Ми створюємо історію, – головний редактор сайту Цензор.нет у Франківську (ФОТО)
21 Сер, 2017 16:15
21 серпня в Івано-Франківськ завітав відомий український журналіст, оглядач видання “Дзеркало тижня”, головний редактор сайту Цензор.нет Юрій Бутусов. Під час круглого столу для всіх охочих він поділився думками щодо сучасної журналістики та створення української державності.
Читайте також: Шуфрича затримали на незаконному фотографуванні позицій ЗСУ (ОНОВЛЕНО, ФОТО)
За його словами, журналістика, як і будь-що у нашій державі, тільки створюється. Має бути побудований ринок ЗМІ, якого поки немає.
«Це зміст, якийсь сенс, щоденна періодична робота. Постійно бачимо хитання думок, позицій, поглядів. Ми, як звичайні громадяни, намагаємось зрозуміти, куди ми рухаємось. Це звичайний процес. Бо держави у нас не було, було багато фольклорних спогадів», – вважає він.
На його думку, українським суспільством зараз легко керувати, воно негнучке. Це через те, що незалежність країни була умовною, а Україна була придатком Російської Федерації. Тому у нас є завдання – створення політичної нації, яка може формуватися тільки при наявності державних інститутів.
«Потрібно розірвати тисячі залежностей від Росії, зокрема енергетичну. Вся ця війна для того, щоб була створена українська держава. А це не тільки мова, культура. Має бути громадянське суспільство», – додав журналіст.
Створенню української державності сприяє те, що сучасний світ стає більш конкурентним. Тепер можна орієнтуватися не тільки на Москву, а й на Європу. Велику роль тут відіграє безвіз.
Також Бутусов поділився думками щодо причин війни.
«Путін бачить, що у нас йдуть неконтрольовані процеси у плані інформаційному та культурному. Саме у цьому контексті триває війна. Це війна свідомості… Спільні випробування можуть об’єднувати людей. Те, що відбулося в Україні, це інформаційна революція», – прокоментував пан Юрій.
Доповідач наголосив на великій ролі у цьому плані журналістів, які мають чітку позицію. Завдяки їм громадянське суспільство має інструменти, які допомагають висловлювати цю позицію.
«Тепер громадянська думка більш гнучка та динамічна. Є багато джерел альтернативної інформації. З одного боку, це вганяє у паніку, з іншого, вона не здатна підривати довіру людей, – сказав він. – Прикро, що немає ринку ЗМІ і немає багато людей, які створюють суспільну позицію. Ентузіазму завжди більше ніж професіоналізму».
Бутусов вважає, що розуміння власної державності Україна має тільки 3 роки, а свобода думок з 1991 була повноцінною. Люди не звикли комунікувати між собою щодо своїх проблем. Не було розуміння, навіщо потрібні політичні партії, для чого звертатися до ЗМІ.
«Ми у середині революції, світового експерименту. Створюється незалежна нація, де більшість людей не розуміли до війни, що таке українська культура… Нам було все одно, хто на якій мові розмовляє. Питання інформаційної безпеки для багатьох було не актуальне», – додав він. Чоловік вважає, що зараз є позитивні зміни у цьому контексті.
Журналіст вважає, що Україна має створити ефективну державу, а не тільки політичну націю.
Згадав пан Юрій і недоліки преси, які варто усунути. Наприклад, представники ЗМІ змішують факти зі своїм особистим ставленням до події, висловлюють власні судження. Тому є розуміння, що інформація, моральність завжди ситуативна.
«Мені хочеться бачити у своїй стрічці новин більше новин, наприклад, івано-франківських. Новина має бути достойна. У події має бути герой, він має бути рушієм якогось процесу, дії, вчинку. Має бути приклад для наслідування. Таких героїв дуже не вистачає, а вистачає пригод (когось збила машина, хтось зробив виставку). У нас брак героїв, які щось створюють у суспільстві. Вони здатні робити дії заради інших. Наприклад, атовці, які створюють нову реальність не тільки на війні, а й після неї», – поділився він і додав, що журналістика має бути як дзеркало, абсолютно об’єктивною, яка нейтрально ставиться до того, що відбувається.
На його думку, українцям не вистачає організованості та горизонтальних зв’язків.
«Ми створюємо історію. Ми можемо робити те, що не вдалося Радянському Союзу. Важливо показати ціну подвигу, ці речі змінюють суспільство», – сказав Бутусов.