Хліб, іграшки, кабелі: як виживає й розширюється бізнес у Франківську в умовах війни

Автор: Застава Максим

21 Oct, 2022 13:08

Поділитись публікацією
Хліб, іграшки, кабелі: як виживає й розширюється бізнес у Франківську в умовах війни

В Україні триває бізнес-тур “Великі підприємства”, в межах якого найбільші франківські фірми розповіли про свою роботу в умовах війни.

Читайте також: Президент відзначив трьох прикарпатців

Чергова зустріч відбулася 21 жовтня в режимі онлайн у рамках проєкту «Розвиток бізнес-сектору України», що реалізовується за підтримки американського фонду USAID. Такий проект створили для того, щоб познайомити підприємців з особливостями ведення бізнесу в в Івано-Франківській області. А також допомогти релокуватися підприємцям, які ведуть справи біля фронту. 

За словами головного інженера ДП “ВО “Карпати” Олексія Верховцева, головною упрявляючою компанією є американська фірма DELFI, а керуюча компанія зараз знаходиться у Польщі й називається APTIV.

“Ми виготовляємо кабельно-провідникову продукцію для автомобілів “Шкода”, “Ауді”, “Мерседес” тощо”, – ділиться Верховцев.

Він також додав, що багато підприємств релокувалися зі східних і центральних областей України й освоюють своє виробництво на території “Карпат”. Держпідприємство продовжує бути відкритим до співпраці й готове надати близько десяти тисяч метрів квадратних площі.

Підприємство було одним з найбільших серед державних за чисельністю працівників й платою податків, втім, наразі є певний спад.

“У 2020 році у нас працювали 4 200 працівників, за рік кількість скоротилася до 3 800. Цьогоріч, у зв’язку із повномасштабним вторгненням росії, також був відтік працівників, втім до нас приєдналися люди зі сходу України, тому браку працівників не відчуваємо”, – каже Верховцев.

Директорка «Івано-Франківського хлібокомбінату» Галина Іщак ділиться, підприємство наразі займає близько 60% ринку в області.

“Працюємо тільки на Франківщині. Стараємося, щоб це була свіжа продукція, тому випікаємо щодня. Доставляти в інші області доставляти важкувато, адже це логістика, це відстань.

Продукт все ж низькомаржинальний, тож логістика накладається на ціну, а в кожному регіоні є свій постачальник, з яким важко конкурувати по ціні”, – каже Іщак.

На підприємстві працює 630 осіб, воно має свій автопарк, який налічує 92 одиниці техніки, що дозволяє самостійно займатися логістикою.

“У нас є як машини-хлібовозки, так і два своїх борошновози”, – ділиться Іщак.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поки Прикарпаття спить: як Франківський хлібокомбінат щоночі “Дарницький” і формовий хліби випікає

Святослав Окрепкий представляє дві компанії: “Інтелком”, яка продає дитячі іграшки під торговельною маркою “Технок”, і фірма “Данея”, яка є сателітом першої компанії й займається виготовленням оснастки для литва пластмаси.

“У портфелі є близько 30 країн”, – каже Окрепкий.

Бізнесмен ділиться, унікальність компанії в тому, що вона франківська й створена франківцями – без залучення будь-яких зовнішніх інвестицій.

“У нас площа приблизно 40 тисяч метрів квадратних. Торік для нас важливим моментом було розширення складсько-виробничих приміщень – близько 24 тисяч метрів квадратних – що стало поштовхом для підвищення якості продукції й це дозволяє нам вийти “за океан”. Почали експортувати в Канаду з перспективою того, що скоро почнемо уже й у Сполучені Штати”, – розповідає Окрепкий.

Крім того, додає підприємець, унікальністю компанії є те, що від ідеї до самого втілення в життя фірма займається самостійно.

“Маркетинг пропрацьовує, що ми виробляємо, а дизайнерсько-конструкторська служба втілює це спочатку у 3D-модель, після чого створюється конструкторська документація на виготовлення оснастки. Її ми виготовляємо на нашому металообробному підприємстві, яке, на сьогодні, є чи не найпотужнішим на заході України.

У період війни ми навіть змогли масштабувати своє металообробне підприємство й десь близько на 25% ми мали б збільшити у перспективі до кінця року свої потужності.

Це, своєю чергою, дозволить нам виготовляти більше оснастки й дозволить нам швидше випускати нові вироби на ринки України і Європи”, – розповідає Окрепкий.

Проєкт реалізовує команда ТПП (Торгово-промислова палата – ред.) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У межах нього, найбільші підприємства Франківщини діляться досвідом роботи в умовах війни з колегами з восьми прифронтових регіонів, передає “Галка“.

“З початку російської агресії в Україні вітчизняний бізнес опинився перед значними викликами, основними з яких є розрив усталених зв’язків та логістичних ланцюжків, а також суттєве зниження експортної діяльності (оскільки ризики співпраці з українськими фірмами для іноземних компаній значно зріс). 

Тому для бізнесу не тільки доцільно, а й необхідно налагодити регіональну співпрацю, яка здатна сформувати нові логістичні зв’язки та має потенціал стати потужним стимулом для розвитку як вітчизняного малого та середнього бізнесу, так і внутрішнього ринку України загалом”, – пояснюють ініціатори проєкту.