МАНІПУЛЯЦІЯ: Британія застерігає своїх громадян від поїздок до Івано-Франківської області

Автор: Вадим Войтик

06 Тра, 2024 16:01

Поділитись публікацією
МАНІПУЛЯЦІЯ: Британія застерігає своїх громадян від поїздок до Івано-Франківської області

Російські медіа повідомляють, що на сайті британського уряду з’явилося застереження від будь-яких поїздок своїх громадян до областей заходу України, а також уникати будь-яких поїздок до решти України. Насправді це не нова інформація. 

Наразі Міністерство закордонних справ Великої Британії рекомендує утриматися від будь-яких поїздок у західні регіони (області): Львівщину, Волинь, Рівненщину та Житомирщину, а також від будь-яких поїздок у межах 50 км від кордонів Волині, Рівненщини та Житомирщини з Білоруссю. Міністерство, як і раніше, рекомендує утриматися від усіх поїздок до Закарпаття, Івано-Франківська, Тернополя і Чернівців, а також від будь-яких поїздок в іншу частину України“, – начебто цитують російські медіа офіційний сайт МЗС Британії.  

Сторінка про Україну з рекомендаціями щодо подорожей Міністерства закордонних справ Великої Британії дійсно містить такі рекомендації. На карті згадані області позначені жовтим кольором, тобто такі, куди “рекомендується відмовитися від усіх поїздок, крім життєво необхідних“.

МЗС нагадує, що у випадку подорожі в нерекомендовані регіони туристичне страхування подорожуючого може бути визнано недійсним.

Насправді

За даними вебархіву МЗС Британії востаннє розміщувало карту України без застережень щодо неокупованої території 20 січня 2022 року. Вже за два дні міністерство закликало громадян Великобританії утриматися від поїздок до нашої країни.  

З кінця березня 2021 року спостерігається схема нарощування російських військ біля східного кордону України та в незаконно анексованому Криму. З початку листопада 2021 року ЗМІ активно висвітлювали загострення напруженості між Росією та Україною.

Ситуація в Києві та інших районах за межами Донецька та Луганська загалом спокійна. Проте події в Україні розвиваються стрімко. Зберігається невизначеність щодо намірів Росії. Необов’язкові поїздки не рекомендується“, – йшлося в дописі від 22 січня 2022 року.

Британський уряд публікував рекомендації для своїх громадян не тільки у січні-лютому 2022 року і травні 2024 року. Подібні публікації з рекомендаціями були опубліковані 22 січня 2024 року та в попередні місяці. Тобто такі попередження британці роблять системно залежно від зміни ситуації в Україні.

Відповідно, маніпуляція російських пропагандистів полягає ще й в тому, що вони висмикнули з контексту лише одне повідомлення за травень 2024 року. За лаштунками залишилися попередні.

І це ще не все

Якщо проаналізувати контекст попередження за січень 2024 року і травень 2024 року, то травневе має деякі моменти, які можна констатувати як пом’якшення попередніх обмежень. Ба більше, і січневе попередження теж має елементи пом’якшення обмежень, порівняно із січневим за 2022 рік.

Тобто, друга маніпуляція пропагандистів полягає в тому, що Британський уряд поступово і послідовно вводить певні пом’якшення для перебування своїх громадян в Україні. А це свідчить про хай і незначне, але поліпшення ситуації в Україні.

Ще один маніпулятивний елемент вкиду – і це один з улюблених прийомів пропагандистів – уникнення згадки про причини ситуацій чи змін. В даному повідомленні про “обмеження” від уряду Британії ці рекомендації подані відірвано від контексту ситуації в Україні.

Тобто із меседжу росіян складається враження, що в Україні просто так все стало погано, що аж британці вводять обмеження для своїх громадян. Проте, це все наслідок війни, яку розв’язала саме росія. У повідомленні пропагандистів відсутні пояснення й обґрунтування рішення уряду Британії. Хоча на сайті британців коротко, але чітко описуються причини – що у повідомленні за 2022 рік, що за січень 2024 року, що за травень 2024 року. І така подача інформації пропагандистами – ще один вектор маніпуляції.

Резюме

Останні рекомендації та застереження МЗС Великої Британії не містять нічого нового в контексті подорожей до західних регіонів України та Івано-Франківська зокрема.