Лікування акне та естетичні процедури: розповідає франківська дерматологиня Світлана Черепʼюк

Автор: Зелінська Тетяна

15 Чер, 2024 12:00

Поділитись публікацією
Лікування акне та естетичні процедури: розповідає франківська дерматологиня Світлана Черепʼюк

Акне найчастіше зустрічається у підлітків, але може турбувати і дорослих. Сучасна медицина дійшла висновку, що це генетичне захворювання. А для успішного лікування важливо дотримуватися правильної гігієни шкіри та використовувати спеціальні засоби, призначені дерматологом.

Читайте також: Спіраль як метод контрацепції та лікування: розповідає франківська гінекологиня Марʼяна Петрина

Про це читачам “Галки” розповіла дерматологиня Світлана Черепʼюк з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Детально говоримо про те, що таке акне, які перші симптоми свідчать про наявність даного захворювання, і чи корисні народні методи при лікуванні.

– Найперше розʼясніть, що таке акне?

– Це системне захворювання, яке проявляється висипаннями на шкірі (обличчя і тіло) та інколи на слизових. Існує ще інверсне акне, то воно теж захоплює слизову оболонку та може захоплювати волосисту частину голови. І колись була така назва «вугрева хвороба» – вона теж належить до акне. Прищі, вугрі, акне, вугрева хвороба – це все одне і те саме. Просто історично по-різному називалося.

Акне – це захворювання сальної залози. Сальна залоза – це такий маленький мікроорган, який виробляє шкірне сало. Можна подумати: “Навіщо нам взагалі та залоза, то шкірне сало? Жили б всі добре без того всього, та й був би спокій”. Насправді шкірне сало дуже важливе, адже це певний набір жирів та амінокислот. Всі ці компоненти захищають нашу шкіру. Я пацієнтам завжди пояснюю, що, наприклад, ми маємо шкіряне гарне взуття, і якщо його не змащувати воском або спеціальною пастою, що з ним стається? Якщо його постійно мити, воно буде розтріскуватись, не буде тої еластичності, не буде захисту від навколишнього середовища.

Так само і у людини, якщо шкіра дуже суха, а залози мінімально активні, і немає захистів від зовнішнього впливу, шкіра постійно лущиться, вона не захищена від мікроорганізмів, які проникають у неї. А якщо зі залозами все добре, то людина і не задумується про їхню роботу. 

Сальна залоза – це гормональний мікроорган, який має рецептори, такі “прищіпки”, як я кажу пацієнтам. І буває, що ця залоза бере забагато гормонів з крові, плюс генетично вона має проблеми. Тобто людина народилася з тим, що в неї є така генетика, і що в неї з віком будуть проблеми зі сальними залозами. Сальна залоза починає забиватися на різних рівнях. Вона у нас йде з дерми аж до епідермісу. Вивідну протоку найкраще видно на носі, там де у нас чорні цятки утворюються (це шкірне сало окислюється під впливом повітря). Це така сама поверхнева проблема зі сальною залозою.

Далі йде закритий комедон – коли ми відчуваємо якісь горбики на шкірі, але вони не запалені, вони нам не сильно заважають, але ми відчуваємо, що вони є. 

Коли залоза забивається на рівні дерми, там виникає запалення. Що таке запалення? Як організм може ліквідувати ту закупорку? Він відправляє туди клітинки крові, лейкоцити та інші мікроорганізми, які “розплавлять” шкіру, бо шкіра інакше впоратися з цим не може. Вона розплавляє довколишню тканину шляхом утворення запального елементу і потім той елемент, рано чи пізно прориває, і звільняється залоза.

При акне йде порушення кератинізації. Уявимо сальну залозу як лійку, яка вистелена певними клітинами. І в нормі ці клітинки мають пройти за місяць від низу до верху, тобто від початку до кінця. При акне ця кератинізація змінюється: клітини не дозрівають так, як треба, їх стає вже багато, вони накопичуються. І тим самим вони теж забивають протоку сальної залози.

Якщо коротко, то акне – це проблеми сальної залози: її закупорення та запалення. І більшість сходяться на думці, що це більш генетичне захворювання. Людина народжується з такою залозою, яка у майбутньому буде проблемною. 

– Що є симптомами акне? 

– Симптомами акне є комедони, про які ми вже згадували. Перше – закриті. Це ті, що відчуваються на дотик, дають больові відчуття. Друге – відкриті. Це ті чорні цятки. 

