Користь чи залежність? Що варто знати про “кратом” – напій, який стає все популярнішим у Франківську
04 Вер, 2023 19:16
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заборона кратому в Україні: чи зник він із франківських кав’ярень?
Кратом, або чай на основі кратому – напій, що стає дедалі популярнішим в Івано-Франківську, зокрема серед молоді. Його продають у кав’ярнях та в інтернет-магазинах. Хтось каже, що “кратом” корисний, дає енергію і добрий настрій. Але й немало людей застерігають про його шкоду – зокрема через доступність і легальну альтернативу алкоголю чи легким наркотикам серед неповнолітніх.
“Галка” вирішила розібратися в обидвох твердженнях і з’ясувати, чи справді кратом такий корисний, як його рекламують, та чому варто бути обережним з цим напоєм.
Що таке “кратом”? Які властивості має ця рослина?
Знайти на Франківщині того, хто б фахово (чи хоча б будь-як) прокоментував “Галці” про цей напій серед профільних міських і обласних установ було непросто. Після звернень у кілька медичних закладів, де лікують від залежностей, вдалось отримати коментар з роз’ясненнями від психіатрині та наркологині, завідувачки відділення коморбідних станів в Івано-Франківській обласній психоневрологічній лікарні №3 Наталії Поліщук.
За її словами, кратом – це рослина родини маренові (як і кавове дерево) та є психоактивним засобом природного походження. Найбільше поширений у південно-східній Азії та містить десятки найрізноманітніших біологічно активних речовин. Вони, каже лікарка, є як корисними у лікувальних цілях, так і можуть завдати шкоди при самостійному споживанні.
“Кратом – це психоактивний засіб природного походження, який, зокрема, містить у собі психоактивні алкалоїди мітрагінін (а також його стереоізомери) та його більш активний, хоча і наявний в менших кількостях у листях похідний, 7-Гідроксимітрагінін, який за активністю перевершує морфін щонайменше в 10 разів. Також у рослині наявні так звані “окиіндольні похідні”, які мають імуностимулюючу дію. У складі листя кратому наявна речовина, схожа на ЕГКГ (епігалокатехінгаллат), який наявний також у листках “традиційного” чаю та надає напою корисних властивостей”, – розповіла Наталія Поліщук.
За словами наркологині, кратом у медичних цілях найчастіше застосовують для купірування абстинентного синдрому (яке направлено на відновлення функції нервової системи) внаслідок вживання алкоголю та опіатів, а також поступового введення в ремісію пацієнтів із синдромом залежності внаслідок вживання опіоїдів. Іншими словами – допомагають вийти із залежності.
Де, як і для чого люди вживають кратом?
Найбільш традиційним вживанням кратому вважається жування його свіжих листків. Такий метод поширений здебільшого у регіонах, звідки ця рослина походить. Також популярним є приготування напою під назвою “кратомна вода”.
В Україні найбільш популярним є вживання різноманітних напарів, відварів та так званого “чаю” (настою) із висушених листків рослини. Часто його плутають із “матчею” (зелений японський чай).
Як правило подрібнений “кратом” вживають у формі «чаю». Від кількості грамів у напою різниться його ефект. Наталя Поліщук каже, що 1 грам “кратому” в напої має дуже м’який ефект; 3 грами – помірний ефект; 5 грамів – потенційний ефект для більшості споживачів; 10 грамів – сильний ефект; 15 і більше – дуже сильний ефект.
Такий напій можна вільно придбати у кількох кав’ярнях Івано-Франківська, а також інтернет-магазинах. Продавці застерігають про його можливі побічні ефекти та закликають споживати помірно та під свою особисту відповідальність.
“Галці” про “кратом” розповів Назарій Гораль – співвласник та керівник мережі кав’ярень «CoffeeShop» в Івано-Франківську. Цей напій є в меню цього закладу.
“Перетерте листя ми розводимо у невеликій кількості води та поєднюємо з багатьма різними смаками. В нас великий асортимент. Пропонуємо цей “чай” як альтернативу каві, як стимулятор.
Ми не продаємо цей продукт неповнолітнім. Гості, які не досягли повноліття, намагаються підробляти документи, проте мої працівники сканують через «Дію» такі документи і бачать, що вони підроблені. Ми перевіряємо такі речі. Таких клієнтів вже поменшало”, – каже франківський підприємець.
Назарій пояснив, чому перевіряють вік покупців – дехто вживає цей “напій” щодня і в значних дозах.
“Так, бувають гості, які замовляють щодня. Особисто мені не подобається те, що деякі люди зловживають. Проте кожен вибирає собі те, що йому підходить. Це те саме, як перебрати з кавою. Людині буде погано, якщо випити шість еспресо підряд. Кожен, хто має “свою голову на плечах” та в міру свого виховання, обирає те, що йому чи їй вживати та що пити.
Я нормально ставлюся до “кратому”, якщо його в міру вживати. Я вважаю, що цей напій не є повсякденним, і його варто пити дозовано та свідомо.
Продукт має місце в меню, якщо гості використовують його за призначенням. На жаль, у Франківську культура споживання ще не сформувалась, але помірними кроками ми йдемо до цього”, – зазначив Назарій.
Чому кратом в Івано-Франківську стає популярним?
Під час написання цього матеріалу “Галка” розпитала ставлення до “кратому” своїх читачів. З-поміж позитивних відгуків більшість все ж попереджали про його неоднозначний ефект.
