Легалізована праця й допомога держави: як на Івано-Франківщині працює компенсація за працевлаштованих ВПО
08 Тра, 2024 14:15
Перший добровольчий хірургічний шпиталь “Брасс”, що на Франківщині, почав формуватися як реакція на повномасштабне вторгнення. Наразі більшість пацієнтів, що отримують там медичну допомогу, є військовослужбовцями. Їх за потреби оперують, а також допомагають реабілітуватися після травм.
Частина робочого персоналу у Першому добровольчому хірургічному шпиталю “Брасс” переселенці. Його керівник Станіслав Онищук вперше скористався можливістю отримати державну компенсацію за влаштованих працівників ВПО у 2023. Про програму для працедавців дізнався із мережі. Каже, що сама процедура була нескладною. Документи подавав через центр зайнятості.
“За першим разом не вийшло подати документи, бо обласний центр зайнятості завернув. Я виправив всі зауваження й через кілька днів мені зателефонували, що мої документи прийняли й кошти надійдуть найближчим часом. Надійшли вони впродовж двох тижнів”, – каже Станіслав Онищук.
У випадку Станіслава не потрібно було звітів, оскільки він подав на компенсацію витрат на оплату праці працівників, що вже відпрацювали у шпиталі довше, ніж два місяці.
“Більшість працевлаштованих ВПО були влаштовані на роботу минулого року, у 2023. Тому не потрібно було підтверджувати, що вони досі у нас працюють. Центр зайнятість, мабуть, сам перевіряв у Пенсійному фонді, чи справді вони відпрацювали цей час”, – ділиться керівник шпиталю.
Вже у 2024 році Станіслав Онищук подавав на компенсацію співробітника, якого працевлаштовував. У цьому випадку він після відпрацьованого кожного місяця підтверджував, що робітник продовжує бути в його команді.
Загалом Станіслав оцінює програму по компенсації витрат на оплату праці схвально.
“Умовно, ці кошти, що приходять на рахунок фірми, можна використати на що завгодно: комуналку, купити обладнання. Я б сказав, що гріх цим не скористатися, коли законом передбачена компенсація. На мій погляд, процедура подачі не є дуже складною. Єдине, що швидше за все доведеться приїхати в центр зайнятості й скласти заяву”, – каже Станіслав.
Тенденція компенсацій зростає
Державну програму компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО затвердили 20 березня 2022 року. На неї може претендувати працедавець, який перебуває на обліку як платник єдиного внеску, а його працівник офіційно працевлаштований й у місяць виконує роботу, що оцінюється не нижче мінімальної заробітної платні (з 1 квітня вона становить 8 000 грн – ред.). Компенсація надається протягом трьох місяців, а для працевлаштованих осіб з інвалідністю впродовж шести на період воєнного стану, а також 30 днів після припинення. У програмі немає обмежень за кількістю працівників.
Не можуть скористатися можливістю компенсації бюджетні установи (створені органами влади – ред.), за винятком, якщо вони надають соціальні послуги.
Не раніше ніж через п’ять календарних днів після працевлаштування та не пізніше ніж шість місяців, роботодавець має право звернутися до міського чи міськрайонного центру зайнятості із заявою на компенсацію. Також її можна подавати в електронній формі через “Дію”.
“Обласний центр зайнятості перераховує кошти роботодавцю за перший місяць протягом п’яти робочих днів після зарахування коштів на рахунок регіонального центру зайнятості. Для отримання компенсації за наступний місяць, роботодавець має підтвердити продовження зайнятості особи, яка в нього працює. Він це може зробити через портал Пенсійного Фонду або у центрі зайнятості – це основні умови”, – розповідає директор Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василь Цимбалюк.
За 2024 рік компенсацією на Івано-Франківщині скористалися 85 роботодавців, які влаштували 101 внутрішньопереміщену особу. А від початку дії програми такою можливістю скористалися 619 роботодавців області та влаштували на роботу 1027 осіб. Загальна сума компенсацій становить 12,8 млн грн.
За словами директора Івано-Франківського обласного центру зайнятості, такою послугою також користувалися релоковані підприємства, що працевлаштовували ВПО. Найбільша кількість серед них у Калуському районі, оскільки туди релокувалися близько 30 бізнесів.
За словами Василя Цимбалюка, тенденція користування компенсацій у порівнянні із 2022 роком збільшилася.
“У 2022 році менше скористалась цією послугою. Найбільше у 2023 році. Також почали більше користатися у 2024, тому що збільшився термін виплати з двох до трьох місяців. Ну і звичайно, зросла мінімальна заробітна плата. Є зайнятість і сплата податків до місцевих бюджетів”, – каже Василь Цимбалюк.
На думку Василя Цимбалюка, до програми можна було б внести трохи змін:
“Ми говорили, що можна було би запропонувати шість місяців, але щоб вони чергувалися з роботодавцем: два місяці платить служба зайнятості, потім два місяці працедавець. Роботодавець може надалі звільнити працівника і той буде працювати в нього неофіційно. Таким шляхом найманий працівник офіційно буде працювати довше. Основне, щоб легалізувати найману працю і зацікавити роботодавця в офіційному працевлаштуванні”.
Алгоритм дій для отримання компенсації
Заяву про компенсацію витрат можна подати двома шляхами:
- в електронній формі – через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі – Портал Дія);
- в паперовій формі – особисто під час відвідування центру зайнятості або на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.
До заяви додається:
- копія наказу про працевлаштування особи;
- документ, що підтверджує працевлаштування;
- відомості про працівників, які є застрахованими особами (прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
- копія довідки про статус ВПО;
- копія документа про інвалідність.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Читайте також: “Працюємо стільки, скільки потрібно”, – керівник Першого добровольчого хірургічного шпиталю “Брасс” Станіслав Онищук (ФОТО)