Наявність прищів на обличчі – чолі, щоках, бороді. Деколи на спині та на грудях. А деколи у всіх вищеперелічених місцях запалення таких елементів.

Ми завжди шукаємо комедонів, тобто чорні цятки, тоді це вже точно акне.

– А які симптоми свідчать, що потрібно негайно звернутися до дерматолога? 

– Звичайно, у дерматології є невідкладні стани, які потребують негайної допомоги. Але акне – це захворювання, яке не загрожує здоровʼю людини, але впливає на її психоемоційний стан. Потрібно звернутися, коли елементів (висипів) стає більше, коли вони болючі, запалені… 

У підлітків акне вважається нормою, коли воно проявляється протягом кількох місяців, бо наш організм змінюється, йде викид статевих гормонів, залоза на них реагує, починає активніше виробляти шкірне сало. І коли вже видно, що декілька місяців пройшло, але акне не проходять, або для підлітка це дуже некомфортно, тоді треба звертатися до дерматолога. 

Якщо говорити про дорослий вік, якщо в жінки все життя було гарне обличчя, без висипань, а раптом її починає “сипати”, тоді вже потрібно звертатися і до дерматолога, і до гінеколога, і до ендокринолога. Адже висипання свідчать про якісь проблеми з рецепторами, з гормонами і так далі. 

– Які причини появи акне? 

– Генетика, гормональні зміни.

Часто вважають, що неправильний догляд, але це не так. Він може погіршити ситуацію, але це не першопричина акне.

 

– З вашого досвіду, хто більше схильний до акне – хлопці чи дівчата (чоловіки чи жінки)?

– Все ж більше схильні жінки, бо у них йдуть більші коливання гормонального фону. І жінки більше звертаються, але і хлопці стали частіше звертатися. Вони теж хочуть бути красивими, вони вміють доглядати за собою, але у більшості випадків висипання дівчат турбують більше. 

І зараз є багато дорослих акне (пізніх акне), які проявляються як у жінок, так і у чоловіків.

Часто на прийом приходять люди, яких турбує якась плямка на руці, але я бачу, що в них є дуже сильне висипання на обличчі, проте я ніколи про це прямо не запитаю. Адже людина сама має захотіти позбутися акне, можливо їй так комфортно, а моє запитання поставить її чи його у незручне становище. Деколи дуже здалеку ставлю питання, чи вам так підходить. Особливо, якщо це діти, вони не завжди все кажуть, бо їх приводить мама.

– Як лікують акне? 

– Це дуже широке питання, адже не можна однозначно сказати, що для всіх саме оцей метод буде дієвий.

Звичайно у нас є протокол, міжнародні протоколи (європейські та американські), є наші клінічні настанови про те, як лікувати акне. Але акне – це якраз таке мультифакторіальне захворювання, і звичайно там завжди буде місцева терапія, те що ми будемо наносити на шкіру, і буде системна терапія. І от саме вона вже буде дуже різна.

Наприклад, в підлітковому віці достатньо догляду і місцевих засобів. В дорослому віці лікування вже потребує системного підходу, потрібно дообстежувати гормональний фон. Визначити, чи це тільки рецепторна форма, чи це є якісь моменти з гормонами. 

Дуже часто вже у дорослому віці таких висипань немає, але є постакне. Це вже наслідок захворювання: рубці та плями. Тут вже на допомогу приходить косметологія, апаратні методики, які є в клініці. Зараз є хороший апарат для RF-ліфтингу, який працює зі шкірою та рубчиками.

Підхід до лікування акне завжди буде комплексний залежно від віку людини, статі, супутніх захворювань та бажаного результату. Наприклад, чоловіки частіше хочуть швидкого результату.

Для когось результат – коли вже немає висипань, і людина щаслива побігла. А для когось результатом буде шкіра майже без рубців, без плям. Потрібно запам’ятати, що спочатку ми добиваємося, щоб не “сипало”, наскільки це можливо, а далі працюємо по запиту від пацієнта. Тут завжди варто памʼятати, що лікування акне – довгий шлях. Це спосіб життя. Має бути розуміння, що на даний час є препарати, які добре вводять у ремісію. Але акне може повернутися (загостритися) після сильного стресу, якихось психоемоційних ситуацій, після різних захворювань, навіть буває після вагітності, при вживанні певних препаратів.

