Кінець монополії: як українці можуть змінити постачальника газу та економити на платіжках

Автор: Застава Максим

23 Жов, 2020 08:03

Поділитись публікацією
Кінець монополії: як українці можуть змінити постачальника газу та економити на платіжках

Лише 30% українців чули про відкриття ринку газу для населення. Якщо ви не в курсі, тоді належите до 70% побутових споживачів, які досі не знають, що монополія газзбуту впала і відтепер можна вільно змінювати постачальника блакитного палива для своєї оселі.

Читайте також: Франківські підприємці можуть економити на енергоносіях в опалювальний сезон

Про особливості роздрібного ринку газу та можливості для споживачів поспілкувались з начальником відділу постачання природного газу ТОВ «Прикарпатенерготрейд» Романом Юринцем. Компанія працює в напрямку постачання газу і ділиться, як процес переходу відбувається на практиці.

ЩО ТАКЕ РИНОК ГАЗУ І ЯК ВІН ПРАЦЮЄ

1 серпня цього року в Україні відбувся офіційний старт ринку газу для населення. Тепер кожен побутовий споживач може вільно обирати постачальника для свого помешкання. Жодних обмежень не існує, постачальники конкурують за клієнта, пропонуючи кращу ціну та сервіс.

Напередодні запуску ринку газу Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) спростила процедуру зміни постачальника, аби роль споживача була мінімальною. Все для того, щоб українців не насторожувала бюрократична тяганина і вони могли вільно обирати для себе компанію з найвигіднішими умовами.

Варто знати, що ринок відкрився лише в сегменті постачання газу. Що стосується послуги розподілу, вона залишається природною монополією і закріплена за операторами газорозподільчої мережі (ГРМ). Рахунки за доставку блакитного палива споживачі продовжують сплачувати облгазам. Крім того, в їхній компетенції залишається прийом показників. Отже, населення й надалі подає дані про споживання тим способом, до якого звикло. А от нарахування на основі показників робить постачальник, відповідно до свого тарифу.

ЯК ЗМІНИТИ ПОСТАЧАЛЬНИКА

«Не потрібно йти до старого постачальника, розривати з ним договір та отримувати довідку про відсутність заборгованості. Перехід тепер нагадує зміну теле- чи інтернет-провайдера. Для цього достатньо повідомити майбутнього постачальника про намір укласти договір (надіслати заяву-приєднання) та отримати від нього підтвердження про перехід», – розповідає Роман Юринець.

Загалом, вся процедура відбувається у два етапи.

Крок 1. Підготуйте пакет документів для нової компанії (заява-приєднання, підтвердження права власності або користування приміщенням, паспорт та ідентифікаційний код). Договір про постачання є публічним, підписувати його не потрібно – він вступає в дію автоматично. На цьому функція споживача в процесі завершується.

У споживача обов’язково має бути договір з оператором ГРМ (облгаз), де вказано EIC-код – ідентифікатор на ринку газу. Якщо у вас в помешканні є газопостачання, то такий договір у вас теж вже є. Цей документ подавати не потрібно, але ЕІС-код слід зазначати в заяві-приєднання до нового постачальника.

Крок 2. На підставі заяви новий постачальник приймає рішення про переведення клієнта до себе. Максимальний термін розгляду – 21 день, але зазвичай процес переходу триває менше. Новий постачальник має повідомити клієнта про початок постачання, відкрити особовий рахунок та запропонувати реєстрацію в особистому кабінеті на сайті компанії. Якщо ви протягом 3 тижнів не отримали підтвердження від нового постачальника, що стали його клієнтом, вважається, що зміна не відбулася, а подана заява-приєднання анулюється.

Детальніше про процедуру на: www.bit.ly/gas_pret

Договір зі старим постачальником розривається автоматично щойно ви стаєте клієнтом нової. Не пізніше, ніж за 6 тижнів, він надішле вам платіжку для остаточного розрахунку – оплатити її потрібно протягом 10 днів.

Зміна постачальника – процедура абсолютно безкоштовна для споживача. Крім того, не обмежується кількість переходів від однієї до іншої компанії. У процесі переходу споживач не залишається без газу. Старий постачальник повинен подавати блакитне паливо, доки новий не візьме цю функцію на себе.

ЩО БУДЕ З ЦІНОЮ ГАЗУ

Досі для населення діяв механізм ПСО (постачання спеціальних обов’язків, тобто продаж блакитного палива населенню за регульованою ціною). В останні роки він кілька разів змінювався. Спочатку ціна фіксувалася на одному рівні на певний період (це було актуально, коли ціна газу на світовому ринку була високою), а згодом вартість почали визначати за формулою (вартість газу на європейському хабі плюс доставка до України). До цього додавали торгову надбавку «Нафтогазу», тариф транспортування (оператор ГТС, не плутати з послугою доставки) та націнка газзбуту.

«Тепер ціни на газ формуватиме ринок. Але хвилюватись про те, що вартість буде вищою, ніж за державного регулювання, не потрібно. Навпаки: побутовий споживач має шанс позбутись постачальника-монополіста і знайти компанію, яка запропонує найкращу ціну та сервіс. Логічно, що в період пікового споживання ціна буде вищою, ніж тоді, коли попит на газ менший», – підкреслює Роман Юринець.

КОНКУРЕНЦІЯ ЗА КЛІЄНТА

Конкуренція за клієнта дуже велика, адже зараз на ринку працює понад 230 постачальників газу. Серед них, як класичні газзбути, так і незалежні постачальники. Всі вони зобов’зані за 5 днів до початку місяця оголошувати ціну палива для населення на наступний період, аби споживач міг оцінити вартість і порівняти з іншими пропозиціями. Постачальники конкурують не тільки ціною, але й сервісом та додатковими продуктами. Вони пропонують споживачеві різні тарифні плани, послуги тощо.

На Заході доволі поширеною є практика єдиного постачальника енергоресурсів, коли клієнт купує електрику та газ в однієї компанії. За даними Асоціації постачальників енергоресурсів, 37% українці теж не проти такого сервісу. Прикарпатці можуть отримувати блакитне паливо у свого постачальника електроенергії «Прикарпатенерготрейд».

«Ми адаптуємось до ринку і потреб наших клієнтів. Це логічний крок, який зробить постачання енергоресурсів зручнішим для населення. Наш пріоритет – конкурентні ціни на газ, менші, ніж у класичного газового постачальника, та якісний сервіс, адже ми маємо велику мережу центрів обслуговування по області», – коментує Юринець.

У Європі щорічно близько 20% клієнтів змінює постачальника газу. В Україні ця цифра поки мізерна, однак експерти переконані, що за кілька років вона може перевершити західні показники, бо вітчизняний споживач дуже критичний та вибагливий.

Для початку українці мають отримати достатню інформацію про ринок газу та свої можливості. Вибір є: подібно, як ми обираємо улюблену пекарню за її цінами і якістю обслуговування, можна обирати постачальника газу. Тим паче якщо змінити постачальника тепер справді не важче, ніж сходити до крамниці.

За додатковою консультацією звертайтесь в центр обслуговування «Прикарпатенерготрейду».

Теги: