Кінець ери олігархів: відомі підприємці дискутували у Франківську про бізнес у час війни (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

22 Лис, 2024 13:16

Поділитись публікацією
Кінець ери олігархів: відомі підприємці дискутували у Франківську про бізнес у час війни (ФОТО)

На бізнес-форумі в Івано-Франківську пройшла панельна дискусія “Підприємництво у час війни: формула стійкості”, де провідні українські підприємці поділились досвідом розвитку бізнесу в умовах повномасштабного вторгнення.

Про це пише “Галка” зі Західноукраїнського бізнес-форуму.

Одним зі спікерів заходу став Ростислав Вовк, керівник компанії Kormotech — одного з лідерів ринку кормів для домашніх тварин в Україні. Компанія демонструє зростання навіть у воєнний час: якщо на початку 2022 року оборот становив 108 млн доларів, то за підсумками поточного року очікують близько 170 млн доларів.

“Ми працюємо просто 24 години на добу”, — пояснює успіх компанії Ростислав Вовк.

За його словами, Kormotech — це сімейний бізнес другого покоління, що розпочав свою діяльність у 2003 році як диверсифікація основного бізнесу.

Особливу увагу під час дискусії приділили стратегії виходу на зовнішні ринки.

“Наша нова стратегія, яка почалася у 2024 році, передбачає фокусування на експорті. В Україні ми так швидко вже не зможемо рости, а через те, що рости ми любимо, і ціль наша до 2028 року дорости до пів мільярда євро обороту, то треба активніше виходити на зовнішні ринки”, – поділився планами Вовк.

Щодо виходу на зовнішні ринки, підприємець застерігає:

“Це офігенно тяжко і офігенно довго, тому легше все ж в Україні”.

Він виділив три ключові фактори успіху при виході на зовнішні ринки:

  • розуміння потреби продукту на новому ринку;
  • пошук ринків з найменшою конкуренцією;
  • правильний підбір команди.

Ще одним спікером виступив Олександр Дудін, співвласник медичної лабораторії CSD – найбільшої патоморфологічної лабораторії у Східній Європі. Компанія також демонструє зростання: з 40 локацій до початку повномасштабного вторгнення до 130 сьогодні.

“Коли почалось повномасштабне вторгнення, ми за 10 днів перевезли лабораторію у Львів, щоб відновити роботу”, – розповідає Дудін про перші дні війни.

Ключовим фактором успіху він називає впровадження системи постановки цілей OKR:

“Коли ми це зробили, це дало такий якийсь промінь світла, коли люди могли розуміти, куди ми йдемо”.

Особливу увагу Дудін приділив співпраці з державою у рамках програми медичних гарантій.

“Ми в цьому році проінвестували мільйон доларів тільки в обладнання інноваційне. Якщо ця інфраструктура вже є в країні, її треба використовувати”, – наголошує підприємець.

Щодо державно-приватного партнерства, Дудін зазначає:

“Я закликаю завжди оцінювати всю інфраструктуру в системі. Якщо є приватні заклади, які уже інвестували, які вже мають великий потенціал, держава може використовувати цей потенціал для того, щоб не інвестувати гроші в те обладнання, яке не буде працювати”.

Юлія Чекалова, власниця мережі стоматологічних клінік “119” та виробництва натуральної зубної пасти MFT, розповіла про те, як війна змусила її бізнес адаптуватися та шукати нові можливості. У 2022 році компанія релокувала виробництво до Івано-Франківська.

За словами жінки, зубна паста MFT створювалася не як бізнес-проєкт:

“В мене у сина бронхіальна астма, і ми створили натуральну зубну пасту для того, щоб дітки могли безпечно ковтати цей продукт”.

Коли почалася повномасштабна війна, команда MFT проявила неймовірну стійкість, каже Чекалова.

“24 лютого ми мали медичний прийом, і коли команда вийшла працювати та приймати пацієнтів, я зрозуміла, що вибору нема: ми будемо стояти і стоїмо досі,” — поділилася підприємиця.

Після релокації компанія втратила 80% клієнтів, що змусило шукати нові напрямки розвитку.

“Перше замовлення, яке ми взяли і за яке отримали дуже хорошу суму, — це була зубна паста для кішок і собачок. Вона не є м’ятною, як ми звикли. Вона як паштет — ну це зовсім інший досвід”, — розповіла Чекалова.

Згодом компанія розширила асортимент, почавши виробляти косметику для обличчя та тіла, медичні лубриканти для військових.

Сергій Цівкач, керуючий партнер американської інвестиційної компанії Chicago Atlantic, поділився поглядами на залучення іноземних інвестицій в Україну. На його думку, після початку повномасштабного вторгнення бізнес-ландшафт країни зазнав значних змін.

“Я не говорю про великий український бізнес. Я вважаю це, в принципі, кінцем ери олігархів. Дай Бог, щоб вони не відновили свої можливості і знову не впливали на політику та бізнес-процеси,” — зазначив Цівкач.

Він підкреслив, що українським компаніям необхідно переглянути підходи до залучення фінансування:

“Коли приїжджають американські чи європейські фінансисти і бачать, що у нас у доларі можна отримати кредит під 6–8%, вони шоковані. Усі очікують, що це має бути 15% плюс”.

Щодо співпраці з інвесторами, Цівкач наголосив на необхідності професійного підходу:

“Дуже багато пропозицій, які надсилають інвесторам, уміщуються на одній сторінці. Але так інвестори не працюють. Необхідно чітко планувати свої дії, пояснювати, як залучати капітал, і демонструвати очікувану прибутковість”.

Стосовно післявоєнних перспектив він застеріг від ілюзій:

“Я не вірю в десятки мільярдів доларів, які масово вкладатимуть у приватний бізнес. Український бізнес має бути ключовим в Україні. Ми не можемо віддати країну. Ми повинні розвиватися самі”.

Компанія Chicago Atlantic готова інвестувати в українські проєкти від 10 до 80 млн доларів. Основними напрямками, які їх цікавлять, є агропереробка, виробництво будівельних матеріалів, логістика для промисловості, складські приміщення, елеватори та сухі порти.

“Насамперед ми шукаємо проєкти, які сприяють розвитку агропереробки та логістики,” — підсумував Цівкач.

Як писала “Галка”, в Івано-Франківську 21 листопада стартував один з наймасштабніших, як кажуть організатори, бізнес-заходів за останні 20 років – Західноукраїнський бізнес-форум, який зібрав понад 300 підприємців з усієї України.