Мінізавод з виробництва зубів та сучасна клініка – чому франківці мають знати FrankoLab
29 Чер, 2024 19:20
Кореспонденти Галки побували у FrankoLab – модерній зуботехнічній лабораторії та клініці, яка перевертає уявлення про якісну стоматологію.
Шлях створення одного зуба, коронки чи протезу у FrankoLab триває в один коридор й 6 окремих кабінетів. Якщо на початках це тільки шматок матеріалу, то з кожним етапом, завдяки сучасним роботизованим системам і досвіду фахівців, виріб удосконалюється, аби сформувати вашу ідеальну посмішку. І це не просто хвалебні слова – вироби з FrankoLab замовляють у десятки українських клінік та навіть закордон.
Що мають до зубів 3D-друк і сучасні роботи
В нашій типовій уяві робота зуботехніка – непримітна невеличка кімната, та тут це окремі невеликі лабораторії в одній великій. У першій, Gips Department, гіпсують, а через двері друкують 3D-моделі зубів та щелеп, для точної посадки, до прикладу, вінірів чи елайнерів.
При вході у відділ C.A.D. (комп’ютерного дизайну) погляд падає на великий монітор з виведеним на екран широко відкритим ротом — іспанця, як згодом розповість один із працівників лабораторії. У Франківську йому моделюють майбутню посмішку, план якої разом із самою “посмішкою” відправляють до його лікаря закордон.
“Лікар скинув нам 3D-скан зубів та фото пацієнта. По побажаннях пацієнта ми змоделювали форму зубів, й з цього проекту буде виготовлятися постійна конструкція. Максимально естетично, комфортно й потребує мінімального припарування. Тобто, максимально залишаються тканини зуба”, — пояснює зубний технік Олег Дронь.
Один із засновників лабораторії Андрій Данищук розповідає, що тут виконують складну аналітичну роботу. Бо у FrankoLab зуби роблять не просто естетичними, а враховують лікування пацієнта, навантаження на конструкції, щоб у майбутньому не виникали проблеми із суглобами та функціонуванням. Далі ці моделі йдуть на примірку, і якщо пацієнту й лікарю годиться, то виготовляють тимчасову чи постійну роботу
У третій мінілабораторії – C.A.M, все гудить. Тут за планом з попереднього кабінету вісім роботів, без втручання людини, виготовляють різні вироби. Зі шматків матеріалу, подібних до шайби, вони вирізають для людини конструкції.
Звідти вони потрапляють у Frameworks Department. Там, озброєні мікроскопами й дрібними інструментами зуботехніки, виконують ювелірну роботу — надають виробу форми. Одиниця вимірювання для цих спеціалістів — мікрони. Такими ще користуються при виготовленні швейцарських годинників.
Завершальні мазки відбуваються у Ceram Department. Зубні техніки тут розмальовують зуби до того рівня, що якби вони ще мали корені, то відрізнити їх від справжніх було б майже неможливо.
Щоби виготовити коронку чи вінір, залежно від виду, треба великі температури — від 700 до 1600 градусів. Коли постояти біля одного з станків, можна відчути, що вони діляться теплом не лише з виробом, а й трохи з середовищем.
Зуботехнічна лабораторія FrankoLab таким чином працює майже дев’ять років, а майже два роки тому команда розширилася і створила клініку, де в одному місці лікують й встановлюють різні стоматологічні конструкції. Більше про FrankoLab розповіли в інтерв’ю його засновники — Андрій Данищук та Ілля Сабан.
Одні з найбільших у Східній Європі
– Ви майже десять років працюєте. Поділіться, як починали.
Андрій: Ми з Іллею разом вчилися в університеті, працювали в студентських організаціях і так подружилися. Ще в студентські роки думали, як себе реалізовувати в стоматології, але так вийшло, що почали з зуботехнічної лабораторії. А клініку відкрили лише під час повномасштабного вторгнення.
У лабораторії ми працюємо насамперед для колег лікарів-стоматологів. Тобто, лікарі по всій Україні, Європі роблять підготовчі етапи, препарують зуби та дають нам замовлення на брекети, вініри чи протези, а ми їх виготовляємо. З того власне стартували.
