Марцінків продає на аукціоні мерське крісло. А що, так можна? – фактчек Галки
12 Вер, 2023 14:50
“Той момент, коли крісло мера дійсно можна купити”, – написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків та виставив своє офісне крісло на аукціон п’ятого вересня. Отримані за нього кошти мер пообіцяв спрямувати на потреби 102 бригади ТРО. Стартова ціна на аукціоні становить 1000 гривень.
“Галка” вирішила розібратися в цій справі детальніше.
1. Мер дійсно може проводити благодійні аукціони?
А чом би й ні. У червні 2023 року мер столиці Віталій Кличко за 350 тисяч гривень продав велосипед, з якого упав у центрі Києва у 2016 році. На ці гроші мали купити дрони для ЗСУ.
Міський голова Рівного Олександр Третяк і голова Рівненської обласної ради Сергій Кондрачук виставляли на благодійний аукціон дефіцитний тоді набір марок “рускій воєнний корабль … всьо!”
Зрештою, і сам Марцінків вже виставляв на аукціон картину Валентина Ткаченка “Грошове дерево”, яку йому подарував автор.
Втім, є принаймні ще два питання.
2. Чи може мер продати власне крісло?
З точки зору бухгалтерського обліку офісні меблі належать до категорії основних засобів, тобто необоротних матеріальних активів, очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких є більше одного року. Але з огляду на вартість офісне крісло найчастіше вважається малоцінним необоротним матеріальним активом.
Все це означає, що крісло, на якому сидить міський голова, які і крісла його заступників, та й взагалі, всі меблі виконкому повинні належним чином обліковуватися, а їх придбання, використання, списання чи продаж мають супроводжуватися актами, бухгалтерськими проводками та податковими операціями.
Аби списати чи продати необоротний актив суб’єкт господарювання, яким є і виконком, повинен створити відповідну комісію, яка й ухвалює відповідне рішення. У певних випадках потрібен ще й дозвіл сесії міської ради чи виконавчого комітету. Тобто у жодному випадку міський голова не має повноважень щодо самостійного розпорядження майном громади.
Втім, у коментарях до свого допису мер стверджував, що крісло є його особистою власністю. Опосередковано це на запит “Галки” підтвердили й у виконавчому комітеті.
“Згадане вами крісло не закуповувалося за кошти виконавчого комітету, а відповідно не перебуває на балансі виконавчого комітету“, – йдеться у відповіді за підписом заступника керуючого справами Андрія Лиса.
3. Прекрасно! Тоді немає питань!
Є. Бо мер не може безпідставно використовувати матеріальні активи у процесі здійснення своїх повноважень.
“Теоретично можна принести своє крісло на роботу, законом це не заборонено, але потрібно укласти договір зберігання з установою та акт прийому-передачі“, – стверджує бухгалтер з багатолітнім стажем Діана Монастирецька.
Як роз’яснює спеціалізоване бухгалтерське видання Дебет-Кредит “це також може бути відплатний договір оренди такого майна або безоплатний договір позички майна“. Але у будь-якому випадку, факт використання працівником свого майна у діяльності підприємства чи установи повинен бути оформлений документально.
На офіційний запит “Галки” до виконавчого комітету щодо того, чи було укладено виконавчим комітетом договір зберігання, користування чи іншу угоду з власником крісла, на якій підставі та чи було складено акт приймання-передачі, нам не відповіли.
Також ми не отримали відповіді Марцінківа на запитання “ким, коли і за яку ціну було придбано показане Вами крісло”, яке було офіційно надіслано “Галкою” як інформаційний запит.
4. Ну ок, це все?
Не все, бо якщо крісло є особистою власністю, то продаж такого майна є об’єктом оподаткування.
“При продажу власного майна будь-який громадянин повинен сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору з отриманої суми”, – нагадує Діана Монастирецька.
Також, оскільки міський голова є суб’єктом декларування у розумінні Закону України “Про запобігання корупції”, то він має інформувати Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни в майновому стані у разі отримання доходу на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 2 січня відповідного року.
Тобто у випадку, якщо ціна крісла на аукціоні сягне 134200 грн, мер матиме обов’язок задекларувати такий продаж, незалежно від того, яке подальше призначення отриманих коштів. Натомість відповідно до закону, здійснення у встановленому законодавством порядку благодійних пожертв на користь Збройних Сил України не декларується.
P.S.
На момент написання цього тексту аукціон триває. Судячи з коментарів, наразі найбільшу ставку зробив Мар’ян Вагилевич – 25 тис. грн. До слова, Вагилевич є депутатом міської ради та членом фракції ВО “Свобода”, до якого належить і сам Марцінків.
Стоп аукціону та, ймовірно, оголошення переможця – 18 вересня о 9:00.
Читайте також: Під оплески та вигуки “ганьба”: мерія скасувала інвестиційний конкурс на будівництво біля озера (ФОТО, ВІДЕО)