“Ліс є пріоритетним напрямком”: як на Прикарпатті працює ДБР – український аналог ФБР
25 Гру, 2022 14:05
Уже декілька років в Україні працює аналог відомого кожному американського ФБР – Державне бюро розслідувань. Втім, багато хто не має уяви, чим займається цей правоохоронний орган, який вже встиг ефективно проявити себе.
Тож Галка поспілкувалася з керівником львівського територіального управління ДБР Русланом Ляшком, чия юрисдикція поширюється і на Івано-Франківську область. Правоохоронець розповів, навіщо потрібне ДБР, чим воно займається під час війни та про резонансні справи на території Прикарпаття.
– Розкажіть коротко для читачів – чим займається ДБР?
– Закон про ДБР був прийнятий у 2015, але фактично бюро розпочало роботу з листопада 2018. Загалом є сім територіальних управлінь і центральний апарат у Києві. Управління з центром у Львові розповсюджує свою діяльність на п’ять областей – Львівську, Івано-Франківську, Тернопільську, Волинську та Закарпатську.
Це орган, який розслідує кримінальні провадження щодо високопосадовців, правоохоронців. Суб`єкти ДБР – поліцейські, прокурори, працівники СБУ, ДСНС, митники, лісівники, податківці тощо. Також ДБР розслідує злочини, які скоїли військовослужбовці, окрім статті, яка стосується документів із секретною інформацією, це вже справа СБУ.
– Чому на Івано-Франківщині немає свого управління? Це не погіршує якість роботи бюро у нашому регіоні?
– Така структура, яка є зараз, визначена законом – у ньому вказано про сім територіальних управлінь. Хочу зауважити, що до 2021 всі слідчі знаходилися у Львові. Якщо десь ставався злочин або треба було проводити якісь слідчі дії, то наші працівники збиралися і їхали на місце. Ми трохи втрачали у часі та в оперативності. Тож було прийняте рішення створити слідчі відділи бюро в обласних центрах, зокрема і в Івано-Франківську.
Мало того, маємо й оперативні підрозділи, які теж з’явилися у 2021. Завдяки цьому і зараз можемо оперативніше діяти на місцях. Люди інформацію отримують на місці, краща комунікація з прокурорами та всіма службами. Не треба їздити за 200 кілометрів, як це було раніше.
– А хто працює у франківському відділі? Місцеві?
– Що стосується слідчих, то у нас майже немає працівників з Івано-Франківська. Для заходу країни це дуже важливо. Бо, як правило, всі свати, куми й так далі. Всі один одного знають. Тож тому так.
– Як змінилися робота вашого теруправління з початку повномасштабного вторгнення?
– Насправді, ДБР так відчутно переформатувало свою роботу з 24 лютого. По-перше, пріоритетними в час війни стали розслідування воєнних злочинів. На жаль, є випадки дезертирства чи невиконання наказів.
По-друге, чим ДБР раніше не займалося, це пошук майна, підприємств рф чи її резидентів в Україні. Ми провели досить кропітку роботу і є результати. От нещодавно домоглися, щоб суд передав Калуський трубний завод у власність держави.
Також зараз ми розслідуємо та скеровуємо до суду акти щодо посадовців та правоохоронців, які перейшли на бік окупантів.
Окрім того, ми зараз передаємо військовим майно, яке було арештоване, ще до вторгнення. І хочу сказати, що передали досить багато – це і різноманітні автомобілі, арештовані гроші – близько мільйона доларів, запчастини до винищувачів МІГ-29, танків та бронетранспортерів. До війни ми всяке вилучали в якості речових доказів. Зараз воно більш потрібне для оборони, тому прийняли таке рішення.
– А назвіть, будь ласка, трохи статистики за цей рік – скільки справ ТУ почало розслідувати і скільки справ потрапило до суду?
– За 11 місяців наше теруправління розслідувало 5 899 кримінальних проваджень. Цього року ми розпочали 1 994 провадження. До суду скерували 616.
Щодо слідчого відділу у Франківську, то розслідували 516. Якщо порівняти з 2021 – це точно на третину більше. Адже тоді розслідувалося 376 справ. Так, цьогоріч до суду скерували 78 справ, минулого – 60. Щодо вироків, то за 11 місяців 2022 – 34, а у 2021 – 28. З них 26 – це покарання у вигляді позбавлення волі. Терміни різні від року до п’яти. Для прикладу, працівник поліції отримав три роки тюрми за незаконне зберігання зброї. А нацгвардієць, який виготовляв наркотики, отримав чотири роки.
– Уточніть, будь ласка, яких проваджень найбільше в Івано-Франківській області?
-У франківському відділі найбільше проваджень щодо правоохоронців та лісівників. Їх дуже багато.
– Можете ствердити, що завдяки вашій роботі кількість злочинів серед них зменшилася?
– Ну, я надіюся на це. Ми можемо оперувати лише статистикою. Зараз через воєнний стан загальнокримінальна злочинність зменшилася на 30%. Чому? Бо час такий, юди згуртувалися проти одного ворога. Ну, звичайно, і наш відділ працює. На Прикарпатті 19 проваджень скерували до суду щодо правоохоронців. Різні є провадження… Найцікавіший випадок – це коли начальник відділу кіберзлочинності вимагав 5 000 доларів у громадянина Білорусі. Хабар хотів за довідку про позитивні рекомендації для міграційної служби, аби той міг отримати посвідку на проживання.
