Марцінків дійсно не знав про “клумбу ЗСУ” і що взагалі з тою клумбою не так? – фактчек від Галки (ДОПОВНЕНО)

Автор: Вадим Войтик

27 Чер, 2022 10:55

Поділитись публікацією
Марцінків дійсно не знав про “клумбу ЗСУ” і що взагалі з тою клумбою не так? – фактчек від Галки (ДОПОВНЕНО)

Днями у сквері на Валах в Івано-Франківську з’явилася клумба, на якій квіти висадили у формі герба Збройних сил України. Згодом “Галкою” було оприлюднено договір на виготовлення цієї клумби. Після хвилі обурення, Марцінків пообіцяв за роботи не платити. 

1. А що не так з клумбою?

Франківців в першу чергу здивувала вартість клумби. Згідно договору, який був укладений через кілька днів після фактичного завершення робіт, це 125 тисяч грн. Традиційно за документами строки оплати не конкретизовані. 

За кошторисом основними складниками ціни стали мармурова крихта та квіти бегоній, яких, за договором, висаджено 4200 шт.

“То вже перебор! Схаменіться, чоловіче”, – адресували містяни свої враження від клумби міському голові. “Та скільки вже можна піаритись, які клумби, коли в Україні війна!Чим ця клумба стане в нагоді нашим захисникам?”

За деякий час Марцінків відреагував

“Клумба на Валах НЕ БУДЕ коштувати місту 125 тис. грн. Таку оплату передбачає договір на висадку бегоній у мармуровій крихті у формі герба ЗСУ. Уточнюю: цю клумбу підприємець місту ПОДАРУЄ. Гроші за неї місто НЕ ПЛАТИТИМЕ.”

При цьому у коментарі до одного з дописів мер написав, що дізнався про клумбу з інтернету. До слова, зображення цієї клумби вже понад тиждень стоїть у міського голови на аватарці у ФБ.

2. Що, Марцінків дійсно міг не знати про вартість клумби?

Навряд чи. Раніше в Івано-Франківську, як і досі в більшості міст країни затверджували так звані титульні списки. Це перелік певного виду робіт, які влада планує виконати за бюджетні кошти.

У свій другий термін та з початком бюджетних проблем Марцінків скасував пооб’єктний розподіл коштів. Тож вже не перший рік в Івано-Франківську фактичним розподілом бюджетних рядків займається особисто міський голова. Пропозиції щодо того, що робити й хто буде ці роботи виконувати Марцінківу подають заступники.

3. Але ж закон вимагає проведення тендерів! 

Так, але в Івано-Франківську давно навчилися обходити цю вимогу закону. Ще кілька років тому Івано-Франківськ був одним з міст, де через систему Prozorro проводилися навіть закупівлі від 200 тисяч. Поступово мерія робила з цієї вимоги все нові винятки.

Зрештою, у 2020 році, в переддень змін до закону “Про публічні закупівлі”, департаменти виконкому пустилися берега і без тенредів наукладали договорів на кілька років наперед

Останнім часом мерія Івано-Франківська воліє взагалі не проводити жодних конкурсів, а завдяки дробленню предмета закупівлі та розподілу робіт між розпорядниками коштів укладає договори без тендерів.

При цьому доволі часто договори укладаються вже після фактичного виконання робіт і без строків оплати чи з чималою відстрочкою оплати, що ставить підрядників та постачальників у максимально залежне від влади становище. 

4. Хто ж з підприємців погоджується на такі невигідні умови?

В тому і справа, що завдячуючи такій політиці співпрацювати з Івано-Франківською мерією тепер погоджуються одиниці, і всі вони – афілійовані з кимось з міської влади. Незалежний бізнес чудово пам’ятає суди підрядників за борги мерії, та й вміє читати драконівські умови поодиноких тендерів. 

Наразі розподіл підрядів проводиться у ручному режимі та між “своїми”. Саме такою ФОП є виконавиця “клумби ЗСУ” Уляна Сочавська. Вона регулярно отримує підряди для департаментів виконкому. 

У тогорічному розслідуванні, яке робили “Наші гроші”, ФОП Сочавська впевнено пов’язується з одним із членів виконкому та колишнім депутатом міської та Верховної рад.  

Так виглядає, що роботи з улаштування “клумби ЗСУ” після публікації “Галки” дійсно стануть “подарунком” з боку підприємиці. І як це вже було з постачанням за кошт міського бюджету електроенергії на приватну ковзанку біля ратуші, оплатити “подарунок” меру доведеться у якийсь інший спосіб.

ДОПОВНЕНО

Після публікацій “Галки” та обіцянки мера на сайті закупівель Prozorro з’явилася інформація про припинення договору на виготовлення і оплату клумби.

“Сторони погодили розірвання договору № 116/22 від 17.06.2022р. за взаємною згодою (виконавець відмовився від оплати за надані послуги з метою підтримки бойового духу Збройних Сил України).”