Лікування суглобів: про регенеративні методи розповідає франківський ортопед-травматолог Валентин Романюк (ФОТО)
28 Чер, 2023 16:17
Валентин Романюк — досвідчений ортопед-травматолог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Здійснює лікування остеоартрозу, остеопорозу, спортивних та гострих травм.
Читайте також: Значення ультразвукового дослідження в ендокринології: розповідає франківська лікарка УЗД Дарʼя Кузнєцова
“Галка” поспілкувалася з лікарем про регенеративні методи лікування суглобів. Говоримо про введення гіалуронової кислоти, плазмотерапію (PRP-терапія), ін’єкції концентрату червоного кісткового мозку (BMAC) та стромально-васкулярну фракцію (SVF).
– Кожен з нас не раз чув від рідних чи друзів про біль у суглобах. Про які захворювання нам може сигналізувати організм?
– Ми їх ділимо на дві групи. Перша група – це гострі захворювання, які виникають внаслідок травми або гострого артриту (запального чи незапального), імунного генезу. Це більш ревматологічна сторона цього питання.
Друга сторона – це дегенеративно-дистрофічні захворювання. Такі як остеоартроз, де в основі самої хвороби стоїть пошкодження хряща або будь-яких інших внутрішніх структур того чи іншого суглоба.
Дуже важливо звертати увагу на біль, якого він характеру. Чи він супроводжується якоюсь скутістю в рухах, скільки часу це скутість триває, чи буває біль зранку. Якщо цей біль симетричний і він спостерігається не тільки у декількох суглобах, то це найчастіше ревматологічна проблема. Проте наші суглоби реагують і на зміни погодних умов через різницю атмосферного тиску, і на температурні коливання. У нас (ред. лікарів) активний сезон восени, коли холодає, тоді біль у коліні – дуже поширена проблема.
Причин до самої болі є безліч. Біль – це такий сигнал, що пора йти до лікаря, обстежуватися та зʼясовувати причину.
– Зупинимося цього разу на остеоартрозі, які причини та симптоми появи цього захворювання?
– Основа будь-якого суглоба – це хрящ. Якщо є пошкодження хряща, то відповідно починається руйнування самого суглоба. Навіть невеличке точкове пошкодження хряща буде призводити до того, що це пошкодження буде поширюватися та збільшуватися.
Якщо ми говоримо про самий початок – це біль або дискомфорт під час активності. На трошки пізніших стадіях – біль у спокої, обмеження, може виникати хрускіт, відчуття нестабільності в самому суглобі, швидка втома при ходьбі.
– Які існують методи лікування остеоартрозу?
– Методів лікування є безліч. Якщо ми запідозрили артроз суглоба чи деформівний (деформуючий) артроз, то ми вдаємося спочатку до якісної діагностики, щоб встановити стадію захворювання. Потім, згідно зі стадією, пропонуємо пацієнту варіанти вирішення його проблеми.
Якщо ми говоримо про більш пізні, важчі (третя, четверта), то найчастіше не будемо говорити з пацієнтом про консервативні методи лікування чи регенеративну терапію. Ми з пацієнтом завжди відверті і кажемо, що є покази до оперативного втручання.
Найбільше можливостей та процедур можна виконати на початкових стадіях артрозу. Це починаючи від консервативно-симптоматичного лікування, знімаючи запальні процеси, набряк, полегшуючи симптоми. Ін’єкційні методи лікування, починаючи від плазмотерапії та гіалуронової кислоти, закінчуючи введенням стромально-васкулярної фракції жиру або пунктату червоного кісткового мозку.
На першій стадії також даємо великий спектр лікування і рекомендацій пацієнтам для того, щоб людина розуміла, що вона має і як з цим жити. На жаль, повністю вилікувати остеоартроз неможливо, проте можна сповільнити прогресування хвороби, полегшити симптоми, відтермінувати майбутнє протезування.
До кожного методу є покази та протипокази, все підбирається індивідуально.
– Один з ефективних методів – введення гіалуронової кислоти у суглоб. Які його переваги?
– Швидкість, легкість, прекрасна переносимість та відсутність серйозних побічних ефектів, зменшення потреби в знеболюючих та протизапальних препаратах.
На рахунок доступності, то тут вже залежить від типу ін’єкцій, яку ми беремо. Вже з одного візиту та інʼєкції пацієнт отримує полегшення, швидко відчуває позитивний ефект. Але все має бути зроблене по показах.
– Чи існують протипоказання до цієї процедури?
– Найперше протипоказання, як для будь-якої ін’єкції, це локальний захворювання шкіри. Наявності абсцесів, фурункулів та будь-яких інфекційних локальних хвороб шкіри. Вагітність, непереносимість препарату, системні захворювання, наприклад.
Алергікам робити цю процедуру з обережністю або взагалі не робити. Особливо, якщо раніше були реакції на препарати гіалуронової кислоти.
– Як пацієнту підготуватися до введення гіалуронової кислоти?
– Найперше, у назначений час прийти на консультацію до лікаря. Перед процедурою – гігієна місця уколу. Укол здійснюється під УЗД-контролем та місцевим знеболенням.
– А скільки триває процедура та відновлення після неї?
