Клим Чурюмов: Українець, який відкрив комету століття

Автор: Турій Роман

14 Лис, 2014 15:10

Поділитись публікацією
Клим Чурюмов: Українець, який відкрив комету століття

Буквально за одну ніч з відомого в наукових колах Клим Чурюмов перетворився на зірку світового масштабу.

Адже вперше в історії космічний зонд здійснив посадку на комету, яку українець відкрив 23 жовтня 1969 році у Києві, після вивчення фотопластинок комети 32P/Комас Сола, знятих Світланою Герасименко.

На чотири важливі питання відповів Клим Чурюмов виданню “Фокус”. Почитати цікавий матеріал про науковця повністю можна тут. 

– Як ви стали астрономом?

– У дитинстві я, як і багато-хто, вивчав сузір’я, спостерігав за метеорами. Загадував бажання, коли падали зірки. Хоча не пригадую, щоб хоч одне збулося. Але пов’язувати своє життя з астрономією взагалі-то не планував.

– Коли спостерігаєш за небесними тілами, земне забувається?

– Нічого не забувається. Але коли зосереджений на спостереженнях, дійсно абстрагуєшся від земних проблем.

– Чому важливо досліджувати комети?

– Комета – як би капсула часу. Вона несе інформацію з далеких часів, коли Сонце було молоде, а Земля тільки зароджувалася. В ядрах комет зберігається первинне речовина, з якої 4,5 млрд років тому утворилася Сонячна система. Комета зібрала лід, замерзлі гази, тверді частинки, в деяких знайшли гліцин – амінокислоту, без якої не обходиться жодна жива істота. І 3-4 млрд років тому все це обрушувалося на Землю. Уявляєте, як цікаво!

– Які дані з модуля “Філи” ви чекаєте найбільше?

– Кожен експеримент дає новітню інформацію про кометну речовину, магнітне та електричне поля, будову, елементний та хімічний склад. Будуть отримані дані по складній органіці. Адже як зародилося життя на Землі – загадка. А це може пролити світло. Але головне – посадка. Нарешті з’явиться уявлення про те, як садити ракету, скажімо, на небезпечні ядра комет або астероїди, що загрожують Землі. Фактично ми придбаємо досвід для порятунку людства в майбутньому.