– Які естетичні процедури використовують для лікування акне та постакне?

– Естетичні процедури не є основним методом лікування, вони більше допоміжні. Ті ж чистки та пілінги, які працюють завжди. Але все ж найперше потрібно зняти гостре запалення. І в цей період ми працюємо місцевою терапією і системною терапією, а опісля додаємо естетичні процедури. Які процедури? Біоревіталізація – введення препаратів на основі гіалуронової кислоти або на основі амінокислоти, які будуть покращувати якість синтезу колагену, покращувати роботу самої сальної залози.

Апаратні методики, лазери, RF-ліфтинг. Їм ми можемо використовувати, коли настає стадія ремісії, тобто немає активних висипань, адже ці процедури викликають загострення.

Ще добре працює плазмоліфтинг – плазма збагачена тромбоцитами. Він підходить для застосування, коли ще є захворювання, але активність висипань вже спала, а також у боротьбі з постакне.

– Чи можна користуватися народною медициною при лікуванні акне?

– Заборонити цього ми повністю не можемо. Але що вона дасть? Втрату часу, багато рубців у майбутньому, збільшить час лікування та витрати на це.

Я навіть зараз не можу пригадати, які є популярні народні методи. Досить часто досі можна почути, коли народиш дітей, і все пройде. Мені здається, така установка є небезпечною. І для тої дитини, яку будуть народжувати, щоб вилікувати акне. І для молодої мами, яка може вбити собі це у голову і поставити за ціль. Немає гарантій, що акне пройде, воно може ще більше загостритись.

Маючи такий великий доступ до інформації, людям подекуди простіше вірити у те, що сказала мама, бабуся, сусідка, а не перевіреним джерелам інформації чи лікарю.

А ще, коли у Радянському Союзі та пострадянський період просто не було медикаментів, які б допомагали при акне, то використовували прості підсушуючи засоби – спирти, настойки календули, цинкова паста. І в народі вони в принципі збереглися, як варіанти лікування. І деколи, застосовуючи роками оці підсушуючі засоби, люди також погіршують ситуацію.

– Ми вже це проговорили, але думаю варто ще раз наголосити, до чого приводить самолікування?

– До втрати часу, до рубців, до важких форм акне, до того, що людина пропускає інші проблеми зі здоров’ям. Тобто, інколи акне є симптомом гормональних порушень, і людина, займаючись самолікуванням, пропустить це.

Бо якщо людина звернеться до дерматолога чи косметолога, то він за потреби скерує до іншого лікаря, і завдяки цьому людина відрегулює інші проблеми зі здоровʼям.

– А чи можна запобігти появі акне, чи існує профілактика?

– Як ми вже згадували, це генетичне захворювання, тому запобігти ми йому не можемо. Бо генами закладена така сальна залоза, така кількість рецепторів. Проте здоровий спосіб життя позитивно впливає на нашу шкіру, і не буде давати такі важкі форми акне. Він не є панацеєю, а просто допоміжний метод. Акне все одно появляється, але у легшій формі. Бо дуже часто на мене на прийомі запитують: “А що їсти?”. Або мама розповідає: “Ця дитина вже два роки не їсть нічого солодкого, а її все одно висипає”. Тобто люди себе мучать, втрачають час, і не підходять до проблем комплексно.

Харчування, здоровий спосіб життя, вчасне виявлення проблеми та звернення до лікаря, не ігнорування проблем зі здоровʼям – все це профілактика акне.

– Поділіться цікавим випадком з вашої практики, які пов’язані з акне.

– Для мене цікаві випадки – це чоловіки, які займаються професійним спортом. Вони використовують препарати для стимуляції росту та роботи м’язів. І для них це у пріоритеті, це їхня робота, але ці препарати викликають акне. Так зване медикаментозне акне. Тобто у них могло бути колись акне, воно у ремісії, і якби вони не вживали ці препарати, то й висипань не було.

У нас постає цікаве завдання. Чоловіки не хочуть відмовлятися від цих препаратів, і тоді ми з одного боку – стимулюємо акне, а з іншого – лікуємо, бо вони ж хочуть мати гарний вигляд. І відповідно, з двох боків на організм йде медикаментозне навантаження.

Зовнішнє лікування не допомагає, бо якщо вже є постійна провокація гормональними препаратами, то виходить вже важка форма акне, або середньої важкості, яка не піддається місцевому лікуванню.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама