“Мертві душі” та збільшення зарплати тренерів: у Франківську говорили про клубну систему замість ДЮСШ (ФОТО)
28 Тра, 2025 16:09

28 травня у Франківську пройшло засідання Комітету з питань розвитку вільної боротьби. Учасники обговорили впровадження клубної системи, як альтернативи традиційним ДЮСШ, підтримку тренерських кадрів та стратегічні напрямки розвитку боротьби в регіоні.
Про це пише Галка зі засідання.
Міністр молоді та спорту Матвій Бідний, виступаючи з Дніпра онлайн, наголосив на символічності обговорення клубної системи саме з регіонів.
“Клубна система — це про роботу в регіонах передусім”, — підкреслив він.
За словами міністра, клубна система має стати інструментом залучення громадянського суспільства до розвитку спорту.
“Ми маємо сьогодні заохочувати ініціативу від громадянського суспільства, від молодих людей, молодих функціонерів, молодих керівників клубів”, — пояснив Бідний.
Суть нового підходу полягає в тому, що громади визначають завдання в галузі фізичного виховання та спорту і делегують їх виконання організаціям, які готові конкурувати за право державної або місцевої підтримки.
Заступник директора департаменту молодіжної політики, спорту, розвитку територій і роботи з внутрішньо переміщеними особами Віталій Матешко порушив питання фінансування клубів, зазначивши, що на початковому етапі вони залучатимуть кошти батьків і потребуватимуть доступу до спортивних баз за пільговою орендою.
У відповідь Бідний пояснив, що клубна модель є більш чесною та прозорою. Він навів приклад власного досвіду, як члена баскетбольного клубу:
“Я чесно роблю внески. Я розумію, як член клубу, який фонд цього клубу, на що він витрачається, скільки коштів йде на оренду, скільки грошей ми сплачуємо тренеру”.
Голова підкомітету з питань фізичної культури і масового спорту Георгій Мазурашу підкреслив важливість поступового переходу без “наїзду” на спортивні школи, які успішно працюють. Водночас він наголосив на необхідності централізованої підтримки від держави:
“Спортивний талант не завжди поряд з тим, де є фінансове благополуччя. Тому треба забезпечити базову підтримку від держави однакову для всієї країни”.
Міністр запевнив, що перехід має бути еволюційним:
“Ми не хочемо говорити про примусове закриття тих закладів, які сьогодні ефективно працюють. Час сам розставить все на свої місця”.
Як позитивний приклад було наведено Поріччанську громаду, де експеримент з клубною системою дав результати: видатки з місцевого бюджету на одну дитину знизилися на 10-15%, а заробітна плата тренерів зросла вдвічі. До того ж активізувалися батьки-волонтери та з’явилися місцеві спонсори.
Серед критеріїв оцінки ефективності клубів міністр назвав охоплення дітей, спортивні результати, якість надання послуг та індекс задоволення батьків.
Окремо було порушено питання боротьби з “мертвими душами” у звітності спортивних закладів. Бідний повідомив про створення єдиного реєстру спортивних організацій, який планують поєднати з платформою “Мрія”.
Щодо законодавчого регулювання, міністр анонсував підготовку рамкового законопроєкту, взявши за приклад досвід Польщі та Хорватії.
“Закон має визначати лише основу, принципи та пріоритети державної політики”, — підсумував Бідний.
Читайте також: До 400 тис. грн можуть отримати громади на створення адаптивних спортивних клубів