Негативним досвідом про цей напій поділилася читачка Ірина, яка побажала залишитися анонімною. Каже, її знайомий впродовж року вживав напій з кратому, бо, на її думку, отримав від нього залежність.
«Доходило до того, що мій знайомий пив по 6 грам кратому 3-4 рази на день. Він не починав свій день без чаю. Відмовлявся від їжі, щоб ефект тримався довше. Збоку це виглядало, ніби людина підсіла на наркотики. Так як у мого знайомого досить слабка сила волі, то він не міг просто перестати пити, і так тривало рік.
Пізніше він усвідомив, що так далі не може тривати, і перестав пити. Одразу наступного дня він відчув слабкість, апатію, бажання випити. Вночі він не міг спати, була ломота в тілі. Тривало так десь близько двох тижнів, поки не стало трохи легше. Зав’язати пити “кратом” виявилось легше, ніж наважитись на це. Але я всілякими силами буду категорично не рекомендувати цей чай. Всі ці гроші, потрачені на нього, здоров’я і психічний стан не вартують цього”, – каже дівчина.
Ще одну історію стосунків з кратомом, вже свою, нам розповів читач “Галки” Олександр. Йому 17 років.
“П’ю “чай” з кратому вже 7 місяців кожен день. Тонізує. Класні відчуття. Коли болить щось, п’ю його, класно помагає. Вживаю по 6-7 грамів – бо від 2-3 грамів ефекту розслаблення немає”, – розповів Олександр.
Оскільки Олександр неповнолітній, ми поцікавилися, як він купує напій у кав’ярнях Франківська.
“Наскільки я знаю, ніде не пише, що цей напій можна продавати лише з 18 років. У кав’ярнях в мене зазвичай і не питали про мій вік. А якщо раптом питають, то я прошу друзів, аби ті придбали “кратом” для мене”, – розповів хлопець.
На наше запитання про ймовірну залежність від “кратому” Олександр відповідає швидше ствердно, аніж ні.
“Здається, трохи маю “залежність”. Погано сплю, коли не п’ю “кратом”. Готую цей напій також самостійно вдома, листя купую в інтернет-магазинах. У місяць витрачаю на це десь 3100 гривень”, – каже хлопець.
Які позитивні та негативні ефекти “кратому”? Пояснює наркологиня.
Наркологиня Наталія Поліщук виділяє як позитивні, так і негативні наслідки вживання “кратому”. До корисного ефекту відносить анальгезуючий ефект центральної дії, стимулюючий, тимолептичний, протикашльовий, протизапальний, імуномодулюючий, седативний, анксіолітичний, протидіарейний вплив. Вистачає і можливих негативних ефектів: запаморочення, розлади сну, нудота/блювання, психотичні ефекти, афективні порушення, психічна та фізична залежність.
“Кратом схожий за механізмом дії та ефектами до опіоїдних середників (попри свою легальність), у зв’язку з чим може бути застосований в медичних цілях (під контролем спеціаліста), але не рекомендований, на нашу думку, до застосування з метою «самолікування». Дане питання потребує більш ретельного дослідження”, – зазначила Наталія Поліщук.
*на фото Наталія Поліщук
Що про кратом каже колишній наркозалежний?
Має свою думку про “кратом” Василь Сенеджук – франківський колишній наркозалежний, нині консультант у подоланні залежності, який ділиться особистим досвідом у соцмережах Instagram та TikTok. Чоловік переконаний: до добра цей напій не доведе.
“Багато молоді п’є “кратом”, незважаючи на те, що це опіоїдний чай, і він викликає залежність. У малих дозуваннях він викликає ефект тонізації, бадьорить, робить енергійним. А у більших дозуваннях він має протилежну дію.
Проте небезпечно те, що він є у вільному доступі та є легальним. Від “кратому” є “синдром відміни”. Товариш розказував, що ноги крутить, спати не може, в піт його кидає. Треба бути усвідомленим і знати про те, що цей чай не такий корисний, як його рекламують.
Невже ви хочете корегувати свій внутрішній психоемоційний стан і робите це за допомогою чаю, який покращує вам настрій? Бо час, коли цей напій стає життєвою необхідністю, настає дуже швидко”, – каже Василь.
*на фото Василь Сенеджук
Чи легальна ця рослина та що кажуть правоохоронці?
“Кратом” заборонений в Австралії, Малайзії та деяких штатах США – бо згідно тамтешніх висновків, може мати негативний вплив на психіку людини. В Україні він легальний, тож будь яких відстежень щодо масштабів продажу та вживання його людей різного віку – немає.
Однак, точно відомо, що випадків отруєнь речовиною серед дітей не було. Не поступало пацієнтів зі скаргами на залежність від “кратому” і в заклади для лікування і серед дорослих.
“Якщо хтось з неповнолітніх отруюється будь-якими речовинами і потрапляє в лікарню, ми фіксуємо всі такі випадки. Наразі не було звернень про отруєння “кратомом”. Як і не було будь-яких інцидентів на вулицях, пов’язаних з вживанням цієї рослини. Та загалом поліція не контролює продаж “кратому”, оскільки його продаж не обмежений законодавством України“, – розповіла “Галці” начальниця відділу ювенальної превенції ГУНП в області Алла Бойчук.
*Фото у статті знайдені з мережі інтернет та є ілюстративними.
Читайте також: Що таке булінг та куди звертатися по допомогу. Розповіли франківські правоохоронці