Хіт-парад скандалів очима “Галки” або Чим обурювалося Прикарпаття у 2022
02 Січ, 2023 18:12
2022 став найважчим роком за часів незалежності нашої країни, зокрема й для Прикарпаття. Через вторгнення рф багато прикарпатців взяли в руки зброю, аби захищати Україну. Волонтерський рух набув небаченого розмаху, а підприємці намагалися втриматися на плаву, щоб наповнювати бюджет.
Втім, поки багато людей прикладали надзусилля, деякі прикарпатці потрапляли у “зашкварні” (скандальні) історії, які набували чималого розголосу на теренах регіону, а інколи – всієї країни.
Галка підготувала підбірку найрезонансніших випадків, які з впевненістю можна назвати зашкварами.
Справи депутатські
У жовтні Прикарпаття сколихнула новина, що Івано-Франківська ОВА за підписом Світлани Онищук виділила двом фірмам у користування майже 38 гектарів лісу. Зокрема, ТОВ «Інтервіза» отримало у користування ділянку площею 10,3 га терміном на 49 років. А підприємство «АНІК» отримало 27,4 га. Невдовзі виявилося, що бенефіціарами ТОВ «Інтервіза» є Фріс Еліна Ігорівна – донька відомого нардепа Ігоря Фріса, який зокрема обирався на окрузі, де розташовані згадані 10 гектарів лісу.
Варто зазначити, що погодив виділення земельних ділянок і начальник Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Кокоць. При цьому на одній із сесії обласної ради він заперечував, що в області планується виділення земельних ділянок.
Більше того, через декілька днів після публікацій у ЗМІ Сергій Кокоць відхрестився від причетності до цього. Так, 4 жовтня під час звіту про 100 днів діяльності на посаді він запевнив, що не приймав такого рішення, бо це погоджують лише в Держлісагентстві.
Після декількох днів бурхливих обговорень у соцмережах Ігор Фріс спробував пояснити, навіщо його доньці ліс.
“Трохи більше року назад, мої діти вирішили започаткувати з друзями окремий проект. Вони в принципі дорослі дівчата. Живуть окремо і мають власний бізнес вже давно. Декларують доходи і платять податки. Мета нового проекту – соціально-екологічна. Екопарк з притулком для тварин. Просвітницькі екскурсії. Етнос Галичини. Історія та екотуризм.
З цією метою вони підшукували територію, яка б була не далеко від Франківська і відповідала певним критеріям. Вода для тварин. Ліс. Різні локації та рельєф. Передивилися 4-5 ділянок і зупинилися на Марківецькому лісництві”, – наголосив в Фріс.
За словами Ігоря Фріса, вони підготували інвестиційний проект. Розробили локації. Логістику та перспективний план для відтворення та збереження тварин. Організували юридичну особу, від якої й подали заяву до лісгоспу. Надворі вже 2023, а той проект в очі ніхто не бачив й досі.
Фріс окремо наголосив, що його 84 округ заслуговує на такий проект.
Пояснення нардепа не заспокоїли прикарпатців, а зовсім навпаки – викликали ще більше хвилю обурення.
В той же день, 6 жовтня, депутати Богородчанської селищної ради виступили проти виділення лісу підприємству «АНІК». Вони звернулися до президента Володимира Зеленського скасувати розпорядження ОВА.
Також відреагували і депутати Івано-Франківської райради, які звернулися до прем’єр-міністра України з вимогою скасувати скандальне розпорядження голови Івано-Франківської ОВА.
Наразі історія з лісом притихла, але не закінчилися. 21 грудня Богородчанський селищний голова Ростислав Заремба оприлюднив документ від Офісу президента, де зазначається, що звернення депутатів місцевої ради вивчається.
А як же без Марцінківа?
Ну і як же без мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Саме завдяки його неоднозначним висловам про наше місто знає вся країна. Тож гріх його не відмітити, якщо цього не поцурався й сам президент.
Цьогоріч Марцінків спробував на собі роль відомого всім додатка «Повітряна тривога». Втім, не зовсім вдало. Адже щоразу, коли він повідомляв про буцімто ймовірні удари росіян та закликав не панікувати, це викликало протилежний результат – заяви мера ширилися мережею та ще більше нагнітали паніку. Виглядало це все у дусі сумнівних telegram-каналів. Одного разу на одне з його повідомлень звернув увагу і президент Володимир Зеленський.
