Марцінків віддав 42 га в Хриплині саудівському мільярдеру? А хіба це не суперечить програмі ВО “Свобода”? – фактчек Галки

Автор: Вадим Войтик

04 Гру, 2022 20:12

Поділитись публікацією
Марцінків віддав 42 га в Хриплині саудівському мільярдеру? А хіба це не суперечить програмі ВО “Свобода”? – фактчек Галки

18 листопада на позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради депутати більшості передали 42 г землі у Хриплині в довгострокову оренду під розміщення сонячних панелей. Це спричинило неабиякий розголос. 

Галка розбиралася, кому саме дісталася франківська земля. 

1. А в чому взагалі проблема?

“Ці ділянки розташовані у с.Хриплин Франківської ТГ поблизу промислової промзони. Тому було логічно продовжити і розвивати потенціал цієї території у цьому ж напрямку”, – стверджує депутатка міської ради Мар’яна Вершиніна

На думку члена правління Бізнес-асоціації Івано-Франківська Віктора Вінтоняка, вирішуючи питання про передачу такої великої земельної ділянки у перспективному для розвитку бізнесу районі міста, слід дивитися в майбутнє. Адже створення індустріального парку у Хриплинській промзоні є вкрай важливим елементом інвестиційного розвитку Івано-Франківська. 

Водночас староста Хриплина Роман Соколик висловився на підтримку передачі земель саме під встановлення сонячних панелей. За його словами відповідні громадські слухання відбулися у селі ще шість років тому і з того часу думка громади не змінилася. 

2. Так кому все ж передали землю Хриплина?

Чотири ділянки землі загальною площею 42 га передали фірмам: ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 1”, ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 2”, ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 3” і, як ви можете здогадатися, ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 4”

Кожна з них зареєстрована лише 3 жовтня 2022 р. За даними системи Youcontrol статутний капітал кожної 10 тис. грн, єдиним засновником і керівником кожної є Петрученко Роман Михайлович. 

За даними Youcontrol ця особа є бенефіціаром близько 40 українських компаній. В мережі згадується в першу чергу як юрист, управляючий партнер української юридичної групи “ОПТІМА”.

Серед фірм, які начебто очолює Роман Петрученко, є підприємства альтернативної енергетики по всій країні: сонячні електростанції в Каневі, Вишгороді, Майдані, Черкаська вітрова електростанція, Дніпровський вітровий парк тощо. Більшість, як і засновані нещодавно франківські фірми, мають юридичну в Києві: Кловський узвіз, 7-А, офіс 7. 

Адреса самого Петрученка інша – Київ, вул.Заболотного Академіка, будинок 2, квартира 20. За нею зареєстровано також ще кілька підприємств альтернативної енергетики, зокрема ТОВ “ФАС ЕНЕРДЖИ ЮКРЕЙН”. 

Ще одна фірма, де керівником є Роман Петрученко, ТОВ “ФУРСИ ЕНЕРДЖИ ГРУПП”, зареєстрована в Київській області. З нею пов’язане розслідування ДБР, яке було поновлено в листопаді 2022 р. щодо начебто розкрадання 130 га земель Міноборони, на яких у підсумку ТОВ встановило сонячну електростанцію

3. Ну ок, а при чому тут Саудівська Аравія?

За даними Youcontrol згадане ТОВ “ФУРСИ ЕНЕРДЖИ ГРУПП” є винятком з кількох десятків фірм, які очолюються та начебто засновані юристом Петрученком, адже її засновником прямо вказано фірму FAS Energy з юридичною адресою Королівство Саудівська Аравія, м. Ер-Ріяд, Альшмейсі, Майдан Центральної Лікарні.

Сайт компанії інформує, що вона була заснована у 2013 році. Стратегічна мета FAS Energy полягає в розробці та будівництві фотоелектричних парків загального користування в регіоні MENA та в усьому світі. 