Цифрові технології дали можливість вивести роботу колись непомітного зубного техніка на інший рівень, бо почали дуже багато використовувати комп’ютеризованої роботи. Ми були одні з перших, хто почав впроваджувати цифрову стоматологію. Одразу на високому рівні – й до нас почали підтягуватися інші.
Розпочинали ми на вулиці Ольги Кисілевської, та команда почала рости, а технології змінюватися. Через п’ять років ми переїхали на цю локацію, у Черніїв, бо нам треба було більшої площі, більшого асортименту того, що можна робити. На цей час, ми одна з найбільших лабораторій в Україні і, напевно, в Східній Європі.
Зараз у нас є команда однодумців, які можуть зробити вироби будь-якої складності. Ми цим гордимося.
Ілля: Нашою гордістю з Андрієм є те, що наш український продукт експортується в Європу. Ми відправляємо в близько 10 країн Європи, навіть доставляємо в Кувейт наші конструкції. Місяць тому відправили перші роботи в Сінгапур.
Нас цінують за експертність у протезуванні імплантами складних клінічних робіт. Тобто, інші представники ринку не завжди готові братися за складні клінічні випадки. Лабораторія береться і ми їх успішно вирішуємо.
Порівняно з клінікою, лабораторія – це такий мінізавод по виробництву зубів. Ми з нуля робимо висококласний продукт.
В стоматології не говоримо про міліметри, ми говоримо про мікрони (одиниця вимірювання, 1 мкм = 0,001 мм – ред.). Наші фрезерні верстати і роботи відкалібровані на 5-10 мікронів. Зуботехнічна лабораторія – це історія про постійне вдосконалення і технології. В стоматології технологія більш консервативна, хоча теж достатньо швидко розвивається, але в лабораторії технологія оновлюється в рази частіше. Нам, щоб розвиватися, потрібно дуже швидко бігти, щоб бути в тренді.
– Ви починали працювати, забезпечуючи інші клініки. Яка це територія?
Ілля: Сьогодні це є географія всієї України. Ми є партнерами мережевих клінік в Києві, багато клієнтів в Одесі, Дніпрі, ще Кривий Ріг, Хмельницький, Харків.
Андрій: Це понад 200 партнерств серед клінік. Зараз ми є найбільшим стоматологічним центром на Прикарпатті. У нас функціонує шість виробничих відділів і залучені десятки працівників.
– А чому вирішили створити клініку?
Андрій: Ми відкрилися під час повномасштабного вторгнення. Мали запити від наших пацієнтів, що хочуть пролікуватися. Почали з кількох крісел, а вже зараз маємо великий штат лікарів.
Найбільша цінність для наших пацієнтів – швидкість без втрати якості. Клініка, здавалось би, при в’їзді в місто, але ми не позиціонуємо себе як дуже локальна клініка, бо приїздять лікуватися з усієї країни. До нас звертаються із проблемами з зубами, суглобами, з протезуванням, яке було раніше. Маючи багато вузьких спеціалістів, можемо все розпланувати й швидко виконати. У нас зосереджені всі технології, які є на цей час. Наші пацієнти називають нас експертами цифрової стоматології. І це десь так і є.
Цифрова стоматологія – це все, що можна зробити на комп’ютері для максимальної діагностики. Коли ми працюємо з пацієнтами з протезуванням, то половина роботи робиться ще до того, як лікар взяв інструмент в руки.
Ми дуже переймаємося сервісом на всіх рівнях. Для тих, хто приїздить до нас з інших міст чи країн, навіть для місцевих пацієнтів, ми маємо водіїв, які можуть привести на лікування і відвести. Цю послугу ми включаємо у вартість лікування, але ми бачимо, що для пацієнтів це цінно.
Загалом, ми стараємося донести, що набагато дешевше та простіше стежити за зубами, й раз в пів року йти до стоматолога з профілактичною метою.
Ілля: Все більше стоматологію розцінюють як салони краси, де естетика на першому місці. Все ж таки, ми наполягаємо, що найперше – це є медицина. Якщо певна маніпуляція необхідна, ми робимо. Якщо пацієнт насправді не потребує, але хоче якусь процедуру, ми не будемо цього робити, скільки б то не принесло нам прибутків.
