Масштабна схема «відкатів» на закупівлі обладнання для шкіл Прикарпаття: стало відомо, хто причетний (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Турій Роман

03 Гру, 2020 12:12

Поділитись публікацією
Масштабна схема «відкатів» на закупівлі обладнання для шкіл Прикарпаття: стало відомо, хто причетний (ФОТО, ВІДЕО)

Інформацію про викриття масштабної схеми «відкатів» на закупівлі навчального обладнання для «Нової української школи» в СБУ оприлюднили минулого тижня.

Мова йшла про комп’ютерну техніку та інтерактивне обладнання для школярів перший і других класів. Оперативники встановили, що чиновники купляли техніку сумнівної якості, та ще й за завищеними цінами. А зекономлене – клали собі у кишеню (ФОТО).

Головними героями цієї оборудки на Прикарпатті виявилися посадовці із Косівського району, інформують журналісти каналу ІНТЕР. Журналістам «Галки» стало відомо, що минулого тижня правоохоронці провели обшуки у Косівському районному відділі освіти, вилучили документи із тендерних закупівель для НУШ за 2019-2020 роки.

Що закупляли?

 

На фото першокласники Микитинецької гімназії, що на Косівщині. У дітей фізкультхвилинка. Вони повторюють вправи за мультиплікаційними героями з екрана ноутбуку. Техніка в школярів появилась нещодавно. Придбав районний відділ освіти.

«Добрий звук, ми з дітками дивимося різне відео. Дивимось мультфільми. Фізкультхвилинки проводимо за допомогою даного ком’пютера. Досить добрий в користуванні», – ділиться вчителька першого класу Уляна Зондюк.

Цей клас, як і сотні інших в Україні – навчається за стандартами нової української школи. На технічне обладнання для якої – із держбюджету виділяються щороку – величезні кошти. Розмір субвенції цьогоріч склав мільярд шістдесят мільйонів гривень.

Та головне – вся ця техніка має бути відповідної якості. Параметри і основні характеристики Міносвіти чітко затвердили. Саме на цьому косівські посадовці, схоже, і погоріли.

Ноутбук, який нині мають першачки Микитинецької гімназії, отримали і ще 28 шкіл Косівського району. Загалом відділ освіти закупив 29 ноутбуків –  12996 гривень за кожен.

І все б нічого, але параметри цієї техніки не відповідають вимогам Міністерства освіти. Зокрема це стосується матриці екрана.

«Це були ноутбуки, в яких для перших класів наказами Міністерства освіти передбачено, що має бути матриця IPS. Вона така яскрава, контрастна, і під яким би ти кутом повернув монітор, колір з усіх кутів однаковий. Тобто умовно зліва може сидіти одна дитина, справа інша дитина і дивитися в один ноутбук, бачити одне і те саме», – розповідає Марія Римар, речниця управління СБУ в Івано-Франківській області.

Натомість чиновники Косівського районного відділу освіти купили ноутбуки із дешевшою матрицею – TFT TN, від якої зображення псується навіть при невеличкому відхиленні кута огляду, а відповідно – під загрозою зір дітей.

Ще одна покупка, яку зробив Косівський відділ освіти – це принтери.

Їх придбав відділ минулого року – сорок штук по 10 тисяч вісімсот за один. Загалом на майже півмільйона гривень. Ось такий самий принтер на сайті продажів  – придбати його тут можна за ціною від п’яти до семи тисяч гривень.

«Співробіники СБУзадокументували факти закупівлі гуртових партій комп’ютерного обладнання з ціною, що вдвічі перевищує роздрібну вартість цих моделей. Для збільшення суми відкату фігуранти закуповували низькоякісну техніку, яка може завдати шкоди здоров’ю дітей», – розповідає Марія Римар.


Як діяла схема «відкатів»?

Схема починалася ще на етапі публічних закупівель. У них перемагали лише “обрані” фірми. Оскільки вся тендерна документація була прописана конкретно під них. Більше того  – часто готували ці документи самі ж підприємці…

«Пов’язані з ними суб’єкти господарювання самі готували технічну документацію, де вказували вимоги під свою техніку чи під свої послуги, і передавали розпоряднику бюджетних коштів для того, щоб він вже оприлюднював цю документацію в системі закупівель ПРОЗОРРО», – додає Римар.

 А далі, щоб “замилити” око, зловмисники створювали ілюзію ринкової конкурентності.

«Розпорядник бюджетних коштів оголошував про початок торгів, і оприлюднював технічну документацію в електронній системі закупівель ПРОЗОРРО. Суб’єкт господарювання брав участь, тобто надсилав тендерні пропозиції як мінімум двома пов’язаними юридичними чи фізичними суб’єктами господарювання. Це називають “захід двійником”. На тендер заходять дві пов’язані між собою фірми, що дозволяє визнати тендерну процедуру такою, що відбулася», – розповідає речниця УСБУ.

Натомість всіх інших учасників закупівель, навіть якщо вони пропонували кращу продукцію за нижчою ціною, чиновники просто дискваліфіковували. «Відкати» із оборудок посадовці отримували через посередників або переказом коштів на пов’язані юридичні структури за надання фіктивних послуг.

Що кажуть посадовці?

Керівник Косівської РДА про обшуки у відділ освіти нібито дізнався зі ЗМІ. І наразі планує створити спеціальну комісію, яка б вивчила цю ситуацію.

«Я із засобів інформації і пізніше від нього почув, що в нього були обшуки. І що є така ситуація. Відділ освіти – це є окремо юридична особа, вони мають свою бухгалтерію, відокремлений структурний підрозділ. Керівник, який це проводив, несе відповідальність», – розповідає  голова Косівської РДА Петро Іванишин.

А от начальник Косівського районного відділу освіти Володимир Козьменчук –  жодної провини за собою чи своїми співробітниками не чує. Каже, умов закупівель вони не порушили, уся придбана ними техніка – доброї якості, та й ціни на неї  – ринкові.

 “Ми закуповуємо за рахунок прихідної освітньої субвенції. Ми моніторили ціни на всю техніку, я маю роздруківки, тому це голослівна заява з боку СБУ. Не проводилася ні економічна експертиза, ніяка інша. Ми дивилися по цій техніці, яка закуповувалася на рівні України, то ціни у нас ще є нижчі. Я можу це підтвердити, бо я маю аналіз по системі ПРОЗОРРО. А яка там доля тих фірм київських, мені важко судити, бо я не є слідчий орган. Але ми робили зі свого боку все, щоб закупити вчасно техніку і поставити її в школи», – каже начальник районної освіти.

 

Хто вони, «обрані» фірми?  

Згідно із даними тендерних закупівель  – техніку посадовці придбали у  фірми ТОВ «Еліс вінер компані», та ФОП Яременко С., обидві – зареєстровані в столиці. Згідно з даними youcontrol – обладнання для нової української школи вони постачають для закладів практично по всій Україні (серед замовників є і посадовці із інших районів Прикарпаття). Загалом, за даними СБУ, до цих оборудок причетні понад 10 таких комерційних структур.