Люди сміялися і плакали разом: Оксана Камінська про те, як Івано-Франківщина та Донеччина будують мости (ФОТО)
05 Сер, 2021 10:42
Днями в Києві відбулася знакова для Івано-Франківської і Донецької області та України загалом. Тут презентували концепції інтеграційних проєктів у межах реалізації проєкту «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости співпраці».
Читайте також: Запрацював застосунок "Армія+" для військових: доступні електронні рапорти
У заході взяли участь прем’єр-міністр Денис Шмигаль, тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, директор місії USAID в Україні і Білорусі Джим Хоуп, голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко, голова Івано-Франківської облдержадміністрації Світлана Онищук.
Проєкт «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости співпраці» реалізувався впродовж лютого-червня 2021 року за підтримки USAID та ініціативи ГО “Прикарпатської інформаційної корпорації” (надалі – ПІК). Його мета — розвиток територій та покращення добробуту населення через розроблення та імплементацію спільних міжрегіональних проєктів в соціальній, торгово-економічній, науково-технічній і культурній сферах між Івано-Франківською та Донецькою областями.
“Галка” поспілкувалася з керівницею “ПІК” Оксаною Камінською, яка розповіла про те, як виникла ідея проєкту і чи вдалося досягнути очікуваних результатів.
– Тож як і чому Івано-Франківщина та Донеччина почали будувати мости співпраці?
– Ідея проєкту «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости співпраці» була сформована свого часу Денисом Анатолієвичем Шмигалем, коли він був головою Івано-Франківської ОДА. В нього була стратегія – розвивати регіон, об’єднувати країну. Далі він пішов працювати в уряд, а “Прикарпатська інформаційна корпорація”, яку я очолюю, продовжила цю справу.
Через поширення коронавірусу реалізація проєкту кілька разів відтерміновувалася. І його задум був у реальних обмінних візитах у сферах, які ми визначили – освіта і культура, економічний розвиток малого і середнього бізнесу, співпраця органів місцевого самоврядування та ЗМІ. Делегації з Франківщини та Донеччини мали би поїхати у регіони в гості. Але із зрозумілих причин ми це перевели у онлайн.
Основна ідея проєкту – познайомити з’єднати, здружити людей. Які мали би проговорити проблеми, бар’єри, стереотипи, як їх викорінити і що спільного можна зробити.
Отже, через інтернет нам вдалося організувати окремі дистанційні зустрічі між представниками громадянського суспільства, між представниками обох ОДА та бізнесу.
Мені сильно запам’яталося онлайн спілкування між громадськими активістами – там було багато емоцій – люди разом сміялися і навіть плакали. Розмовляли про стереотипи і розуміли, що на Заході – не агресивні мешканці, які ненавидять Донбас, і навпаки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Подолати хибні враження про регіони: громади Прикарпаття та Донеччини прокладають “міст” співпраці
Більшість ідей на цих зустрічах стосувалися обмінних візитів – люди дуже хочуть реальних зустрічей. Бізнес хоче нових партнерів. Дивно, незалежності України 30 років, але підприємці досі до кінця не знають про ресурси і можливості обох областей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Представники бізнесу Прикарпаття та Донеччини обговорили, як покращити співпрацю між регіонами
Під час цих спілкування прикарпатці і люди з Донеччини напрацювали ідеї, ми, залучивши експертів, опрацювали їх і отримали майже три десятки готових проєктів. І днями в Києві ми провели підсумкову зустріч наживо, там зустрілися іванофранківці та донеччани і розповіли про ці свої ідеї. Ми їх представляли потенційним фінансовим донорам. На цю зустріч завітали прем’єр-міністр Денис Шмигаль, тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін. Вони нас підтримали і це дуже важливо – це знак, що державі і міжнародним партнерам важливе об’єднання громад, і хоча б частина проєктів буде реалізована. Також були представники бізнесу та представники грантових організацій.
– Хто був активніший у спілкуванні – представники місцевих влад, чи громадський сектор?
– Громадський сектор набагато активніший був. Там було близько сотні людей. І кожен хотів говорити. Там були і радість, і щирі сльози.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Співпраця місцевої влади та громадян: Франківщина та Донеччина продовжують будувати “міст”
– Які проєкти після знайомства і спілкування, до прикладу, запропонували люди?
– Щодо співпраці ЗМІ, до прикладу, є ідея обмінних патріотичних візитів. Готова програма на кілька днів, аби гості з Донбасу відвідали на Прикарпатті знакові для місцевих та загалом українців місця. І навпаки, аби франківці побачили, як на Донеччині бережуть українське. Бо там є про що розповісти і написати. І в кінці візиту в кожній області гості мають зайти на найвищу гору і поставити там прапор. Також є ідея відвідати ключові підприємства області, зайти у школи, написати спільний диктант з дітьми. І це мало би відбутися за участі керівників ОДА.
Інша ідея – промоція патріотичних медіаматеріалів. До прикладу, аби в потягах “Укрзалізниці” запустити рекламу, показати обличчя франківців, мешканців Донеччини – що вони разом, є патріотами, єдиною нацією. Такий моральний ефект це матиме.
Люди на Сході розповідали нам, що їм досі бракує українського продукту, і відчувається вплив російської пропаганди.
– Як пройшла підсумкова зустріч у Києві?
– Ми дуже довго готувалися і хвилювалися. Бо взяли високий рівень. Але все пройшло швидко, ефективно і продуктивно. Основна ціль – показати результати роботи, до якої були долучені загалом кілька сотень людей. За пів року люди підготували майже три десятки проєктів, це багато. Тому це успіх. Нині всі вболівають і підтримують один одного.
– Як тепер шукати донорів на реалізацію підготовлених проєктів?
– Насправді це дуже важко. Вірю, що хоча би кілька вдасться реалізувати. Більша надія на міжнародних донорів, посольства інших країн. Спілкуємося з патрнером USAID. Бо у нас дуже хороша база проєктів, і будемо підкориговувати їх під запити грантодавців. Насправді писати проєкти – це нелегко, і маючи такий пласт ідей, на який пішло чимало зусиль – треба їх реалізовувати. Добре, що нас публічно підтримали прем’єр-міністр, представниця США в України, це збільшує шанси на успіх.
– Тож чи виправдалися Ваші очікування з проєкту, чи вдалося навести мости між Франківщиною і Донеччиною?
– Мої очікуваня виправдалися. Побачила дуже багато свідомих людей. Всі вони активні, амбіційні щодо розвитку свого регіону. Навіть мій особистий стереотип зруйнувався, я не думала, що така активність буде з Донеччини.
У кожній зустрічі у нас був вихід за часові рамки спілкування – люди продовжували говорити. Значить, українцям це потрібно – більше пізнавати і підтримувати один одного.
І тому це треба продовжувати. Мало того, що люди хочуть комунікації, вони хочуть вирішувати проблеми, вони готові до цього. Активність зашкалювала. Вважаю, це найбільший успіх.
Розмовляв Роман ТУРІЙ