Мікрокредити в Україні видають за новими правилами: що змінилося
12 Лют, 2024 20:11
У 2023 році в Україні зріс попит на кредити до зарплати. За 9 місяців українці оформили 6 млн кредитних договорів на суму, що перевищує 29 млрд грн. Водночас сума неповернених позик зросла на майже 1,5 млрд грн. Щоб покращити ситуацію на ринку небанківських послуг, Верховна Рада наприкінці 2023 року ухвалила закон, який посилює вимоги щодо споживчого кредитування. Закон уже вступив у дію, однак ним передбачений перехідний період — він триватиме до 8 місяців.
Що змінює новий закон
Основа зміна стосується денної процентної ставки за кредитом. Відповідно до законодавчих норм вона не має бути більшою, ніж 1% на день. У цей процент входять усі комісії та додаткові витрати. За словами голови НБУ, така вимога стосується насамперед небанківських установ, які пропонують громадянам отримати онлайн кредит на карту. На банківські позики нововведення не матиме значного впливу, оскільки їх процентні ставки не перевищують 1% на день.
Принагідно зазначимо, що попри високі відсотки, українці досить часто звертаються в МФО з кількох причин:
- мінімум документів для отримання позики;
- можливість скористатися пільговими умовами;
- швидке прийняття рішення.
На окремих сайтах МФО, наприклад, в Alexcredit реєстрація відбувається після схвалення заявки на позику. Перевірку даних здійснює автоматизована система, а кредитна історія не має вирішального значення. Отримати позику можуть люди, які не працюють офіційно.
Утім, як запевняють представники мікрокредитних організацій, розміри їх середніх відсоткових ставок ненабагато перевищують затверджені законом норми. Підвищені проценти виставляють лише тим позичальникам, які порушують умови кредитної угоди. Фактична денна ставка для більшості мікрокредитів становить 1,2-1,3%. Узяти позику під такі відсотки позичальники мають можливість завдяки акційним пропозиціям та участі в програмі лояльності. Основна умова — виконувати умови кредитної угоди.
Ще одне нововведення стосується заборони кредитодавцям продовжувати в односторонньому порядку терміни використання позики. Для цього обидві сторони мають укласти додаткову угоду.
Серед додаткових вимог щодо споживчого кредитування вважаємо за потрібне звернути увагу й на такі норми:
- надавачі кредитів зобов’язані оцінювати кредитоспроможність клієнта;
- інформацію про позики кредитодавці мають передавати в бюро кредитних історій;
- для збільшення суми позики кредитор має наново оцінити кредитоспроможність споживача;
- змінювати кредитні умови можна не частіше, ніж один раз на місяць.
У новому законі також прописана норма, яка забороняє кредитувати ігроманів. Перед видачею позики кредитор має впевнитися, що прізвища його клієнта немає в реєстрі осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів. Доступ до реєстру отримали бюро кредитних історій, які й будуть проводити перевірку.
Попри анонсоване зниження вартості споживчих кредитів, експерти вважають, що ускладнення процедури розгляду заявок, зокрема урахування кредитної історії, призведе до скорочення обсягів мікропозик. Крім того, очікується вихід з ринку дрібних компаній, а також зменшення кількості пільгових, знижкових пропозицій.
На правах реклами