– Як далося відкриття в умовах повномасштабного вторгнення, і як йде робота в час вимкнень електрики?
Ілля: Початок повномасштабного вторгнення був одним із кризових моментів для нас. Ми втратили достатньо багато людей з колективу. Напевно, кожен українець не знав, що робити в той перший день, тиждень, місяць.
Андрій: Але ми точно знали, що у нас вийде. Якби не вірили, то не починали б. Знаєте, тут не стільки успіху, а стільки разів, що можна було здатися. Ми постійно балансуємо, адаптовуємося. Те, що працює зараз, може через місяць стати неактуальним.
Звичайно, це не найкращий час для якогось бізнесу, особливо для стоматології, бо вона завжди була дорога. Наприклад, вартість одного станка, одного робота, який “вирізає” зуби, може коштувати, як половина клініки. Коли під час вимкнень у нас працювали станки, ми втратили дуже багато зразків. Бо коли навіть на кілька секунд падає температура, то такі вироби вже не годяться.
Ілля: Зараз ми можемо працювати безперебійно. Ми поставили великі автономні акумулятори і є енергонезалежні повністю. Скільки б нам це не коштувало, але ми не можемо ризикувати відносно пацієнтів.
Андрій: Що дуже важливо, після повномасштабного вторгнення пацієнти починають більше цінувати українську стоматологію. Вони вже були закордоном і якщо стикалися, то розуміють, що ми на рівні. На досить високому рівні.
– Повернемося до експертності лабораторії. Як вам вдалося вийти на іноземний ринок із експортом імплантатів?
Ілля: Це наші напрацювання. Коли ми говоримо про цифрову стоматологію, ми стали opinion-лідерами серед іноземців. Є певні спільноти лікарів зуботехнічних лабораторій. З нашою експертною оцінкою рахувались і почали замовляти конструкції. Це тепер ми два роки не їздимо нікуди, а до того наша менеджерська робота полягала у встановленні цінних контактів за кордоном.
Андрій: З 2018 року у нас були періоди, що ми майже у кожній вихідні були в Німеччині, Швейцарії, Польщі, Чехії… Ми їздили до різних лабораторій, різних клінік, переймали досвід, вчилися. Виходили на якийсь рівень партнерських відносин з зуботехнічними лабораторіями та стоматологіями. Також ми старалися до ковіду й під час, до повномасштабної війни, привозити лекторів для наших лікарів, з якими ми спрацювали. Так ми вчилися чомусь новому в одній кімнаті із дуже досвідченими зубними техніками і лікарями. Після цього давали класний продукт, бо всі розуміли, на що рівнятися й що ми хочемо отримати. Ми вчилися правильно робити функціональні вироби, щоб пацієнтам вони прослужили максимально довгий період часу.
У нас були лектори з Литви, Естонії, Німеччини… Для нас це були не бізнес-проєкти, щоб заробити, а щоб повчити команду. Ми закривалися на тиждень і їхали командно на найбільші стоматологічні виставки в Європу.
Тут зіграло й те, що молоді люди, студенти, випускники, дуже швиденько все схоплюють. Ми маємо дуже обдаровану молодь в Україні. До нас приходили випускники, які тільки-тільки закінчили навчання, і за 2-3 роки вони стали одними з кращих спеціалістів в Україні чи відкривали свої лабораторії.
– Комп’ютерна томографія з найменшою дозою опромінення в області – у вас. Розкажіть про його переваги у лікуванні.
Андрій: Не так багато клінік мають у себе КТ, а в нас це потужний апарат топової версії. У нього мінімальна доза опромінення й він дає максимально чітке зображення. Як відомо, рентген — це звичайне зображення. Зображення з КТ ми можемо “покрутити” й побачити більше. Це дає загальну картину. На рентгені ми бачимо 20% ситуації, КТ показує її десь на 90%.
– Щодо технічного обладнання?
Ілля: В нас повністю закритий цикл виробництва, й сучасні роботи, які виготовляють моделі. Є вісім машин, які кожного дня виконують багато завдань. У рік ми протезуємо від 10 до 13 тисяч пацієнтів.
