Легендарний пілот дронів Андрій “Скиба” Скібін: хочу масштабувати кількість дистанційних вбивць (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Турій Роман

22 Лют, 2024 19:08

Поділитись публікацією
Легендарний пілот дронів Андрій “Скиба” Скібін: хочу масштабувати кількість дистанційних вбивць (ФОТО, ВІДЕО)

Вже легендарний пілот БПЛА Андрій “Скиба” Скібін у ексклюзивному інтерв’ю “Галці” розповів про нову для себе роль керівника роти ударних безпілотних авіаційних комплексів “Тайстра” коломийської 10 окремої гірсько-штурмової бригади, створення окремих безпілотних військ у ЗСУ та підтримку держави і волонтерів пілотів.

Зустрітися зі “Скибою” у його лабораторії “Галці” вдалося під час волонтерської поїздки у Донецьку область з групою Стасіслава Ковановського. Тоді франківці передали Захисникам 60 FPV-дронів (ФОТО). 

– Андрію, ти став відомий як пілот, який в складі 108 ОГШБ особисто знищив з безпілотників різних типів сотні росіян, та не так давно у тебе нова роль у бригаді. Чим зараз займаєшся, керучи ротою ударних безпілотних авіаційних комплексів (РУБАК) 10 ОГШБр?

– Дійсно, раніше я особисто цим займався – дрончиками і роботою на них. А зараз я всім стараюсь керувати і нарощувати застосування, щоб більше людей ними працювали. Стараємося максимально ефективність покращувати. Цей напрямок, безпілотних систем, це технології, які будуть вигравати війну. Взагалі зараз будь-яка зброя розвивається, і люди розвиваються, у ворога теж.

Ті ж самі FPV-дрони – пів року тому я міг два дрони випускати, зараз у мене вилітає по 50 в день. Дрони зараз замінюють артилерію, це факт. Дронів ніколи багато не буде. Якщо хтось думає – дорого чи недорого їх купувати…Повірте, один дрон вирішує дуже багато.

Андрій "Скиба" Скібін

– Як за цей рік змінилася війна із такою інтенсивністю застосування дронів?

– Скажу по лінії FPV-дронів. Завжди є що вдосконалювати, яким би ти асом не був. Чим більше входиш, тим більше пізнаєш. Навпаки, більше вдосконалюєш, і більше бачиш, що можна вдосконалити надалі. Придумуємо дистанційні підриви, інші частоти і багато всього іншого. Ось так завжди у розвитку.

– Що скажеш про прогрес росіян, як вони зараз воюють?

– Наразі таке відчуття, що ми воюємо з китайцями. Їх реально дуже багато, враження, що вони не закінчуються. Це і піхота і техніка. FPV їхніх багато. У нас зараз мета вичисляти їхні FPV-підрозділи і знищувати їх. І вдавалося нашим пілотам це неодноразово. Але їх багато.

– Розкажи трохи про свій підрозділ і лабораторію, де ми знаходимося?

– Такий підрозділ, як у нас, є вже майже в кожній бригаді. І він має ще розвиватися. Потрібно більше людей, більше спеціалістів, більше навчених людей. Коли я прийняв цю посаду, у нас в перші місяці вилітало 100 FPV-дронів. Зараз у мене розхід у місяць 450 дронів. Це розхідний матеріал, боєприпас.
А взагалі, про підрозділ – люди кажуть, що у нас така велика лабораторія…Та я бачу, що це лише початок, дуже мало від того, що має бути. Тут ще розвивати і розвивати.

– А як Андрій “Скиба” Скібін оцінює створення окремого виду безпілотних військ у структурі ЗСУ?

– Моя особиста думка – щоб робити окремий рід військ, треба довести до пуття ті підрозділи, які вже створилися. От моя рота – я вже давно кричу про розширення штату. Щоб більшою була кількість людей. Ми працюємо цією ротою на всю бригаду, але цієї кількості, щоб працювати на всю бригаду – зовсім недостатньо. Адже ми маємо своє життя, побутові питання, управління, командири взводів потрібно, а ще правильно вести фінансові питання. Не всі ж пілотами можуть бути і не всі в роті мають ними бути. Водії потрібні – не може пілот і дроном керувати, і машиною.

Тому треба в першу чергу навести порядок там, де вже створені підрозділи, а потім масштабувати. Бо від швидкого масштабування не буде швидкого результату.

Андрій "Скиба" Скібін

– Чи вистачає тобі зараз мотивації залишатися на війні?

– В нас в усіх в країні має бути одна мотивація – на нашій землі кацап, якого треба вибивати. Якщо не ми – то то ніхто його не вб’є. Ну куди діваться? Ну піду я звідси – краще ж не стане. Кацап тут. Тут я максимально ефективний і буду це нарощувати. Часом буває, накриває, за^&ало все. Але ніхто його не вб’є, і це мене повертає. Треба працювати, розвивати справу.