Так, 16 липня на публічній facebook-сторінці мера з’явилося сумнівне попередження про “можливий масований ракетний обстріл по всій Україні”. Це повідомлення моментально розлетілося мережею по всій Україні. Але дуже швидко воно зникло зі сторінки мера. А голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук ніяк не відреагувала на цю інформацію…
Однак, відреагував президент. Вже ввечері 16 липня Зеленський звернувся до українців із закликом не вірити у фейки та інформацію про ракетні удари з анонімних джерел.
“Скільки людей сьогодні налякав фейк про масований російський ракетний удар по Україні? Після всього, що відбувалося в попередні тижні. Після Дніпра, Вінниці, Часового Яру… Скільки нервів псується щодня тиражуванням страшилок від російських пропагандистів і посадовців. Скільки проблем українці створюють самі для себе, довіряючи будь-якому анонімному джерелу.
Це набуває іноді просто нездорових форм, коли соціальними мережами й сайтами поширюються свідомі “вкиди” з Росії, мета яких тільки одна – доповнити ракетний і артилерійський терор проти нашої держави іще й інформаційними терором”, – зазначив тоді президент.
Втім, Марцінків обійшовся без покарання, принаймні публічно про це ніхто не говорив.
І про клумбу
В не менш зашкварну історію втрапив мер Івано-Франківська з клумбою “Слава ЗСУ” на Валах.
На початку червня у сквері на Валах в Івано-Франківську з’явилася клумба, на якій квіти висадили у формі герба Збройних сил України, з них же виклали напис “Слава ЗСУ”. Про появу партріотичної краси у своїй сторінці у Фейсбук відзвітував Руслан Марцінків, і навіть повісив собі світлину цієї клумби на аватарку.
Згодом “Галка” віднайшла договір на виготовлення цієї композиції. Перше, що насторожило – він був укладений через кілька днів після фактичного завершення робіт. Друге – клумба обійшлася платникам податків у 125 тисяч гривень! За кошторисом, основними складниками ціни стали мармурова крихта та квіти бегоній, яких, за договором, висаджено 4200 шт.
“То вже перебор! Схаменіться, чоловіче”, – адресували містяни свої враження від клумби міському голові. “Та скільки вже можна піаритись, які клумби, коли в Україні війна!Чим ця клумба стане в нагоді нашим захисникам?”
За деякий час Марцінків відреагував – зізнався, що наче не знав, що ця клумба має бути оплачена з міського бюджету. А дізнався про це з публікації “Галки”.
“Клумба на Валах НЕ БУДЕ коштувати місту 125 тис. грн. Таку оплату передбачає договір на висадку бегоній у мармуровій крихті у формі герба ЗСУ. Уточнюю: цю клумбу підприємець місту ПОДАРУЄ. Гроші за неї місто НЕ ПЛАТИТИМЕ.”
Після публікацій “Галки” та обіцянки мера на сайті закупівель Prozorro з’явилася інформація про припинення договору на виготовлення і оплату клумби. Перемога журналістів та читачів, які масово обурювалися такими розтратами в час війни.
Гроші на крові
У серпні чи не у кожній прикарпатській спільноті був поширений допис військового Дмитра Грищенка. У ньому захисник розповів історію про “волонтера” з Калуша Віталія Хемича, який взяв у військових гроші, щоб придбати дрон, проте ні дрона, ні грошей вони так і не отримали. Після цього у мережі з’явилися десятки дописів і коментарів від інших людей, зокрема і військових, про те, що “волонтер” теж у них брав гроші та не допомагав.
Згодом, коли ситуація набрала значного розголосу, псевдоволонтер Віталій Хемич записав відеозвернення на своїй Інстаграм-сторінці. У відео він попросив вибачення в кожного, хто перекидав йому кошти, та зізнався – він ігроман та хворіє на це уже близько шести років.
Невдовзі за Хемича взялися правоохоронці. Йому повідомили про підозру у привласненні понад мільйона гривень за ч. 3 ст. 201-2 (Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги) Кримінального кодексу України.
23 вересня Калуський міськрайонний суд обрав запобіжний захід для горе-волонтера. Слідчий суддя Любомир Юрчак задовольнив клопотання прокуратури щодо тримання Хемича під вартою протягом 60 діб з можливістю внесення застави у 198 тисяч гривень, пише Галка. Тож, після оголошення ухвали суду чоловіка вивели із зали суду у кайданках на руках. Але довго спати у СІЗО йому не прийшлося, 28 вересня після сплати застави Віталій Хемич вийшов з ізолятора. Наразі його справа розглядається у суді.