– Ми виконали процедуру – це до 10-15 хвилин. Приклали холод до місця уколу – ще 10 хвилин. Написали довідку з рекомендаціями – ще 10 хвилин. Розказали все пацієнту і він вже вільний.
Людина має обмеження на три дні по активностях, проте повсякденні навантаження вона буде легко переносити. Може відчувати легкий біль чи набряклість.
– Також поговоримо про плазмотерапію у травматології. Розʼясніть нашим читачам, що це таке?
– Це сучасний досить високоефективний метод лікування. Він є аутологічним. Метод лікування препаратом власної крові пацієнта. Цей метод досить популярний і у косметології, і у гінекології.
Основа методу полягає в тому, що ми отримуємо з крові пацієнта збагачену тромбоцитами плазму. Тромбоцити в нашому організмі є фактором росту. Простий приклад – коли ми порізали палець, то на те місце приходять тромбоцити. Далі відбувається всім відомий метод загоєння.
– При яких захворюваннях використовують цей метод?
– Покази до його застосування трохи ширші. Ми його можемо використовувати і при пошкодженні зв’язкового апарату, сухожилкового апарату, м’язового апарату. І звичайно при хворобах самих суглобів.
Плазмотерапію виконують навіть у місця, де є повільне зрощення переломів.
– Які є переваги плазмотерапії у порівнянні з іншими методами лікування?
– Перша і найосновніша перевага – це аутологічність. Це не є щось стороннє, це не є фармакологічний препарат. Це є власна кров пацієнта. Цим забезпечується дуже висока безпека самого методу. Ми не маємо жодних алергічних ускладнень, ні інфекційних, якщо все зроблено правильно.
– Плазмотерапія має якісь протипоказання?
– Хронічні захворювання крові, вагітність, онкозахворювання. Локальні запальні процеси чи інфекції шкіри, як і при гіалуронових інʼєкціях є протипоказаннями.
– Чи вимагає цей метод лікування спеціальної підготовки від пацієнта?
– Пацієнтові не можна за декілька днів до процедури вживати алкоголь. Не їсти шкідливої їжі. Тобто жирне, копчене, смажене, солене… Пити достатньо води. У день інʼєкції не робити сильних фізичних навантажень. Гігієна місця інʼєкції.
– Як відбувається та скільки триває процедура?
– Стандартно це від трьох до п’яти інʼєкцій. Спочатку відбувається забір крові – це 20 мл. Вона центрифугується, це займає близько 15 хв. Після цього ми вже відбираємо плазму збагачену тромбоцитами. Це є 3-4 мл самої плазми, яку ми будемо вводити.
Цей метод передбачає, що ми не контактуємо з кровʼю. Тобто все відбувається закрито, всі пробірки є вакуумними. Безпосередньо перед самим введенням ми з пробірки набираємо плазму. Таким чином забезпечуємо безпечність щодо інфекційних захворювань.
– Через скільки часу після плазмотерапії людина повертається до своїх буденних справ?
– Якщо ми говоримо про три інʼєкції, то між ними перерва в один тиждень. У той період не можна робити сильних фізичних навантажень, повсякденні – дозволені.
Треба враховувати те, що деколи ми комбінуємо методи лікування. До плазмотерапії в кінці курсу ми ще рекомендуємо інʼєкцію гіалуронової кислоти. Для покращення ефекту лікування.
Отже, якщо ми говоримо суто про плазмотерапію, то за тиждень після останнього ін’єкції людина приступає до відновлювальної фізичної активності. Якщо ми говоримо про коліна, то це часто велотренажер, заняття з гумками, більше такі реабілітаційні моменти.
– Раніше ви згадували ін’єкції концентрату червоного кісткового мозку (BMAC) та стромально-васкулярну фракцію (SVF)…
– Це сучасний і дуже ефективний напрямок регенеративних технологій. Він передбачає отримання стовбурових клітин з пунктату червоного кісткового мозку або підшкірної жирової клітковини. Отриманий матеріал центрифугується та вводиться в суглоб як лікувальна речовина, яка допомагає відновитися хрящам, сухожиллям, кісткам.
Зокрема SVF: тут йдеться про отримання підшкірної жирової клітковини, її центрифугування, змішування зі збагаченою тромбоцитами плазмою. Виходить своєрідний “коктейль”. Пацієнт отримує стовбурові клітини, які у потрібному нам місці відновлюють суглоби.
Як правило, ці процедури популярні у пацієнтів до 45 років, які хочуть зберегти свою звичну щоденну активність.
– Які переваги лікування суглобів та травм опорно-рухового апарату в “Мед-Атлант”?
– У нашій клініці людина почувається комфортно та безпечно. Всі процедури виконуються у маніпуляційних кабінетах зі сучасним обладнанням та відповідною стерилізацією. Ми використовуємо тільки якісні сертифіковані матеріали. Наприклад ін’єкції гіалуронової кислоти – це європейські препарати, які сертифіковані в Україні.
У нас легкий та безболісний забір крові вакуумною системою. Дуже важливо, аби робота з кровʼю та іншими біологічними речовинами була безконтактною.
Персонал “Мед-Атлант” висококваліфікований, кожен на відмінно знає свою роботу.
Ми виконуємо всі сучасні методи неопераційного та операційного лікування.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
*партнерська публікація