“Хочемо, аби вони бачили в собі цінність”, – у Франківську представили виставку про українців з інвалідністю (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

17 Вер, 2024 12:53

Поділитись публікацією
“Хочемо, аби вони бачили в собі цінність”, – у Франківську представили виставку про українців з інвалідністю (ФОТО)

17 вересня у Франківському драмтеатрі стартувала виставка “Час вийти на світло”. У фокусі – портрети й історії 10 людей з інвалідністю з Франківщини, Черкащини та Тернопільщини. Виставка триватиме два тижні.

Читайте також: Переплетення особистих історій: у франківському драмтеатрі розповіли про постановку «1975» (ФОТО)

Про це пише Галка з місця події.

У фоє Франківського драмтеатру презентували фотовиставку, організатором якої є громадське об’єднання “Ліга Сильних”. Ця виставка – частина загальноукраїнської інформаційної кампанії “Час вийти на світло”, яка має на меті мотивувати людей з інвалідністю приймати й проявляти себе.

“Ліга Сильних” – це всеукраїнське об’єднання громадських організацій, які працюють у сфері захисту прав людей з інвалідністю. Вона заснована у 2021 році, що є перевагою, як каже комунікаційна менеджерка спілки Марія Оринчак, бо свою роботу тут будують на сучасних підходах.

“Ми віримо, що люди з інвалідністю мають жити гідно, незалежно і вільно. Ми адвокатуємо ідею, що ці люди мають бути повноцінними членами суспільства, і нам варто відходити від радянської моделі, що все, що вони потребують – це лікування, медикаменти та допомога. Це перш за все люди”, – ділиться Марія.

Одним із перших проєктів Ліги стало національне соціологічне дослідження про сприйняття людей з інвалідністю, яке провели минулого року. Воно охопило респондентів по всій Україні, і виявило чимало сумлінних тенденцій, які поступово пропрацьовує ліга.

“Один з фактів, який вразив нас найбільше – це те, що 50% українців рідко, або майже ніколи не бачать людей з інвалідністю у повсякденному житті. Це означає, що вони не бачать їх, коли ходять в магазини, аптеки, спортивні зали чи культурні заклади. І ми розуміємо, що великою мірою проблема полягає в фізичній доступності наших міст. Але ще один великий пласт проблем – це суспільне сприйняття інвалідності, яке формувалося за радянських часів. Коли інвалідність сприймалася, як “інакшість”, – ділиться Марія Оринчак.

Вона додає, що таке сприйняття спричинило те, що люди з інвалідністю часто почуваються іншими, і вони самі не готові включатися в соціальне життя, бо часто зустрічаються з косими, чи зацікавленими поглядами.

Композиція світлин побудована на грі світла й тіней. Головна ідея виставки у тому, щоб мотивувати людей з інвалідністю та їхніх рідних приймати себе, долати внутрішні бар’єри та голосно говорити про свої потреби й права. Окрім фотовиставки, кампанія також включає серію відеоісторій від її героїв, які можна подивитися на YouTube-каналі Ліги Сильних.

“Ми хочемо сказати цією виставкою, що людям з інвалідністю важливо долати внутрішні бар’єри та виходити в соціум, проявляли себе і бачили в собі ту цінність, яка в них насправді є. І важливо, щоб суспільство бачило людей з інвалідністю, перш за все, як людей, хто має різні таланти, різні хобі, різні вподобання. Словом, як ЛЮДЕЙ”, – додає Марія.

Світлини й історії людей подорожують Україною та експонуються у різних містах та місцях. А зйомки відбувались в трьох регіонах: Черкаси, Тернопіль та Івано-Франківськ. І саме в цих регіонах цю виставку й експонують. Франківський драмтеатр – це вже дев’ята локація, де побували фотографії. Спочатку проєкт співпрацював з Укрзалізницею, тож виставки можна було побачити на різних вокзалах країни. 

Директор театру Ростислав Держипільський каже, що приймати такий проєкт – дуже цінно для них.

«Ми стараємося, як я кажу, йти в авангарді тих процесів, які відбуваються в суспільстві: чи то політичні, суспільно-політичні, чи процеси, які торкаються інших сторін нашого життя. Все, що стосується ставлення до людей з інвалідністю, чи якихось інших верств населення, які на стереотипну думку, є не такими – це велика проблема нашого суспільства. Це такий пострадянський наратив, коли нас не навчили про це говорити, або навпаки навчили закривати на це очі», – зазначає Держипільський.

Держипільський зазначає, що зараз у театру є важлива мета – привертати увагу до проблем людей з інвалідністю. Раніше тут проходила вистава “Хвіст чупакабри”, де були залучені і актори, і люди з інвалідністю. 

“Я думаю, що і цей проєкт також має бути якоюсь черговою цеглинкою, щоб ми побудували нормальне суспільство, цивілізоване, європейське, до якого ми прагнемо, через яке зараз гинуть наші герої”, – каже директор драмтеатру.

15-річна Злата Магомедова, яка має церебральний параліч, одна із героїнь фотовиставки. Дівчинка переїхала з сімʼєю на Франківщину з Лиману через повномасштабне вторгнення. Мама дівчинки каже – Злата ніколи не приховує своїх емоцій і відверто каже, коли їй щось не подобається. Це радить і іншим. Про проєкт дівчинка згадує з теплотою:

“Я дуже рада, що взяла участь у цьому проєкті. Це була моя перша фотосесія і я страшенно задоволена нею. Я гарно попрацювала і поспілкувалася з командою, розповіла на камеру свою історію і попозувала для фотографій”, – пригадує Злата.