У нас є прилади, які записують рухи щелепи, робимо всю симуляцію пацієнта в комп’ютері, робимо комп’ютерну томографію, кісткові структури, зуби, беремо сканер – і маємо повноцінну голову пацієнта й знаємо, як у нього все працює.
Так само лабораторія займається плануванням хірургічних шаблонів, і ми цим теж можемо гордитися. Хірурги-імплантологи, які встановлюють імпланти, встановлюють їх саме туди, куди ми запланували. Це як фундамент будинку. Якщо правильно його залити, тоді ми можемо говорити про довговічність будівлі.
– Чи правда, що у вас фіксовані ціни, і немає, як кажуть у банківській сфері, прихованих платежів?
Андрій: У нас комплексні ціни, це наша особливість. Наприклад, тут пломба коштує дві тисячі, в інших клініках може бути півтори. Але чи будуть у них додаткові витрати? Як правило, так. У нас, якщо пацієнт ставить пломбу, то в ціну вже входять стерильні набори, анестезії, рентгени. Немає такого, щоб ви доплачували за щось окремо. Так простіше і легше для лікарів. Вони використовують все, що їм треба, тому така загальна, універсальна ціна. Це стосується й лікування кореневих каналів, й протезування. Ми за прозорі ціни. Не всі клініки виставляють вартості лікування — ми виставляємо. Буває, що пацієнт не розуміє, яка буде кінцева ціна. Хоч це важко вирахувати, та пацієнт має знати.
– Розкажіть про вашу програму з вибором посмішки. Як вона працює?
Андрій: Цифрові технології дають можливість пацієнту приміряти посмішку, яка йому подобається. Наприклад, як у кіноактора чи сусіда. Ми беремо фото пацієнта, скани його щелепи, записуємо рухи нижніх щелеп, як у нього працюють суглоби, робимо комп’ютерну томографію зубів, складаємо все це докупи й підставляємо ту форму зубів, яка пацієнту подобається. І, буває, не завжди те, що подобається пацієнту, буде йому пасувати.
Також ми завжди стараємось пацієнтам зробити тимчасові коронки, щоб він оцінив форму й чи комфортно ними користуватися.
– Наскільки швидко можна отримати нову посмішку у FrankoLab, від чого це залежить?
Андрій: Якщо пацієнт був пролікований терапевтично й ми знаємо, що у нього немає якихось карієсів, проблем з кореневими каналами, що все в порядку і регулярно відвідує стоматолога, і до нас приїжджає, наприклад, на тиждень часу, тоді так.
Але якщо до нас приїжджають пацієнти з хронічними вогнищами інфекції, це все одно є медицина, і ми не можемо змусити організм дуже швидко регенерувати. Тобто в межах розумного, де це допустимо, ми маємо можливість дуже швидко людям змінювати чи створювати нові посмішки. Та, ми з гордістю можемо сказати, що з такою швидкістю, як у нас, комусь важко позмагатися.
Ілля: В нас був пацієнт, що дуже швидко адаптувався. Впродовж тижня. Взагалі є багато історій емоційних, коли люди плачуть…Не від болю, а вдячності.
– Це надихає?
Ілля: Дуже. Кошти непостійні, а такі результати дуже цінні. У нас є соціальні проєкти, коли ми бачимо, що нема змоги у людей, то ми допомагаємо. Ми це майже не висвітлюємо.
Андрій: Посмішка дуже важлива для пацієнта. Перші моменти після фіксації, якоїсь тривалої роботи — це моменти, які не купиш за гроші.
– Якби вам треба було у трьох словах переконати, чому люди мають скористатися послугами саме вашої клініки, то які це слова були?
Ілля: В будь-якому разі це про інноваційність, системність і прогнозованість.
Андрій: Технологічність, комплексність та швидкість.
Адреса: Івано-Франківськ, Черніїв, вулиця Надвірнянська, 2б.
Facebook: https://www.facebook.com/frankolab/
Instagram: https://www.instagram.com/frankolabif/
Фото Юрія Валька та архів FrankoLab
Реклама