Манікюр поза законом. Франківські заклади, роботу яких заборонили під час карантину, працюють «по-тихому»

Автор: Застава Максим

20 Кві, 2020 10:39

Поділитись публікацією
Манікюр поза законом. Франківські заклади, роботу яких заборонили під час карантину, працюють «по-тихому»

Минає місяць з того дня, як уся франківська сфера послуг, розваг та частково торгівлі отримала «вето» на діяльність. Бізнесу, який не одержав від уряду дозвіл на роботу під час карантину, доведеться перебувати в статусі тимчасово закритого, як мінімум, до 24 квітня.

Однак керівництво багатьох закладів вирішило обійти заборони та вести роботу в підпільному режимі. Салони краси продовжують приймати клієнтів за закритими дверима, магазини одягу готові записати на примірку по дзвінку. У поліції кажуть, хоч така діяльність, безумовно, є порушенням, оштрафувати за неї непросто. Чому – з’ясовував «Західний кур’єр».

Робота за викликом

Хоч на час карантину в Україні заборонили діяльність перукарень та салонів краси, ходити нечесаними й нестриженими франківцям не доводиться. Велика кількість закладів неофіційно продовжує роботу. Єдина незручність для клієнта полягає в потребі зачекати на майстра під дверима, поки він прийде і їх відчинить. Хоч де-юре перукарня закрита, на ділі приймає відвідувачів.

За такою схемою працює перукарка М. Вона разом із майстринею манікюру О. орендує приміщення в одному зі спальних районів міста. Їхні клієнти в основному місцеві жителі. Тому зупинка транспорту не відсіяла відвідувачів, а навпаки додала.

«Волосся в людей відростає і на карантині, його треба стригти, щоб мати нормальний вигляд. Це теж гігієна, між іншим, – каже М. – В жінок відростає сивина, а вдома сидять не всі, багато моїх клієнток ходять на роботу. Виходить так, що гарний вигляд на карантині – це злочин!».

За її словами, усі послуги вона надає виключно за ініціативою клієнтів. Запис веде телефоном, він є тільки у постійних відвідувачів. Усім, хто приходить на прийом, дає власноруч пошиті багаторазові маски та антисептик теж свого виробництва.

Іноді візит її відвідувачів збігається з клієнтами, які приходять зробити манікюр до її колеги О. Тоді безпечну дистанцію в півтора метра не завжди вдається витримувати через невелику площу приміщення, визнає М. Але таке буває нечасто.

«Ми намагаємося працювати так, щоб клієнти між собою не перетиналися, – переконує О. – Але це не завжди виходить. Перукарні офіційно закриті місяць. Саме з такою періодичністю, як правило, люди приходять на манікюр, стрижку, фарбування. Тому зараз в нас аншлаг, як би це не звучало. Ще й Великдень на носі, жінки в будь-яких обставинах на свята хочуть бути гарними. Не завжди вистачає розхідних матеріалів, бо спецмагазини закриті».

Напередодні Пасхи М. і О. працюють практично кожен день, обслуговують іноді більше ніж по п’ять клієнтів щоденно. Штраф їм не загрожує, бо бурхлива діяльність кипить за закритими дверима, впевнені жінки. Повноважень ламати замок не має ані поліція, ані міські служби. Штраф загрожує тільки у разі, якщо у заклад проникне засланий козачок, який отримає послугу і розрахується за неї, після чого одразу викличе поліцію і дочекається її приїзду на «місці злочину».

Так само в підпіллі працюють магазини, спеціалізація яких не ввійшла у список Кабміну на дозвіл роботи. Продавчиня салону суконь в центральній частині міста без особливих вмовлянь погоджується відкрити заклад для примірки, за умови попереднього узгодження часу за день наперед.

«Засоби індивідуального захисту ми не даємо, треба мати свої, – попередила дів­чина. – Але і маску, і рукавички під час примірки все одно доведеться зняти».

Готові йти на ризик роботи в підпіллі й власники крамниць будматеріалів. Чоловік, що займається продажем товарів для ремонту в районі Каскаду (біля «Епіцентру»), погоджується відчинити свій невеликий магазин в обумовлений час. Але документів підтвердження купівлі-продажу не буде, попереджає він. Зате буде «гарна ціна».

«Офіційно будматеріали зараз можна купити тільки в «Епіцентрі», – зізнається чоловік, нарікаючи на несправедливі умови карантину. Хоча у нього і дешевше, і без черг.

