Марцінків анонсував підвищення тарифів на воду. А це не заборонено під час війни? – фактчек “Галки” та думка штучного інтелекту (ДОПОВНЕНО)

Автор: Вадим Войтик

16 Бер, 2023 13:05

Поділитись публікацією
Марцінків анонсував підвищення тарифів на воду. А це не заборонено під час війни? – фактчек “Галки” та думка штучного інтелекту (ДОПОВНЕНО)

В Івано-Франківську з 1 квітня на 12% мають підняти тарифи на водопостачання та водовідведення. Про це повідомив Руслан Марцінків. Раніше він спочатку погодив підвищення квартплати, а потім це рішення скасував

1. Так що там цього разу підвищують?

Під час прямого ефіру на “Суспільному” міський голова Руслан Марцінків сказав:

“Востаннє тарифи переглядалися у 2021 році. Змінилася вартість електроенергії, паливно-мастильних матеріалів, зросла мінімальна заробітна плата – це все впливає на тариф”.

Свого часу Франківськ брав кредит у Європейському банку реконструкції та розвитку, аби повністю замінити очисні споруди. Відтоді у місті вода очищується методом іонізації, а не за допомогою хлорки. 

“У тариф також включається погашення цього кредиту від банку. І на жаль, невчасне прийняття тарифу призводить до збитків та нарахування штрафу. Тому планується підняття тарифу приблизно на 12% – на першому етапі, з 1 квітня”, – каже Марцінків.

Нацкомісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) заявила, що середні витрати домогосподарств на воду та водовідведення після запланованого на 2023 рік підвищення тарифів збільшаться на 60 грн.

Необхідність перегляду тарифів зумовлена постійною зміною вартості складових, які впливають на собівартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Тарифи для ліцензіатів НКРЕКП востаннє переглядалися ще до широкомасштабної війни з РФ, у грудні 2021 року.

2. Але ж під час війни уряд заборонив підвищувати тарифи!

Не всі. Постановою уряду від 29.04.2022 № 502 “Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану” Кабмін рекомендував органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи для населення на такі комунальні послуги як постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, впродовж дії воєнного стану в Україні.

Тобто тарифи на вивезення сміття, утримання будинку, електропостачання можуть змінюватися і під час війни. 

29.07.2022 Верховна Рада ухвалила закон “Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування“. За ним держава забороняє протягом дії воєнного стану та шести місяців після його завершення підвищувати тарифи на послуги з розподілу природного газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

3. Отже, якісь тарифи підвищувати можна. І хто це робить? Марцінків? 

Орган місцевого самоврядування, тобто Івано-Франківський міськвиконком, який очолюється Русланом Марцінківим, затверджує лише тарифи на вивезення сміття. Що він і робить, регулярно підвищуючи вартість послуг з поводження з твердими побутовими відходами. Востаннє це сталося 21 липня 2022 року, і то було вже п’яте підвищення за каденцію Марцінківа

Також за виконкомом є повноваження на встановлення тарифів для дрібних постачальників послуг. 

Натомість вартість послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення встановлюють державні регулятори

Так 27 грудня минулого року Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, підвищила тарифи на водопостачання та водовідведення зокрема для комунального підприємства “Івано-Франківськводоекотехпром”. А буквально за кілька днів – передумала

Вочевидь анонсоване Марцінківим підвищення буде новою спробою, і вона законом не заборонена. 

4. Чекайте, а квартплата?

За чинним законодавством у виконавчого комітету немає повноважень щодо встановлення тарифів на послугу з управління будинків. Розмір цієї плати мають затверджувати на своїх зборах мешканці, тобто співвласники будинку. Як це робиться в усіх ОСББ, і як це зроблено в окремих так званих “комунальних” будинках.

Однак в Івано-Франківську мерія придумала механізм, як обійти цю норму закону. Минулої осені квартплату підвищили через начебто конкурс. Франківці дізналися про цей факт лише з нових платіжок. Не без вагань виконком відклав підвищення

5. То значить не Марцінків винен у підвищенні тарифів?

Закон вимагає, аби тарифи на житлово-комунальні послуги були економічно обґрунтовані. Ба більше, якщо виробник послуг працює собі в збиток і його витрати не покривають затверджені державою тарифи, різницю повинні компенсувати з бюджету. 

Постійних причин зростання тарифів є три:

  • зростання розміру оплати праці, який прив’язаний до затвердженого мінімуму
  • зростання вартості енергоносіїв (як через їх об’єктивну вартість, так і через вартість їх виробництва, яка має складову оплати праці, яка зростає)
  • зношення інфраструктури (її треба постійно оновлювати, а це робиться переважно за рахунок тарифів). 

Для розрахунку кожного з тарифів держава встановила певну методику. І, як не дивно, саме тут і ховається важливий нюанс. Адже обґрунтувати за цими методиками можна будь-який, навіть надзвичайно завищений тариф. 

Підприємство-виробник послуг може включити у свої витрати більше чи менше з дозволеного, кількість і зарплати працівників між мінімумом і максимумом може відрізнятися в рази.

А керівників багатьох підприємств, що надають комунальні послуги і розраховують та подають на затвердження тарифи, призначає саме міський голова.

І, як доводить приклад з тарифом на опалення місць загального користування або на квартплату, міський голова має визначальний вплив навіть на ті тарифи, які формально не він затверджує.

6. А що думає штучний інтелект про підвищення тарифів?

Ми поставили штучному інтелекту ось таке питання:

В Івано-Франківську з 1 квітня підвищать тарифи на водопостачання та водовідведення. Про це заявив міський голова. Навіщо він це робить і чому він раніше навпаки, скасував підвищення квартплати?

Відповідь openai:

“Існує кілька можливих причин, чому міський голова Івано-Франківська підвищує тарифи на водопостачання та водовідведення з 1 квітня. Одна з можливих причин – це зростання вартості послуг з постачання води та відведення стічних вод. Це може бути пов’язано зі зростанням цін на енергію, на зарплати працівників, на ремонт та заміну інфраструктури.

Іншою можливою причиною може бути нестача коштів у бюджеті міста, що може бути пов’язано зі зростанням витрат на соціальні програми або інші ресурси, такі як освіта або охорона здоров’я.

Щодо запитання про те, чому міський голова раніше скасував підвищення квартплати, може бути пов’язано з тим, що в той час він міг мати достатньо коштів у бюджеті для забезпечення потреб міста. Також, це може бути пов’язано з політичними чинниками або з місцевими виборами.”

Читайте також: Є ідея підвищити вартість проїзду комунальним транспортом на 50%, - Марцінків