Галка, як і тисячі прикарпатців, вірить у справедливість Феміди та сподівається, що винні отримають своє покарання. До слова, Віталію Хемичу загрожує позбавлення волі від п’яти до семи років з конфіскацією майна.
Бесіда з «харошим русcкім»
Юрій Андрухович, без сумніву, одна із візитівок Івано-Франківська. Про нього знає багато людей, але у 2022 він став ще більше «популярним». І не завдяки літературній діяльності. Ні, він просто поговорив з росіянином – письменником Шишкіним і нарвався на шквал нищівної критики.
Розмова Андруховича та Шишкіна відбулася 8 вересня в норвезькому місті Молде під час літературного фестивалю. Як зазначалося на сайті фестивалю, тема розмови була присвячена війні в Україні та її передумовам. Модерував зустріч польський письменник та журналіст Вітольд Шабловський.
«І Юрій Андрухович, і Михайло Шишкін є одними із найбільш визнаних авторів у своїх країнах. Обидва різко критикують Путіна, Шишкін залишив батьківщину понад двадцять років тому і продовжує свою опозицію режиму у Москві зі Швейцарії», – повідомили організатори зустрічі.
Українці у соцмережах бурхливо відреагували на цей захід. Вони розкритикували Андруховича за те, що під час війни він говорить з росіянином, хоч і “хорошим”. Ця історія набула чималого розголосу й у прикарпатському сегменті соцмереж.
Невдовзі, у коментарі «Буквам» Андрухович зізнався, що погоджується із критикою щодо розмов з росіянами, але допускає винятки.
«Я зробив цілком свідомий виняток для Михайла Шишкіна, оскільки цей письменник дуже чітко виявляє свою позицію проти Путіна, проти російської агресії. А передусім — не живе в росії десь понад 20 років і завжди послідовно, переконливо критикує путінський режим», — пояснив він тоді.
Однак відповідь письменника переконала не всіх. “Срачі” давно затихли, але неприємний осад залишився.
Несвітлі часи
У жовтні країна зіштовхнулася з черговим викликом – через систематичні російські ракетні удари було пошкоджено близько 40% енергетичної інфраструктури. Через це вже третій місяць у країні тривають відключення світла і люди змушенні жити без нього багато годин. Не оминуло це і Прикарпаття. Втім, як і завжди, не обійшлося без скандалів.
10 жовтня «Прикарпаттяобленерго» попередило прикарпатців про можливі відключення електроенергії через ракетні удари росіян. З 20 жовтня в області почали вимикали тих, хто найбільше споживає.
Від 25 жовтня почали точкові відключення світла уже в окремих населених пунктах. Прикарпаття розбили на 10 черг відключень, невдовзі опублікували й перші графіки. Втім, вони були малозрозумілими. Через деякий час графіки оновили, але це ще більше заплутало людей. Більш-менш зрозумілими графіки стали аж у листопаді.
Саме тоді у соцмережах Прикарпаття вибухнули небачені “срачі” через несправедливі відключення. Адже було багато випадків, коли в одному будинку світла не було й по 20 годин, а будинок навпроти в той же час світився, як новорічна ялинка. Енергетики пояснили це тим, що сусідні будинки можуть належати до різних ліній живлень, часто і тих, які живлять критичну інфраструктуру. Але це не зупинило критику, яка полилася на «Прикарпаттяобленерго». Не обійшлося тут і без Руслана Марцінківа (так, знову), який несвідомо, а може й ні, заявив, що світло вимикають лише бідним…
12 грудня в «Прикарпаттяобленерго» повідомили про те, що вручну вимикатимуть всіх – навіть тих споживачів, які заживлені тими ж мережами, що і лікарні, котельні тощо. Так і сталося. Втім, це не влаштувало деяких прикарпатців, які до цього часу жили в комфорті зі світлом…
Почали траплялися кричущі випадки, коли вони намагалися перешкоджати та погрожували енергетикам. Всього у місті трапилося три таких випадки. Один з них – у промзоні на вулиці Ребета. Там кілька людей намагалися завадити енергетикам, вони поводилися агресивно та погрожували. Втім, усе обійшлося 20-хвилинною розмовою. А от на Хотинську, 12 вже довелося викликати поліцію. Там були і сварки з деякими мешканцями, і потреба в евакувації авто, якими мешканці заблокували доступ до станції. На місце викликали патрульну поліцію.
Більше спроб завадити роботі енергетиків вже не було.
У 2023 бажаємо вам не ставати героями зашкварних історії на “Галці”.
Читайте також: “З Ювілейчиком пане мер”: як франківці Марцінківа з днем народження вітали