“Майдан від першої особи”: у Франківську презентували унікальний збірник спогадів (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Застава Максим

16 Бер, 2018 14:31

Поділитись публікацією
“Майдан від першої особи”: у Франківську презентували унікальний збірник спогадів (ФОТО, ВІДЕО)

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу, 15 березня, відбулась презентація книги  «Майдан від першої особи. Регіональний вимір».  Збірник спогадів підготовлений у рамках проекту Українського інституту національної пам’яті “Майдан: усна історія”, який стартував навесні 2014 року.

Читайте також: У Коломиї під колеса авто потрапила дитина (ФОТО)

Головною метою проекту є збір усних свідчень очевидців та учасників Революції Гідності.

«Майдан від першої особи. Регіональний вимір» — це вже третій випуск серії друкованих видань”Майдан від першої особи”. У 2015 році вийшов перший випуск серії “45 історій Революції Гідності”, у 2016 році другий – “Мистецтво на барикадах”, інформує прес-служба вишу.

Презентований том книги відображає на своїх сторінках події, які відбувалися в різних регіонах України – АР Крим, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській і Луганській областях. Зазначимо, що однією із укладачів видання є Магрицька Ірина Василівна — доцентка кафедри філології та перекладу ІФНТУНГ.

Захід розпочав проректор з науково-педагогічної роботи, професор Мандрик Олег Миколайович. Він зазначив, що університет — це осередок змін, адже саме молоді активні люди завжди були рушієм позитивних і кардинальних змін у суспільстві. Зокрема, 18 викладачів та понад 50 студентів ІФНТУНГ були учасниками АТО, це свідчить про те, що університет ніколи не залишався осторонь важливих подій, які відбувались у державі. На превеликий жаль, 2 студенти університету загинули, відстоюючи власну гідність, свободу та незалежність України. Минулого року, в рамках відзначення 50-річчя ІФНТУНГ, відбулось відкриття та освячення пам’ятного знаку загиблим студентам-воїнам АТО: Андрію Прошаку і Тарасу Зозулі. Також Олег Миколайович закликав студентів завжди залишатися патріотами нашої держави, гідно виконувати свою роль у навчанні, науковій діяльності, спорті та інших сферах, оскільки саме від молоді залежить щасливе та вільне майбуття України.

Звичайно, події 2013-2014 років залишили великий слід в історії української державності та стали темою для написання численних поезій, творів, пісень. Свій авторський вірш «Сіро-чорні дні», присвячений тому буремному часу, прочитав студент Інституту геології та геофізики Максим Карпенко.

Cвоїми спогадами для розділу «Івано-Франківська область» книги «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» поділились запрошені гості: Василь Тимків ─ голова Івано-Франківського товариства “Меморіал”, керівник комунального підприємства «Пам’ять», координатор збору усних свідчень у м. Івано-Фраківську;  Тарас Зень – журналіст, генеральний директор ТРК «Вежа»; Сергій Сивачук – голова Івано-Франківської обласної громадської організації «Патріот України»; Михайло Андрейчук ─ художник-архітектор, керівник ГО «Код нації», доброволець танкового батальйону «Азов». Вони намагались донести до присутніх ті хвилювання та емоції, які кожен з них пережив на Майдані. Саме події того часу сприяли відродженню цінностей свободи, гідності, єднанню духу від Заходу до Сходу, переосмисленню багатьма людьми свого призначення. Беззаперечно, презентована книга має велику політичну та історичну цінність, є важливою як для сучасного, так і для майбутнього поколінь, щоб вони не забували, що насправді сталося на Майдані.

Ірина Василівна Магрицька ─ доцентка кафедри філології та перекладу, науковець, громадська активістка з Луганщини зазначила, що Майдан 2013-2014 років був пасіонарним явищем новітньої української новітньої історії, яке має загальноукраїнських характер. Як активний учасник і свідок луганського Майдану, Ірина Василівна розповіла про ті події у вигляді фоторепортажу, перенісши, таким чином, присутніх у той час і в те місце. Презентація містила 124 світлини із власного архіву Ірини Василівни та фотокореспондента Олександра Волчанського, разом з яким вони потрапили до «розстрільного списку» ЛНР. На фотографіях майорять блакитно-жовті прапори, учасники Майдану об’єднуються у символічні ланцюги, святкують Новий рік біля ялинки на Луганському майдані, читають вірші Тараса Шевченка… Сьогодні – це лише спогад, але для переселенців та свідків тих подій – це надія на вільне та незалежне майбутнє України.

Примірник презентованої книги «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» був переданий до бібліотеки університету.

Це видання має важливе значення не тільки для українців, а й для світової спільноти, допоможе дізнатися всю правду про історію Революції Гідності, а також зрозуміти думки та дії тих, хто ціною життя відстоював честь України та гідність свого народу.

Захід закінчився символічною піснею «Мамо, не плач!», у виконанні студента Інституту нафтогазової інженерії Володимира Журавчака.