадинець

Алергія різних форм діагностується майже у третини населення Землі. З цього числа до 4% дітей та до 8% дорослих мають саме харчову алергію. Її поширеність становить 3–4% серед дорослих і 7–9% серед дітей віком до 6 років. Водночас до 20% дорослих уникають певних продуктів через симптоми.

Для читачів “Галки” алергологиня Ірена Попадинець з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” пояснила, чим насправді є харчова алергія, на які продукти найчастіше викликають реакції та чи можна “перерости” алергію.

– Що таке харчова алергія і чим вона відрізняється від харчової непереносимості?

– Харчова алергія — це імунна реакція організму на певний харчовий білок, який імунна система помилково сприймає як шкідливий. У відповідь на контакт із цим алергеном активуються імунні клітини, які виділяють гістамін та інші медіатори запалення, що спричиняє алергічні симптоми — від шкірного висипу до загрозливої для життя анафілаксії.

Натомість харчова непереносимість не пов’язана з імунною системою. Вона зумовлена, наприклад, дефіцитом ферментів (лактазна недостатність), реакцією на хімічні речовини в продуктах (консерванти, гістамін) або іншими метаболічними механізмами. Симптоми можуть бути схожими (здуття, біль у животі), але не мають ризику анафілаксії.

– Які продукти найчастіше викликають харчову алергію у дітей та дорослих?

– Харчова алергія може розвинутись після прийому практично будь-якого продукту. Однак деякі з них мають виражені алергічні властивості і особливу алергенну активність: риба та морепродукти (креветки, омари, устриці, ракоподібні, молюски тощо), арахіс, горіхи (волоські, фундук, мигдаль, кеш’ю, фісташки, пекан, бразильські), кісточкові (абрикоси, червоні сорти яблук), овочі (селера, морква, томати),  харчові злаки (пшениця, овес, гречка), соя, яйця, молоко, кунжут, гірчиця.

Продукти, що найчастіше викликають алергію:

  1. У дітей — білок коров’ячого молока, білок курячого яйця, пшениця, арахіс, соя, деревні горіхи, морепродукти;
  2. Дорослі частіше реагують на рибу, морепродукти, арахіс, деревні горіхи, фрукти, особливо ті, які викликають перехресні реакції з пилковими алергенами. Наприклад, алергія на яблука може бути пов’язана з чутливістю до пилку берези.

– Які симптоми можуть свідчити про харчову алергію і коли варто звертатися до лікаря?

– Симптоми харчової алергії можуть бути різноманітними. Шкірні: висип, кропив’янка, свербіж, набряки губ, язика, обличчя; шлунково-кишкові: біль у животі, нудота, блювання, діарея, метеоризм; респіраторні: закладеність носа, кашель, утруднене дихання, симптоми бронхіальної астми, а також системні: анафілактичний шок — найнебезпечніший прояв.

Звертатися до лікаря слід при будь-якій підозрі на реакцію після вживання певної їжі, особливо якщо симптоми повторюються або стають сильнішими. При перших ознаках анафілаксії — негайно викликати “швидку допомогу”.

– Чи можливо самостійно визначити, який саме продукт спричиняє алергічну реакцію?

– Самостійно це зробити складно і ризиковано, бо реакція може бути відстроченою або пов’язаною з перехресним алергеном, а продукти — багатокомпонентними. Самодіагностика часто призводить до помилок і необґрунтованого обмеження харчування, особливо у дітей. Найкращий шлях — звернення до алерголога та ведення харчового щоденника під його контролем.

– Які методи діагностики харчової алергії є найбільш інформативними? І які доступні в “Мед-Атлант”?

– Сучасна діагностика харчової алергії включає:

  • шкірні прик-тести;
  • аналіз крові на специфічні IgE;
  • багатокомпонентна (молекулярна) діагностика;
  • оральна провокаційна проба — найточніша, але проводиться лише в умовах медичного нагляду.

У центрі “Мед-Атлант” ми застосовуємо всі основні сучасні методи діагностики, включно з молекулярними аналізами та індивідуальним підбором.

– Чи можливо “перерости” харчову алергію?

– Так, особливо в дитячому віці. Часто з віком минає алергія на молоко, яйця, сою. Але алергія на горіхи, рибу, морепродукти зазвичай залишається довічно, проте це індивідуально. Ми рекомендуємо регулярно перевіряти статус алергії, особливо в дітей, щоб не обмежувати харчування даремно.

– Яке лікування застосовується при харчовій алергії?

– Основні принципи лікування будь-якої  алергії – це уникнення контакту з алергеном, у випадку харчової алергії – це елімінаційна дієта — повне виключення (уникнення) алергенного продукту. Медикаментозне лікування включає застосування антигістамінних препаратів, симптоматичне лікування.  У випадку ризику анафілаксії — препарати адреналіну, наприклад, автоінжектор епінефрину.

Також важливим є навчання пацієнта та родини: розпізнавання симптомів, дії при анафілаксії. У перспективі — імунна терапія (наприклад, пероральна десенсибілізація), але вона ще не широко доступна в Україні

– Які поради ви можете дати людям з уже встановленою харчовою алергією — щодо харчування, етикеток на продуктах, відвідування закладів харчування тощо?

  • Завжди читайте етикетки, навіть на знайомих продуктах — виробники можуть змінювати склад.
  • Повідомляйте про свою алергію в кафе, ресторанах.
  • Уникайте перехресного забруднення — у побуті та в ресторанах (одна дошка для алергенного і безпечного продукту — уже ризик). 
  • Носіть із собою антигістамінні препарати та, якщо є анафілаксія в анамнезі — автоінжектор з адреналіном.
  • І, що важливо, навчіть рідних, як діяти при алергічній реакції.

Харчова алергія — це не вирок. Своєчасна діагностика, знання та обережність дозволяють жити повноцінно й безпечно.

Контакти лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

Реклама

Читайте також: