“Крамничка доброти”: як в Івано-Франківську працює магазин безплатного одягу (ФОТО)
04 Тра, 2024 10:00
Волонтерки з благодійної організації “Співдія. Одяг” створили в Івано-Франківську хаб “Крамничка доброти”, де безплатно вдягають переселенців і місцевих жителів у скруті. Ініціативу запустили взимку 2022 року і відтоді вже близько 20 000 тисяч людей змогли безкоштовно поповнити свій гардероб.
Як працює магазин безоплатного одягу
За словами координаторки “Співдія. Одяг” Ірини Ротар, на старті “Крамнички доброти” левова частка всіх речей приїздила з-за кордону, але тепер основними постачальниками стали місцеві жителі — хтось особисто приносить зібране до магазину, а хтось здає одяг на сортувальну станцію “Zerowaste”, що на Промприладі:
“Від закордону вже немає такої гуманітарної допомоги. Можливо, це пов’язано з новими правилами ввезення чи через декларування. Не знаю. Багато люди нам приносять: з баулами отак прийшли, віддали й пішли. Іноді під дверима залишають, коли ми не можемо забрати. А ще ми співпрацюємо з ГО “Zerowaste”. Наша волонтерка Саша раз або два рази в місяць їздить на Промприлад і привозить звідти одяг мішками”, — розповідає Ірина Ротар.
Із загальної маси речей команда волонтерів обирає одяг в найкращому стані — тільки такий виставляють у крамниці. Для футболок, штанів, спідниць і кофт, які не пройшли відбір, є дві альтернативи. Якщо це речі з якісної тканини, але, приміром, із дірочкою, то їх застосовують як матеріал для пошиття сумок чи іграшок в креативному проєкті від “Співдія. Одяг” — “Майстерні доброти”. Але, якщо речі вже зношені й потерті, то їх передають у притулок для собак, щоб застеляти клітки:
“Пані Ольга вивезла з Рубіжного 60 собак. Зараз вона з чоловіком орендує будинок у Крихівцях. Всі разом там живуть, собаки для них як діти. Пані Ольга приїжджає щотижня, забирає все, що у нас назбиралося і потім стелить собакам”, — каже волонтерка Олександра Уварова.
Одяг, який “не соромно показувати” волонтерки сортують за категоріями: для чоловіків, для жінок і для дітей. Аби відвідувачам було зручніше підшукати щось для себе, в магазині є спеціальні секції. Також, залежно від стилістики, речі вішають на різні стійки — спортивне зі спортивним, святкове зі святковим.
Часом в “Крамничці доброти” можна відшукати дуже потрібні й геть несподівані речі, як от весільна сукня:
“Ця сукня десь два місяці в нас висіла, новенька. Ніхто її не брав, ми вже навіть знімати думали. Аж тут приходить дівчина, міряє — ідеально сіла. Вона така рада була, каже: “я довго не могла нічого знайти, а ця сукня, ніби на мене зшита”. Вони розписувалися якраз через пару днів, чоловік — майбутній військовий”, — пригадує волонтерка Марія Грижак.
Крім одежі, відвідувачі “Крамничка доброти” можуть безплатно отримати постільну білизну, кухонне приладдя, побутову хімію, гігієнічні засоби, іграшки та книги. Проте варто зазначити, що ці речі тут зазвичай у дефіциті:
“Нас часто питають про урологічні прокладки, про підгузки, постіль і так далі. Одного разу нам місцеві дали цілий бусик памперсів, то оці найходовіші 5-6 розмірів буквально розлетілися, дуже швидко їх позабирали. 0 і 1 — ці, що для новонароджених — не такі популярні, але теж потрохи брали”, — зазначає Ірина Ротар.
Хто може отримати допомогу і що для цього потрібно
Раніше у “Крамничці доброти” надавали допомогу винятково переселенцям, але рік тому хаб розширив свій благодійний спектр. Відтоді безплатно одягнутися тут можуть місцеві жителі з багатодітних і малозабезпечених сімей, пенсіонери та люди з інвалідністю. Для цього треба засвідчити відповідні документи й зареєструватися в системі:
“Ми ведемо списки й фотографуємо людей з одягом, який вони обрали. Це потрібно для звітності, щоб підтвердити, що ми не кудись там речі діли, а справді допомогли. Але, звичайно, якщо людина не хоче фотографуватися, то ми не змушуємо, все тільки за бажанням”, — пояснює керівниця “Крамнички доброти” Ірина Ротар.
Дорослі мають змогу взяти до п’яти одиниць одягу, а для дітей кількість речей не лімітована. Як зазначає волонтерка Марія Грижак, за весь час роботи соціального магазину, вони допомогли приблизно 20 тисячам відвідувачів:
“Взимку відвідувачів найменше, в середньому 200 людей на місяць. Але коли теплішає, то значно більше людей приходить. Приїжджають з сусідніх сіл та навіть з інших громад. З Тисмениці до нас їздять, з Надвірної, з Долини. З Верховини у нас є така сім’я: у них діти малі й двоє лежачих стареньких. Вони завжди раз у місяць приїжджають, і ми стараємося їм максимально всього запакувати”, — розповідає Марія Грижак.
“Співдія. Одяг” має сторінки в інстаграмі, фейсбуці й канал у телеграмі, тому в організаторів добре налагоджена комунікація з клієнтами. Люди описують свої запити у коментарях або в чаті і якщо волонтери мають щось із переліченого, то закривають їхні запити.
