Ліквідувати районні адміністрації і завершити об’єднання громад: Гройсман про майбутнє децентралізації

Автор: Костинюк Олександр

21 Jun, 2019 17:17

Поділитись публікацією
Ліквідувати районні адміністрації і завершити об’єднання громад: Гройсман про майбутнє децентралізації

Започаткована у 2014 році Володимиром Гройсманом реформа децентралізації – стала одним із фундаментальних перетворень, яке змінило Україну і вивело її на новий етап розвитку. Адже мета реформи – передати владу на місцях самим людям – почала реалізовуватися та дала результати. Це підтвердили міжнародні експерти.

Читайте також: Верховна Рада не підтримала відставку Гройсмана

Експрезидент Польщі Александр Квасьневський зазначив, що подібні перетворення – непрості, адже включають багато процесів і розтягнуті в часі: «Я розумію складність змін. Ми так само проводили реформи у Польщі. І я впевнений, що час ще покаже, що Уряд і особисто Володимир Гройсман зробив добрі справи для України і забезпечив її успіх».

Сам прем’єр Володимир Гройсман каже, що перший етап децентралізації відбувся успішно, а порівняти, що було до децентралізації і що є зараз може кожен житель ОТГ: «Децентралізація має непогані успіхи. Мені було важливо передати людям на місця не тільки кошти, а й можливості. Коли можливості починають працювати, у нас іде зростання. Тож потрібно говорити про перспективи і завдання на 2019-2020 роки».

П’ять років децентралізації показали, що розвиток держави можливий лише тоді, коли розвиваються громади. В результаті передачі повноважень на місця бюджети громад зросли в середньому в 4 рази. Громади, що хотіли змінити своє життя на краще, отримали можливість відкрити нові школи, садочки, котельні, провести водогони, оновити інфраструктуру. І все це з допомогою уряду, що дав громадам можливість самим використовувати свої фінанси. Так громади змогли покращити своє життя, а головне – розвивати свою місцеву економіку як джерело подальшого розвитку країни в цілому.

«Люди мають самі вирішувати, як розвиватися. Це та ідеологія, яку ми закладали в реформу децентралізації, – сказав Володимир Гройсман. – Адже ключова відмінність об’єднаних громад від решти територій – можливість самим мешканцям ухвалювати рішення, які сприяють розвитку, наданню якісних послуг, зміні якості життя. І там є лідерство і відповідальність».

Децентралізацію потрібно захистити

Не зважаючи на усі досягнення і покращення життя у громадах в результаті децентралізації, сьогодні є загрози реформі. Адже її вороги – політики-популісти та місцеві чиновники, які бояться втратити владу і контроль над ресурсами.

«Я знаю, що зараз вже дехто висловлює бажання «підрихтувати» реформу. Я з цим не погоджуюсь. Я проти будь-яких спроб заблокувати реформу, – сказав Глава Уряду. – Це турбує. Якщо ми не підемо далі по децентралізації, реформа буде згорнута. І ми не встигнемо запустити другий етап децентралізації. Треба ініціювати зміни до Конституції».

Треба вже міняти систему влади на місцях, щоб повноваження мали  люди, обрані мешканцями громад. Для цього прем’єр Володимир Гройсман ініціює скорочення на 50% районних та обласних державних адміністрацій. Саме вони протидіють об’єднанню громад.

«Я виношу на розгляд Уряду пропозицію опрацювати можливість скоротити на 50% обласні, районні адміністрації. А наступний Парламент має забрати право у Президента та Уряду призначати керівників і віддати це право людям, – сказав Володимир Гройсман. – Оце новий підхід управління і нові можливості самоврядування. Пріоритет обирати керівників має бути у громадах – вам вирішувати, хто є ваші керівники».

Глава Уряду наголосив, що боятися цього кроку можуть тільки представники старої системи, в якій все було централізовано.

«Я не боюся старої системи, бо я знаю, як зламати її хребет», – додав Володимир Гройсман.

Децентралізацію треба захистити і завершити, щоб усі 100% українців змогли скористатися перевагами змін, які вона дає жителям громад: щоб рішення, як жити і розвиватися, приймалися громадою, а не районним чиновником, щоб гроші залишались на місцях, в містах і громадах в селах, щоб адміністративні послуги можна було отримати поруч, за місцем проживання, щоб громади розвивались економічно, а якість життя їх жителів була достойною. Саме для цього реформу децентралізації потрібно закріпити у Конституції, ліквідувати районні і обласні адміністрації, і передати владу радам, яких обиратимуть громади самі, а не чиновникам, яких призначають у Києва.

Також Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ініціює формування проекту закону, який дозволить закріпити за малими містами і містами районного значення статус об’єднаних територіальних громад, а відтак отримати всі можливості розвитку ОТГ, які мають сьогодні спроможні громади. Йдеться передусім про фінансовий ресурс і адміністративні повноваження.

«Є необхідність підтримки малих міст – районних центрів і міст районного значення, що не мають суттєвої підтримки, яка їм потрібна. Ми ініціюємо закон, який дасть можливість невеликим містам дати статус об’єднаних територіальних громад. Це дасть їм незалежність від районів і забезпечить можливість до моменту остаточного об’єднання почати вирішувати проблеми людей»,  – сказав Володимир Гройсман.

Теги: