Марцінків віддав 42 га в Хриплині саудівському мільярдеру? А хіба це не суперечить програмі ВО “Свобода”? – фактчек Галки

Автор: Вадим Войтик

04 Dec, 2022 20:12

Поділитись публікацією
Марцінків віддав 42 га в Хриплині саудівському мільярдеру? А хіба це не суперечить програмі ВО “Свобода”? – фактчек Галки

18 листопада на позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради депутати більшості передали 42 г землі у Хриплині в довгострокову оренду під розміщення сонячних панелей. Це спричинило неабиякий розголос. 

Галка розбиралася, кому саме дісталася франківська земля. 

А в чому взагалі проблема?

“Ці ділянки розташовані у с.Хриплин Франківської ТГ поблизу промислової промзони. Тому було логічно продовжити і розвивати потенціал цієї території у цьому ж напрямку”, – стверджує депутатка міської ради Мар’яна Вершиніна

На думку члена правління Бізнес-асоціації Івано-Франківська Віктора Вінтоняка, вирішуючи питання про передачу такої великої земельної ділянки у перспективному для розвитку бізнесу районі міста, слід дивитися в майбутнє. Адже створення індустріального парку у Хриплинській промзоні є вкрай важливим елементом інвестиційного розвитку Івано-Франківська. 

Водночас староста Хриплина Роман Соколик висловився на підтримку передачі земель саме під встановлення сонячних панелей. За його словами відповідні громадські слухання відбулися у селі ще шість років тому і з того часу думка громади не змінилася. 

Так кому все ж передали землю Хриплина?

Чотири ділянки землі загальною площею 42 га передали фірмам: ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 1”, ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 2”, ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 3” і, як ви можете здогадатися, ТОВ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ 4”

Кожна з них зареєстрована лише 3 жовтня 2022 р. За даними системи Youcontrol статутний капітал кожної 10 тис. грн, єдиним засновником і керівником кожної є Петрученко Роман Михайлович. 

За даними Youcontrol ця особа є бенефіціаром близько 40 українських компаній. В мережі згадується в першу чергу як юрист, управляючий партнер української юридичної групи “ОПТІМА”.

Серед фірм, які начебто очолює Роман Петрученко, є підприємства альтернативної енергетики по всій країні: сонячні електростанції в Каневі, Вишгороді, Майдані, Черкаська вітрова електростанція, Дніпровський вітровий парк тощо. Більшість, як і засновані нещодавно франківські фірми, мають юридичну в Києві: Кловський узвіз, 7-А, офіс 7. 

Адреса самого Петрученка інша – Київ, вул.Заболотного Академіка, будинок 2, квартира 20. За нею зареєстровано також ще кілька підприємств альтернативної енергетики, зокрема ТОВ “ФАС ЕНЕРДЖИ ЮКРЕЙН”. 

Ще одна фірма, де керівником є Роман Петрученко, ТОВ “ФУРСИ ЕНЕРДЖИ ГРУПП”, зареєстрована в Київській області. З нею пов’язане розслідування ДБР, яке було поновлено в листопаді 2022 р. щодо начебто розкрадання 130 га земель Міноборони, на яких у підсумку ТОВ встановило сонячну електростанцію

Ну ок, а при чому тут Саудівська Аравія?

За даними Youcontrol згадане ТОВ “ФУРСИ ЕНЕРДЖИ ГРУПП” є винятком з кількох десятків фірм, які очолюються та начебто засновані юристом Петрученком, адже її засновником прямо вказано фірму FAS Energy з юридичною адресою Королівство Саудівська Аравія, м. Ер-Ріяд, Альшмейсі, Майдан Центральної Лікарні.

Сайт компанії інформує, що вона була заснована у 2013 році. Стратегічна мета FAS Energy полягає в розробці та будівництві фотоелектричних парків загального користування в регіоні MENA та в усьому світі. 

Засновником ТОВ “ФАС ЕНЕРДЖИ ЮКРЕЙН”, директором якої є Петрученко, також прямо зазначена саудівська корпорація. Попри війну, в травні 2022 року саудити продовжили інвестиційну діяльність в Україні

FAS Energy є дочірньою компанією FawazAlhokair Group, найбільшої групи компаній у Королівстві Саудівська Аравія, що зосереджується на секторах роздрібної торгівлі та нерухомості.

Засновником Fawaz Abdulaziz Alhokair Group є саудівський мільярдер-забудівник Фаваз Алхокайр. У 1989 році разом зі своїми двома братами (вони теж є в українських реєстрах бенефіціарів) він заснував згадану фірму і почав працювати лише з двох магазинів чоловічого одягу. Зараз компанія має 19 торгових центрів у Саудівській Аравії та місцеві права на франшизу брендів, зокрема Zara, Banana Republic, Gap, Nine West і Topshop.

Здається Руслан Марцінків все ще є членом ВО “Свобода”, а ця партія завжди була категорично проти передачі землі іноземцям?

Обіцяний новообраним президентом Зеленським ринок землі запускався з карколомними перепонами. Марафон з ухвалення відповідних законопроєктів тривав у Верховній Раді з вересня 2019 року до кінця березня 2020. 

При цьому єдина представниця ВО “Свобода” в українському парламенті Оксана Савчук навіть особисто блокувала трибуну, аби не допустити голосування за скасування мораторію на вільний обіг земель. Вона ж єдина з прикарпатських депутатів голосувала проти президентського закону. 

Нардепка виконувала рішення своєї партії, яке у 2019 році оприлюднив її лідер Олег Тягнибок:

Завдання теперішньої влади –  заколихати в солодких переконаннях українців, що торгівля українською землею буде відбуватися винятково в інтересах “малого та середнього фермера”…
Але достатньо прочитати урядовий законопроект, щоби переконатися: вся потуга державної пропаганди наразі кинута на те, щоби продати українську землю іноземцям (через формулу продажу “юридичним особам – резидентам України”).

“Свобода” наголошує: сільськогосподарська земля – це не просто привабливий об’єкт для інвестицій. Для Української нації – це єдиний стратегічний ресурс, який не підлягає відтворенню, є репродуктивною умовою життєздатності і збереження генофонду Української нації.

Читайте також: Енергетики натякнули, що черга 4.3 з'явилася через бездіяльність Марцінківа