Свою крамницю власник відчиняє приблизно раз у два дні «за викликом». Звертаються, як правило, ті, хто здійснював тут покупки раніше. На карантині люди посилено взялися за ремонти, тож попит на будматеріали високий.

У режимі роботи за дзвінком працюють квіткові магазини. Єдина умова – букет треба замовити за два дні наперед, щоб «приїхало те, що треба». Хоча можна підібрати щось і з того, що є у магазині, – його відчинять, коли клієнту буде зручно прийти.

А в риболовецький магазин у мікрорайоні Пасічна навіть не треба телефонувати. Його періодично можна застати відчиненим, особливо у вихідні.

Не спійманий – не злодій

…Список «підпільників» можна продовжувати. З десяти зачинених магазинів, як мінімум, половина готові прийняти клієнта в індивідуальному режимі. Така діяльність однозначно незаконна, переконують у Головному управлінні Нацполіції області. Але довести факт порушення складно, навіть якщо є відео чи фотодоказ підпільної діяльності.

«Справа в тому, що людина, яка знаходиться у магазині – власник чи продавець, навіть в умовах карантину має право туди зайти і зачинити за собою двері, – каже начальник сектору комунікації ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області Христина Максимчак. – Причин може бути багато – прибирання, дезінфекція, зрештою, просто забрати якісь речі. Довести, що заклад дійсно працює в штатному режимі, складно».

До того ж процедура не швидка. Для підтвердження факту порушення закладом роботи в час карантину перевірка мусить встановити всі події та обставини, які мали місце. Таким чином, всього на території області станом на минулий тиждень виявлено 159 фактів порушень роботи закладів в умовах карантину. З них 48 випадків підпільної роботи громадських закладів. В Івано-Франківську таких порушень зафіксували всього-на-всього 7.

У поліції пояснюють, щоденно по області пильнують за дотриманням карантину 30-40 мобільних груп. В Івано-Франківську – 5-8. Але попри кількість, проконтролювати всі заклади не виходить. Тим більше, якщо вони працюють за зачиненими дверима.

«Ми робимо усе можливе, щоб виявити заклади, які обманом продовжують працювати, – каже Христина Максимчак. – Але поставити біля кожного закладу правоохоронця в нас, на жаль, нема можливості».

Порушників виловлюють двома способами – пішим патрулюванням та реагуванням на повідомлення громадян. У поліції переконують, отримуючи на лінію «102» інформацію про незаконну роботу закладу, працівники негайно вирушають на виклик. Навіть якщо заклад на момент прибуття правоохоронців уже буде зачинений, його все одно посилено триматимуть в полі зору. Мобільна група туди періодично навідуватиметься і, якщо магазин справді торгує «з-під поли», рано чи пізно його викриють. Але на це потрібен час.

Штраф платежем «красний»

Але й сам факт накладення штрафу не гарантує його сплати. Наприклад, на магазини торгової мережі «Копійочка» у Коломиї наклали штраф за порушення умов карантину в кінці березня, про що повідомила пресслужба Коломийської міськради. Але, як виявилося, штрафами влада похвалилася передчасно, бо стягнути з підприємців кошти не вдалося.

«Змінами до постанови «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 16 березня поточного року уряд дозволив роботу закладів, які здійснюють продаж товарів гігієни. На підставі цього магазини мережі «Копійочка» у Коломиї розпочали свою роботу, – прокоментувала «ЗК» Наталія Аверкова, адвокат підприємців, які здійснюють свою діяльність в магазинах «Копійочка» у Коломиї. – Виносячи протоколи за порушення умов карантину, представники правоохоронних органів зізналися, що «це пряма вказівка мера Коломиї Ігоря Слюзара». Для підприємців це було справжньою несподіванкою, адже протягом тривалого часу магазини «Копійочка» безперешкодно здійснювали свою діяльність на території району. Після так званих «правоохоронних рейдів» шість із направлених протоколів (кожен на 17 тисяч гривень штрафу. – Ред.) судом закрито через відсутність подій та складу адмінправопорушення, інша частина – ще на розгляді».

Заклади мережі, щодо яких склали протокол на штраф, працювали не криючись. Тож до підпільних вони не відносяться. Але право на оскарження санкції має будь-який підприємець, в тому числі й той, заклад якого працює «для своїх».