“Вся та зараза рухається до Лімниці”. У селі на Калущині потерпають від забруднення води

Автор: Людмила Баран

25 Жов, 2016 20:42

Поділитись публікацією
“Вся та зараза рухається до Лімниці”. У селі на Калущині потерпають від забруднення води

Двадцять сімей у Пійлі  давно не мають якісної питної води. Та, що у їхніх криницях, містить хлориди з Домбровського кар’єру. Мешканці занепокоєні, що зона  забруднення поширюється до Лімниці. А це вже загрожує місту Калуш, яке бере з річки воду. 

Читайте також: Під Івано-Франківською ОДА активісти виступають проти "формули Штайнмаєра" (ФОТО)

Вода у криниці на одному з дворів вулиці Львівської у Пійлі має солонуватий присмак. Мешканці цієї частини села не п’ють її вже більш, ніж десять років.

Ярослав Сербін, який тут живе,  розповідає, що проблеми з питною водою відчули ще 1996-ого року. Тоді він і його сусід Володимир закінчували будови.  Як депутат районної ради Сербін у 2006-ому  подавав запити  до санстанції та управління екології.

«Санстанція відреагувала, взяла аналізи по криницях. В нас тут було приблизно  в сім разів перевищення по хлоридах, – каже Сербін. –  Після цього дали рекомендації – вживати тільки бутильовану воду,  з криниць не пити».

Як було сказано у відповіді від екологів, проблеми з водою виникли через забруднення водоносного горизонту  солевмісними сполуками  з Домбровського кар’єру. Це сталося від діяльності калійного заводу ВАТ Оріана. Площа засолення підземних вод  –  900 гектарів, до  дороги Долина-Калуш.

Згодом тут побувала місія ООН. У своїх висновках вказали, зокрема, що  після припинення розробки кар’єру не було здійснено належної утилізації шкідливих речовин. А весняні паводки погіршують становище. Запропонували місцевій владі співпрацювати над проектом із усунення ризиків, надали свої технічні рекомендації.

Проте, за словами Сербіна, після того ніхто ніяких заходів не вживав. 2010-ого Калуш, села Сівка-Калуська і Кропивник були включені до зони екологічного лиха, але Пійло ніхто  не взяв до уваги.

 «Ми вже до того привикли: каністри, бутлі, де можемо, там набираємо.   Для побутових цілей використовуємо, але не знаємо, чим ми миємося, що ми робимо. Прання – неможливе, на білому зразу жовті плями», – говорить чоловік.

Найбільшою проблемою він називає те,  що площа забруднення збільшується. В тих господарствах села, де  ще рік-два тому  пили воду зі своїх криниць,  тепер вже не можуть цього робити. Солі рухаються в бік річки Лімниця, найчистішої у Європі, де розташований водозабір райцентру.

«Я того не хочу, але Калуш також може залишитися без питної води, бо вся та зараза рухається до річки Лімниця», – стверджує Ярослав Сербін.

Сільський голова Микола Семанів повідомив, що зараз у Пійлі  близько 20 забруднених криниць з 660.

На початку жовтня обласний Лабораторний центр МОЗ оприлюднив результати моніторингу в  зоні впливу Домбровського кар’єру. Повідомляють, що взяли дві проби води з криниць у Пійлі і не виявили там перевищення вмісту солей. Але знайшли забагато хлоридів у воді в Калуші та селі Верхня.