Також постійно скеровують і справи щодо митників. Наприклад, цьогоріч скерували справу щодо начальника відділу Івано-Франківської митниці та інспекторів митного посту «Долина».
Втім, цього року є певна особливість. Коли правоохоронець вчиняє злочин, ми проводимо ще й профілактичну роботу. Скеровуємо подання до його керівництва, щоб вони також вплинули на свого працівника і не допустили таких правопорушень в майбутньому.
– На початку 2022 Прикарпаття сколихнула дуже резонансне ДТП, коли начальник Надвірнянського лісгоспу збив 9-річну дівчинку та залишив її помирати на дорозі. У червні ДБР повідомило, що досудове розслідування завершене і справу скерували до суду – яка його подальша доля?
– Так, ми розслідували цей жахливий факт. 20 січня цього року він за кермом службової автівки у селі Лоєва збив 9-річну дівчинку. Він дійсно покинув місце ДТП. Потім, завдяки нашим оперативникам, ми встановили його місцезнаходження. Фактично за дві години затримали його. Він знаходився під вартою, справа ще триває, бо вона досить складна…
– А у чому її складність?
– Дивіться, ДБР, як правило, скеровує обвинувальні акти стосовно керівників різних рівнів. І звичайно є відповідний спротив з їхнього боку. Це вплив на свідків, спотворення документів, корупційні зв’язки. Саме тому завдання бюро – це не лише розслідувати провадження, скерувати його до суду і забути. Наше завдання – супроводжувати справу до вироку.
Читайте також: Є 40 мільйонів боргів до бюджетів, до кінця року маємо погасити, – головний лісівник Прикарпаття Сергій Кокоць
– То Павлюк не уникне відповідальності? Адже різні чутки ходили…
– Ні, однозначно не уникне. Це у будь-якому випадку. Так, чутки ходили різні, але це таке. Ми оперуємо фактами, які встановили під час розслідування. У цій справі у нас були деякі питання до поліції. Зокрема, вони не одразу повідомили у бюро про цю ДТП. Знаю, що керівництво поліції провели щодо цього розслідування – притягали працівників до дисциплінарної відповідальності, були зауваження за відсутність оперативності. Вони повинні були вчасно нам повідомити. Як нам пояснили, у них одразу не було інформації, що це саме суб`єкт ДБР вчинив ДТП. Але говорити про те, що є якась корупційна складова з боку поліції чи прокуратури, то таких даних нема.
Окрім того, складність ще в тому, що це злочин, який вчинений в умовах неочевидності. Тобто, не було жодних свідків. Він намагався пояснити, що не зрозумів, що збив людину. Але ми знайшли достатньо доказів.
– Крадіжки лісу – чи найгостріша проблема в Івано-Франківській області. І дуже часто у них замішані лісівники різного рівня. Можете розповісти, як бюро бореться з цим і яка зараз ситуація у цій сфері?
Ліс є пріоритетним напрямком для франківського відділу. Дуже багато є таких проваджень. Якщо по цифрах, то теруправління у більш ніж 150 проваджень стосуються лісової сфери. Багато проваджень стосуються середньої ланки – майстри лісу, лісівники. Але стоїть завдання безпосередньо виявити організаторів. Ми не займаємося «чорними лісорубами», ними займається поліція. Наші суб’єкти – це керівники, які організовують крадіжки лісу.
Аби ви розуміли, жоден посадовець у сфері довкілля не буде вчиняти злочин без відома керівника. Зараз у нас є такі провадження, це все документується, поки не буду говорити конкретно про це. Саме це завдання франківського підрозділу – виявити, задокументувати всі схеми та припинити їх. Ми рухаємося у цьому напрямку.
– У 2021 ДБР викрило на Прикарпатті схему щодо незаконної приватизації 120 гектарів лісу працівниками Держгеокадастру, у тому числі й лісів в заповідній зоні. Можете розповісти, яка доля цієї справи?
– Так, цю справу розпочали розслідувати ми.
Загалом ми виявили 217 ділянок, які були незаконно виведені та передані начебто простим людям, які б ніколи в житті не змогли б їх отримати. Зараз ці ділянки арештовані.
Встановили, що до цього злочину мають відношення представники лісогосподарських підприємств, де ці ділянки знаходилися. Це, зокрема, землі біля населених пунктів Бистриця, Поляниця, Микуличин, Хом’яківка, Стримба, Зелена та вздовж річки Бистриця у Франківську.
Ми встановили всіх причетних до злочину осіб. Задокументували різні ситуації – і зловживання серед представників правоохоронних органів, які цьому сприяли.
Тож, щоб не було тиску, прийняли рішення передати цю справу у центральний орган Бюро.
Це резонансна справа, як і високопосадовці, які мають до цього відношення. Не буду говорити хто, адже триває розслідування. Думаю, що зовсім скоро розпочнуться підозри, тож тоді буде найцікавіше. Там є різні категорії, і бізнес, і посадовці. Простих там немає.
Розмовляв Назарій Боднарчук