Команда і функціонування
Роботу “Крамнички доброти” наразі забезпечують вісім волонтерок, абсолютна більшість з яких є переселенками, і лише одна — мешканка Івано-Франківська:
- Ротар Ірина — з Рубіжного/Сєвєродонецька;
- Цимбалюк Тетяна з Сєвєродонецька;
- Уварова Олександра з Макіївки;
- Писаренко Владислав з Краматорська;
- Арістова Анна з Харкова;
- Усова Маргарита з Макіївки/Харкова;
- Максимова Ольга з Херсона;
- Грижак Марія з Івано-Франківська.
За словами Ірини Ротар, вже другий рік вони утримують “Крамничку доброти” виключно на людській небайдужості — це спільні зусилля волонтерок, місцевих жителів і меценатів:
“Волонтерки працюють безкоштовно, тут немає зарплат. Ми просто розуміємо як це і хочемо допомогти. Люди віддають одяг пакетами й ніхто не просить грошей за свою пожертву. Нам дуже допомагають місцеві підприємці Едуард Кадзаєв і Сергій Глущак, вони взяли на себе плату за оренду приміщення. Якщо нам не вистачає коштів на комуналку, особливо взимку це дуже тяжко, то ми відкриваємо монобанку або проводимо розіграш. Кажемо: “любі друзі, не можемо самостійно оплатити”. І люди скидають хто скільки може. Все це тримається чисто на доброті”, — розмірковує Ірина Ротар.
“Майстерня доброти”
Також у межах “Крамнички доброти” діє творча ініціатива “Майстерня доброти”. Щовівторка і четверга, у цьому ж приміщенні (Молодіжна, 52), проводять майстеркласи з шиття, в’язання і плетіння для всіх охочих. Найпершу швейну машинку вдалося купити завдяки грантовій підтримці від “Крим SOS”. Далі волонтери “Співдії. Одяг” виграли грант від ГО “СТАН” й докупили ще дві машинки та оверлок. А спеціальні розкладні столи, проєктор і УФО придбали за грантове фінансування від “ДОМ 48.24”.
Цей проєкт має формальну мету — дати нове життя старим речам, однак його значення вийшло далеко за межі ресайклінгу. Адже “Майстерня доброти” стала місцем, де ВПО зі всієї України знаходять друзів й долають травми війни через арттерапію:
“80% тих, хто відвідує наші майстеркласи — це ВПО. Ми стараємося створити тут теплу і щиру атмосферу, бо людям дуже потрібне спілкування. Багато хто покинув у рідному місті все, сюди приїхали з кількома речами. От має жінка ґудзик з дому і він їй вже як раритет. Вона сюди приносить, пришиває до своєї поробки й має дуже цінну річ. Або кажуть: “у мене дома така гарна косметичка була, я собі схожу пошию”. Тут йдеться про друге життя не лише для речей, воно проявляється в усьому”, — каже волонтерка Тетяна Цимбалюк.
З травня волонтерам довелося поставити проєкт “Майстерня доброти” на пазу. Наразі вони шукають шляхи фінансування.
Фото з фейсбук-сторінки “Співдія. Одяг”
Відгуки відвідувачів
70-річна пані Ірина разом з сім’єю переїхала до Франківська з міста Павлоград Дніпропетровської області. Пенсіонерка пригадує, що виїжджала поспіхом і, як тоді здавалося, не надовго, тому взяла з собою зовсім трохи речей. Якби не “Крамничка доброти”, зізнається жінка, то зараз вона б не мала що вдягнути:
“Все, що у мене є — я все там взяла. І футболки, і штани, курточку одну, потім другу, плащик, кофти… Не знаю, в чому я б ходила, якби не дівчата. У мене не було кросівок, а вони кажуть: “ми вам підберемо, взуємо вас обов’язково”. А якщо чогось немає, кажуть: “не переживайте, ми подзвонимо, коли буде”. І справді дзвонять! Дуже уважні. Я до них ще на майстеркласи ходжу, а це для мене і психологічна допомога, і мовна практика. Бо легше вчитися між людьми, які також вчаться. Всі тебе підтримують, бо всі розуміють як воно”, — говорить постійна клієнтка “Крамнички доброти” пані Ірина.
Інша відвідувачка, 63-річна Зоя Чубарова, зізнається, що про соціальний магазин дізналася саме завдяки майстеркласам. Вони з донькою приїхали в Івано-Франківськ з Кремінної, що на Луганщині. Поселилися в мікрорайоні “Брати”, якраз недалеко від хабу. Спочатку зацікавилися шиттям та спілкуванням, а згодом почали придивлятися й до одягу:
“Там все так добре розвішано — хустинки окремо, ремінці окремо, — що якщо це твоя річ, то одразу впадає в око. Ну і дівчата рекомендують. Оце недавно я шукала доньці штани, а вона у мене така величенька досить. Це така проблема — щось знайти, навіть просто, щоб в хаті ходити. Я гортаю: це мале, це мале. А мені волонтерка каже: “ось сьогодні я вішала більшенькі”. Подає штани — ну точно на Дашу, а я навіть їх не помітила. Сорочки дуже гарні там брали, футболки, кофтинку шерстяну. Там багато всього є і для дорослих, і для діток”, — каже Зоя Чубарова.
“Крамничка доброти” знаходиться в будинку 52 по вулиці Молодіжній, відчинена з 11:00 до 15:00 у понеділок, середу та п’ятницю. А у вівторок і четвер волонтери “Співдії. Одяг” проводять тут майстеркласи з рукоділля для всіх охочих.
Читайте також: У Франківську стартував новий сезон читацького клубу для підлітків