Раніше я працював сам з дронами, а зараз я маю людей, яких я стараюсь навчити, замотивувати і дати їм все, що вони так само робили, як я робив раніше. Хочу розвивать, масштабувати кількість цих вбивць, дистанційних.

З бойовою роботою я справляюся, але в цілому, все досить тяжко. Ці всі напрямки – бо бути командиром штатного підрозділу, який вже був створений раніше – це одне, а бути командиром того підрозділу, в тій сфері, якої не існувало – дуже складно. Але працюємо і результат дуже великий.

– Ти не змінив свою думку, що росіян тобі цікавіше робити “300” (ранити, – прим. редакції), а не вбивати?

– Звісно, ми маємо їх всіх вбивати, наносити максимальний урон. Але й коли кацап поранений – його треба лікувати. Треба кошти, лікувати, виходжувати. Краще, аби їх держава витрачала все більше коштів на їх лікування, менше на війну. Але й зупинятися вбивати їх не треба, бо їх багато.

– Розкажи історію, якими можеш пишатися на своїй теперішній посаді?

– Таких історій багато. Наведу приклад за двох своїх бійців, які прийшли з “учебки”, цивільні і попали до мене в підрозділ. Я їм зразу дав понять, що тут треба максимально старатися і розвиватися. Хлопці нікуди не їхали, ні на курси пілотування дронами чи щось таке. І от в мене хлопчина через два тижні навчання в перший бойовий вихід попав кацапу в голову і попав в машину. Відпрацював зразу по цілях. Тобто в людей теж є мотивація. Головне мати бажання. Адже в темі безпілотників і я був далекий дуже, дупля не бив. І зараз є хлопці, які краще за мене розбираються.

У мене є знайомий, 63 роки, не з цієї бригади, пілот FPV – вже має більше 30-ти танків знищених. В декого в такому віці руки трусяться, а він за пультом таке робить.

– Як потрапити у твій підрозділ?

– Зараз вакантні місця є. Надіюся, що вище зрозуміють, що штаб таких підрозділів масштабувати.

– Скільки тобі треба передати дронів, аби ти був в шоці?

– Їх ніколи не буде достатньо. Я завжди за волонтерську допомогу кажу – ніхрина собі! Бо кожна допомога цінна.

Та навіть коли 1000 дронів принесуть мені – я подякую, це класно, але вони закінчуються. І FPV, і Мавіки. Бо за сьогодні у мене вилетіло 45-камікадзе. Це майже мільйон гривень в день. Цілі є щодня.

Для мого підрозділу наразі потрібно 500 дронів в місяць. Від держави прошу хоча би 300 дронів на місяць. Розумію, що це складно, але держава вже давно над цим мудрує, ми вже давно це просимо. Основна кількість надходжень – це все люди.

– Яка твоя мрія?

– На даний момент мрія – FPV-дроном вертушку збити. І це реально. Багато хто був за крок від цього. Я хлопців своїх мотивую – місяць відпустки зразу дам!

– Що скажеш про програму збирання дронів на дому?

– Це дуже класно, що люди цікавляться і хочуть допомогти. Але важливо, аби вони були добре зібрані. Стерненко постачає хороші, волонтери зі Стасом Ковановським теж, велике їм дякую. Вже є перевірені виробники, дай Боженька їм здоров’я, і ми з ними контактуємо. А були партії – 100 дронів купили нам, а це гімно. Не летить, не працює, як треба.

Ми, як користувачі, військові, маємо лише взяти дрон, вчепить на нього боєприпас і вбити кацапа. А зараз ми з деякими дронами багато часу витрачаємо на доналаштування через бариг, які волонтерам продають гімно.

– Вдається тобі зараз виходити на бойові польоти?

– Не так багато, як би хотілося, але з стараюся з хлопцями на позиції їхати. Навіть для того, аби замотивувати, що я так само працюю, як і вони. Хоч як командир підрозділу, мушу більше займатися керівною роботою.

– Що скажеш через нас для волонтерів, які маєте найбільші потреби?

– В нас в країні вже багато виробників, які роблять хороші дрони. Хто зі мною на зв’язку, я підказую, які замовляти можна. РЕБ це теж дуже болюча тема.

Я зараз не відправляю жодну машину без РЕБ-захисту. Бо це дуже небезпечно. По мені особисто, я їхав на позицію, відпрацював FPV ворожий, вночі. До речі важлива тема – нічні дрони-камікадзе.

Ми зараз працюємо над цим, тестуємо. Але треба масштабуватися, треба тільки нарощуватися.

Андрій "Скиба" Скібін
Розмовляв Роман ТУРІЙ

Андрій “Скиба” Скібін

Читайте також: У Франківську триває популярний міжнародний конкурс-фестиваль з хореографії