Користь та основні переваги, які дають мікоризні препарати для рослин

Автор: Застава Максим

01 Лис, 2021 17:14

Поділитись публікацією
Користь та основні переваги, які дають мікоризні препарати для рослин

Мікоризація є вкрай важливим процесом утворення симбіозу кореневої системи рослин з мікоризоутворювальними ґрунтовими грибами.

Завдяки такому тандему поліпшується живлення вирощуваних культур, насичення корисними мікро- та макроелементами, покращується стійкість до посух, хвороб та несприятливих умов навколишнього середовища.

Мікориза приносить користь різним рослинам: мікоризоване насіння має кращу схожість, менше уражається кореневими гнилями. Саджанці плодових рослин краще приживаються на новому місці та активніше розвиваються. Під час вегетації мікоризовані рослини мають більш розвинену кореневу систему, завдяки чому отримують більше поживних речовин та вологи, ніж немікоризовані. Як наслідок, аграрії, які мікоризували рослини, мають більший та якісніший урожай.

Компанія «БТУ-ЦЕНТР» пропонує якісні біопрепарати, які покращують мікоризний симбіоз рослин. Український виробник створює ефективну продукцію, яка суворо відповідає підвищеним вимогам державних та європейських стандартів. У каталозі на сайті можна ознайомитися з переліком пропонованих мікоризних препаратів та оформити замовлення на їхню оптову покупку.

Користь та особливості застосування мікоризних біопрепаратів

Є кілька видів мікоризних біопрепаратів, які вносять різними способами: шляхом обприскування насіння або коренів саджанців під час посадки в ґрунт, внесенням препарату в рядок під час посіву. На овочевих, плодових та ягідних культурах ефективним методом застосування мікоризного препарату є замочування кореневої системи рослин у робочому розчині препарату. Також мікоризний препарат можна вносити з поливною водою через систему краплинного зрошення.

Для яких сільгоспкультур корисна мікориза

Мікоризна «дружба» — корисна далеко не для кожної рослини. Так, біопрепарати є нейтральними до певних культур, які не можуть утворювати мікоризу:

  • хрестоцвіті (капуста, катран, редька, гірчиця та ін.);
  • лободові;
  • амарантові культури.

Найбільшу користь гриби-мікоризоутворювачі дають зерновим, бобовим культурам соняшнику та кукурудзі. Мікоризні препарати складаються з живих мікроорганізмів, тому після їхнього введення в ґрунт слід використовувати якомога менше хімічних засобів — це зумовлено тим, що хімікати сприяють знищенню грибів-симбіонтів.