МАНІПУЛЯЦІЯ: у Франківську закликали до протесту через відсутність демобілізації

Автор: Застава Максим

04 Лип, 2024 11:30

Поділитись публікацією
МАНІПУЛЯЦІЯ: у Франківську закликали до протесту через відсутність демобілізації

У соцмережах невідомі поширювали заклик до жителів Івано-Франківська зібратися під “будівлею обласного керівництва”. Тема зібрання, йдеться у проплачених повідомленнях – встановлення точних термінів мобілізації.

Насправді за всіма ознаками, це чергова російська інформаційно-психологічна операція (ІПСО), пояснює засновник та керівник проєкту “БезБрехні” Олександр Гороховський.

Що відомо? 

У стрічці соцмережі Facebook для іванофранківців почали з’являтися дописи від сторінок із закордонною адресою, які не мають підписників.  На ілюстрації зображений зубожілий нібито “типовий українець” – жебракуючий з оселедцем, латкою на синьо-жовтому одязі, який отримує повістку. І стає військовим.

У описі до картинки “городян” Івано-Франківська закликають вийти до будівлі “обласного керівництва” аби були встановлені точні терміни служби у війську. 

Офіційно організовувати такі акції в Івано-Франківську 29 червня ніхто не збирався.

Ця ІПСО, ділиться з “Галкою” експерт – частина великої операції з дискредитації військово-політичного керівництва країни й приниження військових.

“Ми бачимо, що останні місяці йде велика хвиля — на тлі недолугих дій і влади, і ТЦК, і, частково, військового керівництва. Пропаганда реагує на наші помилки й розганяє вкиди й фейки, масштабуючи ті явища, які, можливо, не мають такого глибокого характеру”, – каже Гороховський.

Що стосується вказаного вкиду — вуха стирчать від російських пропагандистів.

Що на це вказує

1. Помилковий зміст слів

“Відображає напад” – це один із маркерів фейковості повідомлення, ознака автоматичного перекладу”.

У таких повідомленнях також можуть бути:

  • неправильно розставлені коми;
  • неправильні літери;
  • великі літери всередині слова і всередині речення на початку слова.

2. Неправильна назва державних установ

Тут ми бачимо “обласне керівництво”. Це натяк на неправильне трактування сьогоднішнього правильного написання органу виконавчої влади.

“Не обласне керівництво, а обласна військова адміністрація — у рф можуть цього не знати”.

3. Ілюстрація

Цей малюнок, у хибній уяві пропагандистів, мав би викликати жалість у тих читачів, до кого вони начебто звертаються. Тут вони “косять” під наших героїв-козаків. Насправді ці малюнки не викликають жалість — це малюнки-приниження, малюнки-висміювання, малюнки недолугого зображення ЗСУ, людей яких мобілізують. Це притаманна російській пропаганді ознака.

Якби подібні речі малювали, умовно, українські протестні організації, думаю, що зображення було б зовсім інше.

“Ментально ми не можемо таке намалювати, це не характерно нам”.

4. Знеособлення

“Ми закликаємо”, – йдеться у повідомленні. Тобто “ми” – це хто? Немає назви організації, яка бере на себе відповідальність протестного заходу: “Ми, родичі полонених”, “Ми, родичі незаконно мобілізованих”.

“Це один з маркерів неправдивої інформації — знеособлення звернення до когось або від когось”.

“Галка” писала, як вберегтися від фейків і дезінформації. Чому люди схильні вірити у нісенітниці і як захиститися — виданню розповів професор, доктор філософських наук Віталій Надурак.

Більше про розбір російських вкидів — у розділі ФЕЙК.

Головне зображення створене штучним інтелектом