Міндовкілля почало співпрацю з франківськими активістами EcoCity, які досліджують якість повітря (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

15 Чер, 2022 17:25

Поділитись публікацією
Міндовкілля почало співпрацю з франківськими активістами EcoCity, які досліджують якість повітря (ФОТО)

Офіційний вебресурс і мобільний додаток Міндовкілля ЕкоЗагроза, крім даних державних постів, тепер включає дані всеукраїнської мережі громадського моніторингу. Майже 200 станцій EcoCity, попри військові дії, щоденно забезпечують моніторинг якості повітря в різних регіонах, мирних і окупованих, та оцінюють концентрацію різних забруднювачів та рівень радіації 24/7.

Відповідний меморандум про співпрацю офіційно укладено між Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та ГО «Фрі Ардуіно», інформує “Галка” з посиланням на сайт проєкту “Чисте повітря для України”.

«Мета Меморандуму – підтримка Міністерства у частині екологічного моніторингу, збирання та фіксації інформації про стан довкілля у різних регіонах України та потенційні екологічні загрози, розроблення планів про їх ліквідацію та розрахунку збитків, завданих довкіллю», – говорить Олексій Трелевський, голова правління ГО «Фрі Ардуіно» та засновник Української мережі громадського моніторингу якості повітря EcoCity. – Ми як досвідчені розробники, допоможемо державі у розвитку системи автоматичного збирання та фіксації інформації про екологічні загрози. Наші розумні пристрої використовують різні типи сенсорів для моніторингу вмісту у повітрі 19 забруднюючих речовин та радіацію і попереджають про небезпечний рівень забруднення».

У офіційному застосунку ЕкоЗагроза на інтерактивній мапі України можна подивитися стан та якість атмосферного повітря та рівень радіаційного забруднення по всій Україні, в режимі реального часу, з географічною прив’язкою до місцевості – на основі даних Української мережі громадського моніторингу EcoCity. І все це без жодної оплати з боку держави чи населення, завдяки підтримці проєкту «Чисте повітря для України», який реалізується неурядовими організаціями «Арніка» (Чеська республіка) та «Фрі Ардуіно» (Івано-Франківськ) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми сприяння Програми сприяння переходу Transition та Національного фонду на підтримку демократії  (NED, USA).

 «На сьогодні мережа громадського моніторингу забруднення повітря в Україні EcoCity налічує понад 600 інстальованих станцій по всій території України. Незважаючи на страшні наслідки війни, щоденно до 200 цих станцій надають результати моніторингу онлайн, – говорить Марцела Черноцова, координаторка чесько-українського проєкту  «Чисте повітря для України». – Хочу наголосити, що зараз мережа EcoCity передає дані про рівень радіації безпосередньо з прифронтових територій, близьких до окупованих, зокрема з району найбільшої в Європі Запорізької атомної станції».

Ще торік EcoCity налагодили співпрацю з муніципалітетами, академічним співтовариством, громадськістю, передаючи їм дані про забруднення довкілля в режимі реального часу.

«Мережа EcoCity дбає не лише про кількість станцій, але в першу чергу про якість і надійність вимірювань. Технічна підтримка та обслуговування станцій, постійне удосконалення алгоритмів аналізу та інтерпретації даних – все це забезпечує довіру до результатів громадського моніторингу. Проведений у минулому році колокаційний експеримент допоміг визначити кращі сенсори, дані яких мінімально відрізняються від референсних методів, – додає Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки проєкту «Чисте повітря для України». – Цей рік важливий для громадського моніторингу якості повітря та мережі EcoCity. Війна росії супроти Українського народу стимулювала розвиток нового рівня моніторингу –  ми змінюємо  застарілі підходи та  моделі станцій, збільшуємо кількість сенсорів хімічної та радіаційної небезпеки  – бо саме це новий виклик громадського моніторингу під час війни».

Тепер населення України може мати точну інформацію про індекс якості повітря у своєму смартфоні та у разі вибухів, пожеж швидко перевірити безпеку довкілля.  А також зафіксувати та передати дані про екологічні злочини. Звантажити застосунок можна безкоштовно з Google Play.