Легені для Європи: як на Прикарпатті зберігають праліси та розширюють нацпарки (ФОТО)
27 Сер, 2020 12:45
На Прикарпатті розпочали проєкт зі збереження та розширення пралісів у нацпарках.
Читайте також: У Франківську вручили премію імені Володимира Полєка у галузі краєзнавства (ФОТО)
27 серпня на пресконференції обговорили проблему розширення природоохоронних територій в межах Українських Карпат задля збереження унікальних пралісів та квазіпралісів, гармонійного співіснування людини та природи, сприяння розвиткові дружнього до навколишнього середовища бізнесу, а також було презентовано основні виклики в ході реалізації нового етапу проєкту «Збереження Карпатських пралісів».
Керівник природоохоронного напрямку проєкту «Збереження Карпатських пралісів» Василь Мочан розповів, що збереження Карпатських пралісів, як проєкт, розпочалося у 2014 році. Тоді до цього проєкту увійшли дев’ять національних природних парків.
«Тепер стартує продовження програми, в якому будуть брати участь п’ять національних природних парків. Зараз у нас в проєкті шість основних компонентів – розширення та вдосконалення парків, моніторинг біологічного різноманіття, розвиток громади, екологічно дружнє підприємництво, навчання та екологічна безпека», – говорить Мочан.
Заступник директора Карпатського НПП Олександр Киселюк додає, що національний природний парк створений, аби людина мала доступ до природи та отримати задоволення від відпочинку.
«Ми проводили опитування серед мешканців, аби все зробити правильно. Але у нас були й проблеми під час роботи. Зокрема конфлікти з лісгоспами, які втрачали лісорослинну базу та сьогоденні доходи від вирубки. Були сумніви територіальних громад, адже вони неправильно трактують заборону на отримання деревини, користування дарами природи, заборона відвідування».
Описуючи праліси Киселюк каже, що це місце, де не було жодної діяльності людини, де дерева змінюють одне одного – старі дерева стають підживленням для молодих дерева.
«Ми є легенями для Європи», – наголошує Киселюк.
Доцент кафедри екології Національного лісотехнічного університету України Микола Чернявський наголошує, що збереження пралісів – це збереження біорізноманіття.
«У такий спосіб ми зберігаємо біорізноманіття у лісах. Праліси добрий регулятор клімату, адже через їхні зміни у нас з’являються штормові вітри та інше. Праліси найменше порушенні зі сторони екології, бо їм тисячі років, навіть морські системи є більш порушені, ніж праліси»
Голова Микуличинської сільської ради Василь Скірчук говорить, що збереження пралісів допоможе привабити туристів.
«В Європі майже немає таких місць, тому багато туристів отримають перепустки та прагнуть потрапити до нас».