Краєзнавець показав калуське Памуккале — унікальну соляну річку (ФОТО)

Автор: Турій Роман

05 Кві, 2021 10:09

Краєзнавець показав калуське Памуккале — унікальну соляну річку (ФОТО)

Памуккале (з турецької — Бавовняний замок) — назва травертинових терас і курорта в Туреччині.

Читайте також: Обсерваторія на горі Піп Іван стала "різнокольоровою" (ФОТО)

У цьому місці дія гарячих джерел, що містять окис кальцію, привела до утворення вапняних відкладень на скелястих травертинових терасах. Вода з термальних джерел, збагачена гідрокарбонатом кальцію, багато століть стікаючи по схилу гори та падаючи з високих уступів багатьма водоспадами, утворила білі скам’янілі каскади, тераси та маленькі басейни.

У Калуші соляна річка з чудернацькими берегами утворилася на бортах хвостосховища колишнього калійного виробництва неподалік села Сівки-Калуської, інформує “Галка” з посиланням на “Вікна”.

З бортів просочуються розсоли і, кристалізуючись, створюють природну красу.

Це мірабіліт (інша назва глауберова сіль, або сіль Барбара) — десятиводний сульфат натрію (Na2SO4 10H2O), який утворюється при температурі +8 і нижче. Цей мінерал відкладається на бортах хвостосховища і відвалів Домбровського кар’єру із розсолів, які постійно і цілорічно витікають у довкілля, починаючи із осені, коли настають середньодобові температури близько 0 градусів.

Але з розсолів відкладається тільки дуже невеличка частина цього сульфату натрію, і тільки в холодну пору року. Решта разом із іншими солями — хлоридами і сульфатами натрію, калію, магнію — проникає у водоносний горизонт і річки Сівки та Кропивника. Так триває понад 50 років. Уже винесено в довкілля мільйони тонн солей. І буде винесено все до останнього грама, каже науковець Юрій Садовий.

Світлинами калуського Памуккале поділився краєзнавець і гірськй рятувальник Василь Фіцак.

Приєднуйтеся до “Галки” у  Telegram та Instagram - найважливіші та найсвіжіші новини одразу у Вашому телефоні! 

  • like 2
  • like
2
Подобається
  • like
  • exciting
  • laugh
  • surprise
  • sad
  • angry

Loading...