Мільйон гривень на озеленення інтернату: активісти розповіли, як витрачають екологічні кошти
14 Чер, 2019 15:33
З лютого по травень 2019 року ГО “Медіа-груп” досліджувала використання екологічних коштів за 2016-2018 роки.
Як результат, було опубліковано шість журналістських розслідувань. Більш детально активісти зупинилися на Калуському, Галицькому, Снятинському, Косівському та Верховинському районах.
Щороку в Івано-Франківській області у фонд охорони природного навколишнього середовища надходять понад 100 мільйонів гривень екологічного податку.
Керівниця проекту Юлія Ганіз каже, що тема екології не дуже популярна у ЗМІ.
“На комісіях дуже швидко відбувається розподіл коштів, і не кожен розуміє, куди йдуть ці
100 мільйонів гривень у рік”, – зазначає Ганіз.
Додамо, що кошти фонду охорони природного навколишнього середовища – це гроші, які надходять від підприємств-забрудників, що сплачують екологічний податок.
“Природоохоронна програма складалася ще багато років назад, і часто гроші гроші йдуть не на збереження рідкісних рослин, а наприклад, на берегоукріплення. А фірми, які роблять укріплення часто пов’язані з депутатами обласної ради, а сільські голови, буває, не знають, хто і як проводив роботи”, – додає Юлія Ганіз.
За словами активістки, гроші екологічного фонду мають працювати на користь Прикарпатського регіону.
Під час розслідування громадських активістів здивувала ситуація у Снятинському інтернаті: після того, як його очолив один з депутатів, там на озеленення території використали один мільйон гривень.
“Ми думали побачити там оазис з рослин, а це були сумнівні туї, а левова частка коштів пішла на бруківку. Але ж екологічні гроші мають йти зовсім не на це”, – говорить Ганіз.
ГО “Медіа-груп” хоче, щоб чиновники робили розподілі коштів більш прозоро, а до обговорення були залучені екологи.
“Бо той же самий сільський голова може не знати, які саме є проблеми і як їх потрібно вирішувати”, – додає Ганіз.
За словами членів громадської організації, на Прикарпатті не працює система охорони навколишнього середовища, яка мала б подавати матеріали до прокуратури.
“Спеціалісти мають повністю готувати всі документи, щоб у прокуратури не виникало запитань”, – кажуть вони.