Лікарі розповідають, як запобігти інфаркту

Автор: Людмила Баран

27 Сер, 2014 07:27

Поділитись публікацією
Лікарі розповідають, як запобігти інфаркту

Одним із найбільш поширених захворювань сучасності медики називають ускладнення ішемічної хвороби серця – інфаркт. Це – закриття коронарної судини, яка несе кров до серцевого м’язу.

Ішемічна хвороба серця виникає у зв’язку із порушенням обміну речовин. Коли холестерин не виводиться з організму, він осідає під стінками судин і утворює так звані бляшки. Вони збільшуються в об’ємі, поступово звужують судину, потім капсула бляшки може розірватися, до неї приєднується тромб, який і закриває судину.

Завідувач відділенням малоінвазивної діагностики і лікування Центральної міської клінічної лікарні Лілія Сорохтей розповідає, що проявляється інфаркт болями тиснучого або пекучого характеру різної інтенсивності за грудиною.

„Іноді це просто відчуття дискомфорту, але бувають і дуже сильні болі. У деяких випадках виникають нетипові болі – у пацієнта болять щелепи, руки, живіт, спина. Це супроводжується пітливістю, загальною слабістю, втратою свідомості, різким падінням тиску тощо. У більшості випадків таким симптомам передують симптоми стенокардії: болі за грудиною різної інтенсивності, які виникають, переважно, під час фізичного навантаження і минають, коли людина ці навантаження припиняє, або коли приймає нітрогліцерин”, – говорить Лілія Сорохтей, передає прес-служба міськвиконкому.

Звісно, існують так звані фактори ризику виникнення інфаркту. На деякі з них людина не може вплинути (стать, вік), але на деякі можна впливати, щоб запобігти хворобі (куріння, нераціональне харчування, надмірна вага, малорухомий спосіб життя, тощо).

Лікарі наголошують, що кожному чоловікові після 40 років потрібно зробити аналіз крові на холестерин, такий аналіз називається ліпідограма. Звертати увагу варто в основному на холестерин низької щільності – саме він бере участь в утворенні бляшок.

Першим сигналом, який попереджає про можливість майбутнього інфаркту є біль та задишка при простому фізичному навантаженні, скажімо підніманні по сходах. При таких симптомах людині варто піти до лікаря, зробити електрокардіограму та перевірити рівень холестерину.

Якщо ж пацієнти уже мали проблеми із серцем, тобто пережили інфаркт, їм потрібно бути на обліку лікаря, контролювати рівень тиску, рівень цукру в крові. Також таким пацієнтам рекомендують зробити коронографію, адже після першого інфаркту дуже часто існує ризик виникнення повторного.

Протягом останніх років часто говорять про коронографію – інвазивне дослідження коронарних судин. Поводиться воно у стаціонарі, лікар через судину на нозі або на руці катетером вводить контрастну речовину, яка забарвлює кров. Тому за допомогою рентгенівських променів лікарі можуть побачити анатомію судини – де вона звужена, де закрита, тощо. Ця процедура дає можливість розрахувати ризик фатальних подій для окремого пацієнта і порадити, як їм запобігти.

Якщо болі за грудиною, або раптова задишка тривають понад 10 хвилин, це серйозна ознака того, що у людини може виникнути інфаркт, тому краще перестрахуватися і викликати невідкладну допомогу.

Бажано протягом двох годин з моменту початку болів, за цей час не встигає померти значна частина міокарду, відвезти пацієнта до лікарні, де зможуть зробити ургентну коронарографію, у Івано-Франківську це відділення малоінвазивних методів діагностики та лікування Центральної міської клінічної лікарні.

„Те, що робимо ми – це уже боротьба з наслідками хвороби, але основою усього є профілактика. Елементарна відмова від куріння знижує можливість виникнення інфаркту. Потрібно дотримуватися дієти, кинути курити, вести активний спосіб життя і після 40 років профілактично, навіть без жодних ознак захворювання, робити кардіограму, здавати щорічно аналіз крові, тощо. При цукровому діабеті варто стежити за вагою і рівнем цукру, при гіпертонічній хворобі – двічі на день вимірювати тиск і приймати препарати для врегулювання його рівня”, – наголошує Лілія Сорохтей.

На перший погляд, це прості істини, про які знає кожна людина. Але кількість людей, які пережили інфаркт, стрімко зростає. Тому саме ці правила можуть врятувати не одне життя.