Засновником ТОВ “ФАС ЕНЕРДЖИ ЮКРЕЙН”, директором якої є Петрученко, також прямо зазначена саудівська корпорація. Попри війну, в травні 2022 року саудити продовжили інвестиційну діяльність в Україні

FAS Energy є дочірньою компанією FawazAlhokair Group, найбільшої групи компаній у Королівстві Саудівська Аравія, що зосереджується на секторах роздрібної торгівлі та нерухомості.

Засновником Fawaz Abdulaziz Alhokair Group є саудівський мільярдер-забудівник Фаваз Алхокайр. У 1989 році разом зі своїми двома братами (вони теж є в українських реєстрах бенефіціарів) він заснував згадану фірму і почав працювати лише з двох магазинів чоловічого одягу. Зараз компанія має 19 торгових центрів у Саудівській Аравії та місцеві права на франшизу брендів, зокрема Zara, Banana Republic, Gap, Nine West і Topshop.

4. Здається Руслан Марцінків все ще є членом ВО “Свобода”, а ця партія завжди була категорично проти передачі землі іноземцям?

Обіцяний новообраним президентом Зеленським ринок землі запускався з карколомними перепонами. Марафон з ухвалення відповідних законопроєктів тривав у Верховній Раді з вересня 2019 року до кінця березня 2020. 

При цьому єдина представниця ВО “Свобода” в українському парламенті Оксана Савчук навіть особисто блокувала трибуну, аби не допустити голосування за скасування мораторію на вільний обіг земель. Вона ж єдина з прикарпатських депутатів голосувала проти президентського закону. 

Нардепка виконувала рішення своєї партії, яке у 2019 році оприлюднив її лідер Олег Тягнибок:

Завдання теперішньої влади –  заколихати в солодких переконаннях українців, що торгівля українською землею буде відбуватися винятково в інтересах “малого та середнього фермера”…
Але достатньо прочитати урядовий законопроект, щоби переконатися: вся потуга державної пропаганди наразі кинута на те, щоби продати українську землю іноземцям (через формулу продажу “юридичним особам – резидентам України”).

“Свобода” наголошує: сільськогосподарська земля – це не просто привабливий об’єкт для інвестицій. Для Української нації – це єдиний стратегічний ресурс, який не підлягає відтворенню, є репродуктивною умовою життєздатності і збереження генофонду Української нації.

5. А яка думка штучного інтелекту з цього приводу?

Ми спитали штучний інтелект, чим власне керувався міський голова, коли ухвалював рішення про передачу землі потенційного індустріального парку фірмі саудівського мільярдера та чи не вбачається тут корупція?

Ось його відповідь:

Загально говорячи, в політиці можуть виникати ситуації, коли політик чи політична партія підтримує або лобіює певні рішення, які суперечать їхнім заявленим позиціям. Це може бути зумовлено різними чинниками, такими як економічні інтереси, внутрішні партійні динаміки, компроміси, тиску від інших сторін, і т. д.

Рішення виділити шматок землі іноземному інвестору може бути обґрунтованим різними факторами й міркуваннями. Якщо є підозри на корупцію у рішенні виділити земельну ділянку іноземному інвесторові, то це є серйозною проблемою. Корупція є незаконною та неетичною практикою, де посадовці або інші особи використовують свій вплив чи статус для особистої вигоди, зазвичай за обмін на хабарі або інші форми неправомірних вигод.

Для боротьби з корупцією важливо провести незалежне розслідування і встановити, чи були порушені закони та етичні стандарти в процесі виділення землі іноземному інвесторові. Якщо буде підтверджено корупційну діяльність, винні особи повинні нести відповідальність перед законом.

В Україні існують органи, такі як Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), які займаються розслідуванням корупційних справ та боротьбою з корупцією на різних рівнях влади.

Як громадянин, ви також можете сприяти боротьбі з корупцією, повідомляючи про підозрілі випадки корупції і вимагаючи проведення розслідування. Запобігання та боротьба з корупцією є важливою частиною будь-якої демократичної суспільності та правової держави.

Цим і займаємося.

Читайте також: Головна новорічна ялинка Франківська цьогоріч буде поблизу озера — Марцінків