“Культура – це не про заплющені очі”: у Франківську Жадан говорив про культуру в час війни (ФОТО)
22 Лис, 2024 19:10
У Франківську на бізнес-форумі під час панельної дискусії Сергій Жадан розповів про Харків, його зміни та культурний простір України в часи повномасштабного вторгнення.
Про це пише Галка з місця події.
“Частина території Харківщини є окупованою, на превеликий жаль, і це найбільший біль, який може бути. Харків радикально змінився: з майже 2 мільйонів мешканців залишилося близько 100 000, з’явилося близько 200 тисяч переселенців”, – розповідає Жадан про місто.
Особливо вражаючою є картина культурного життя міста:
“В Харкові культура великою мірою поставлена на паузу. Театри не працюють, бібліотеки зачинені. Є кілька підвальних захищених приміщень, де відбуваються виступи артистів, які теж не надто охоче приїжджають до міста, бо це просто небезпечно”, – зазначає письменник.
Проте Жадан категорично не погоджується з думкою, що культура зараз не важлива:
“Культура – це не про розвагу, культура – це не про дистанціювання, це не про заплющені очі. Це про те, що в місті далі лишається 110 000 населення, це не говорячи про тисячі військових, які там несуть службу. І воно має свої культурні запити”.
Економічна трансформація міста також вражає.
“Сектор фахівців, який був столицею українських IT, зараз практично повністю виїхав. Важко уявити, що вони повернуться до повноцінного завершення конфлікту”, – розповідає Жадан.
Утратив свою потужність і відомий ринок Барабашова, який раніше вважався найбільшим оптовим ринком Європи. Попри все, письменник бачить у харків’янах неймовірну силу духу.
“Перший день повномасштабного вторгнення показав черги біля військоматів, де харків’яни хотіли взяти зброю, щоб захищати своє місто. Я думаю, це набагато важливіше, ніж поодинокі настрої”, – наголошує Жадан.
Більше того, місто продовжує жити й розвиватися.
“В Харкові з’являються нові бізнеси, відкриваються заклади. Зазвичай всі вони мають соціальну складову, волонтерську ініціативу. Це школа для харківських підприємців, як виживати в умовах максимальної загрози, зберігати динаміку і бути суспільно корисним”, – розповідає письменник.
Культура в час війни – це голос спротиву, механізм збереження національної ідентичності, спосіб комунікації та трансляції українського досвіду світові, каже Жадан. Це не лише мистецтво, а й потужний інструмент єднання та спротиву.
Він також наголошує на принциповій важливості культурних заходів у воєнний час:
“Культура – це про емоційний стан перед усім, це про зарядженість, це про енергію, якої ми всі потребуємо. Люди мають свої культурні запити, і вони не мають цих запитів соромитися.”
Попри величезний стрес війни, Жадан продовжує творити. Він видав збірку оповідань про Харків та працює над музичними проектами. Особливо цікавим є його новий альбом “Семафори”, присвячений внутрішньо переміщеним особам:
“Нам хотілося створити музичний, творчий, культурний контент, який би був присвячений серйозним проблемам, щоб це було не просто про безтурботність, а щоби у всьому цьому були сенси, які сьогодні для нас є важливими і болючими.”
Читайте також: “Знецінювати культурні запити дуже неправильно”, – Сергій Жадан про концерти і кіно в час війни (ФОТО)