Хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів, як фактор безпліддя: пояснює франківська акушер-гінекологиня Зоряна Лазар (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

24 Лис, 2023 09:15

Поділитись публікацією
Хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів, як фактор безпліддя: пояснює франківська акушер-гінекологиня Зоряна Лазар (ФОТО)

Хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів часто виникають саме в молодому віці і можуть призводити до розвитку безпліддя. Тому важливо вчасно їх діагностувати та вилікувати.

Читайте також: Спіраль як метод контрацепції та лікування: розповідає франківська гінекологиня Марʼяна Петрина

У цьому переконана Зоряна Лазар – досвідчена акушер-гінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Для читачів “Галки” лікарка розповіла, які хронічні запальні захворювання викликають безпліддя, як їх діагностують та лікують. А ще – на які симптоми варто звернути увагу та чому важливо лікуватися як жінці, так і чоловіку.

– Що розуміємо під визначенням хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів?

– Це різні інфекції і запальні процеси в жіночих статевих органах. Вони часто не проявляють себе ніякими симптомами. Наслідком хронічного запального захворювання є порушення овуляції, хронічний тазовий біль, схильність до виникнення ендометріозу, невиношування вагітності, позаматкова вагітність, запалення, безпліддя.

– Ці захворювання можуть викликати безпліддя? 

– Так. Хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів призводять до тяжких змін у репродуктивній системі жінки. До причин жіночого безпліддя відносять: ендометріоз, хронічний ендометрит, ТОРЧ інфекції, порушення менструального циклу, викликані гормональним дисбалансом, вроджені дефекти анатомії жіночих статевих органів, пухлини гіпофізу, підвищення рівня пролактину, двобічна непрохідність маткових труб, злуковий процес органів малого тазу, аутоімунні захворювання. 

– Які причини запалення жіночих органів?

– Це різні види інфекцій, що передаються статевим шляхом, наприклад хламідії, мікоплазма, уреаплазма, трихомонади, гонорея, вірус герпесу та ін.

Також причинами є ранній початок статевого життя, часта зміна статевих партнерів, застосування внутрішньоматкових спіралей особливо у жінок, що не народжували, у них високий ризик виникнення запалення матки та маткових труб. Застосування тампонів, носіння тісної білизни. Провокуючими факторами є переривання вагітності, внутрішньоматкові процедури, пологові травми, опущення стінок піхви, що сприяє проникненню патогенних мікроорганізмів із зовнішніх статевих органів.

– Які виокремлюють симптоми? 

– Це свербіж, печіння, почервоніння, болі в ділянці статевих органів, болі під час сечовипускання, набряк, наявність патологічних виділень від помірних до гнійних, відчуття дискомфорту внизу живота, різке підвищення температури, гострі болі внизу живота. Симптоми періодично посилюються під час менструації, чи до неї. Порушення менструального циклу. 

Можливе поєднання симптомів запальних захворювань жіночих статевих органів з ознаками циститу.

Однією з особливостей запальних захворювань жіночих статевих органів є схильність до безсимптомного чи маловираженого перебігу захворювання. Можуть турбувати дискомфорт, помірні болі внизу живота, незначні виділення зі статевих шляхів. Згодом ці явища проходять навіть без лікування, але в організмі залишаються й далі роблять свій негативний вплив. Через якийсь час все повторюються.

– Як діагностують та лікують запальні хронічні захворювання жіночих статевих органів?

– Лікування запальних захворювань жіночої статевої системи й інших гінекологічних патологій потрібно проводити якомога раніше.

Найперше ми збираємо ретельно анамнез, проводимо огляд на кріслі і трансвагінальне УЗД органів малого тазу. У ряді випадків вже на етапі УЗД видно запалення в жіночих статевих органах. Проводиться лабораторна діагностика для уточнення причин запалення, беруться мазки на флору ,посів виділень з піхви на чутливість, аналіз на ТОРЧ інфекції методом ПЛР. Встановлений діагноз дозволяє розпочати лікування.

Головним методом лікування є антибактеріальна терапія. Це може бути один препарат або їх комбінація. Лікар обирає ліки в залежності від того, які бактерії стали причиною хвороби. Ефект лікування починає відчуватися через кілька днів. Пам’ятайте, що лікування антибіотиками потрібно доводити до кінця, не перериваючи його, коли стало трохи легше. Щоб переконатися, що лікування було ефективним, потрібно відвідати лікаря повторно після лікування.

Всі ці методи обстеження доступні в клініці “Мед-Атлант”, тому жінка може зробити їх одномоментно, тобто за один візит. 

Хочу також закликати, щоб обстежувалися і чоловіки. Буває таке, що жінка обстежилася, пролікувалася і з нею все гаразд, але у чоловіка та ж сама інфекція, але його нічого не турбує і він знову повторно може заразити жінку. Ми повинні памʼятати, що потрібно лікувати обох статевих партнерів.

– Чи існує профілактика хронічних захворювань?

Жіноче здоров’я важливо берегти змолоду. Профілактика гінекологічних захворювань включає здорове харчування, відмову від шкідливих звичок, турботу про психічне здоров’я, профілактичні обстеження, безпечний статевий акт з використанням бар’єрних методів контрацепції. З профілактичною метою, для раннього виявлення гінекологічних захворювань, рекомендовано проводити профілактичні огляди, УЗД органів малого тазу один раз на рік, а після 35 років – два рази на рік. 

– Поділіться непересічним випадком з вашої практики, який був повʼязаний з хронічним запальним захворюванням жіночих статевих органів.

– У мене був нещодавно випадок, коли жінка практично 4 роки не могла завагітніти, до мене звернулась у липні цього року. Ми її дообстежили, зʼясували, що причиною був хронічний ендометрит, непрохідність однієї маткової труби. Призначила їй відповідне лікування і вже у наступному циклі природним шляхом жінка завагітніла без допоміжних репродуктивних методів.

Згадую з усмішкою, як пацієнтка зайшла у кабінет і принесла мені декілька позитивних тестів на вагітність, емоції що її, що мене просто переповнювали.

Люблю і ціную кожну свою красуню і завжди з ними на зв’язку 24/7.

Пам’ятайте, дорогі жінки, безпліддя – це не вирок! Головне – виявити причини даної проблеми і почати з ними боротися!

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація