Мінус двісті мільйонів: майже всі комунальні підприємства Івано-Франківська безнадійно збиткові, — розбір “Галки”
10 Кві, 2024 12:05
206 мільйонів збитків показали у своїй роботі за 2023 рік комунальні підприємства Івано-Франківської міської ради. Чи зробить мерія з цього факту якісь висновки? Спойлер: навряд.
Комунальне — означає збиткове?
Формально закон називає “комунальними” не господарюючі суб’єкти, які опікуються комунальним господарством, а підприємства, які засновані на частині власності відповідної громади. Хоча на практиці КП переважно займаються саме комуналкою: прибиранням, водопостачанням, вуличним освітленням і т.п.
Утворювати, реорганізовувати чи ліквідовувати комунальні підприємства — виключна компетенція місцевої ради. Втім, очевидно, що саме міський чи сільський голова, як керівник усього господарства громади, безпосередньо впливає на рішення депутатів.
Скажімо, Руслан Марцінків неодноразово публічно ініціював утворення нових (Франківськ Агро, Франківськ Арена, Благоустрій, Муніципальні ринки) чи перетворення або просто перейменування старих (Добродій, Комфортний дім). Є анонсовані ним, але не реалізовані наразі ідеї.
Ба більше, саме голова громади призначає керівників всіх комунальних підприємств. Він же укладає контракт з директором. Голова видає розпорядження про відпустки, тимчасове заміщення, преміювання керівників КП.
Попри існуючу думку про те, що комунальні підприємства є переважно чи навіть планово збитковими, це не так. Адже у статуті чи не кожного з них чорним по білому написана мета діяльності: отримання прибутку. При цьому частина прибутку належить до зарахування у бюджет громади.
А як насправді?
Насправді — збиткові майже всі.
Рекордні збитки за 2023 рік отримало комунальне підприємство “Електроавтотранс”, майже 100 мільйонів. При тому, що за той самий 2023 рік це КП отримало 149 млн внесків до статутного капіталу плюс 136,5 млн дотацій за перевезення.
“Івано-Франківськтеплокомуненерго” отримало 56 млн збитків (у 2022 році — 64,7 млн). Багатомільйонні збитки показали у звітах також “Муніципальна дорожня компанія” (17,5 млн) та “Комфортний дім” (16 млн).
Майже всі підприємства отримували і отримують дотації з міського бюджету, що, втім, не робить їх прибутковими. Бюджет Івано-Франківської міської територіальної громади на 2024 рік передбачає принаймні 394,6 млн грн внесків та компенсацій для заснованих громадою комунальних підприємств.
Надходження прибутку від роботи КП до бюджету громади у 2024 році очікується в розмірі одна тисяча гривень. А все тому, що “комунальне підприємство — це не є те підприємство, яке створюється для отримання прибутку”, — переконаний заступник міського голови Михайло Смушак.
“Кожне КП створюється з метою виконання певної функції, яку делегує виконувати виконком чи міська рада. Вони переважно є одержувачами бюджетних коштів.
Скажімо, МДК займається тим, що здійснює утримання доріг. Міська рада не каже, що, мовляв, ви повинні заробляти кошти.
На думку пана Михайла, для міста це є вигідно – громада, через комунальні підприємства, платить заробітну плату, купує матеріали. Але при цьому не закладена рентабельність, тобто вони працюють без прибутку — по факту своїх видатків.
Або, наприклад, комунальне підприємство «Електроавтотранс», створене для пасажирських перевезень. Але тут дещо інша специфіка, тому що воно не є одержувачем бюджетних коштів – ми їм не платимо так, як платимо за іншими комунальними підприємствами.
Громадський транспорт в будь-якому місті є дотаційним. Головна функція, щоб ним користувалося якнайбільше мешканців і відповідно менше власними автомобілями. Інакше будь-яке місто просто зупиниться.
Крім того, “Електроавтотранс” безплатно перевозить дуже велику кількість пільговиків – починаючи від пенсіонерів й закінчуючи учнями шкіл. За ці перевезення платить місто.
Водночас скажімо, ми даємо комунальному підприємству на придбання тролейбусів чи автобусів кошти у статутний фонд. Відтак купується транспорт, відповідно здійснюються видатки. Але внески у статутний капітал це не є дохід підприємства. Внаслідок цього утворюється розрив і отримується збиток, хоча по факту підприємство не є збитковим”, – прокоментував збитковість КП заступник мера Івано-Франківська.
Збитки — не завада
Попри багатомільйонні збитки (хоча може і не всюди, як переконані в мерії, збитки – це дійсно збитки, – авт.) керівники франківських комунальних підприємств отримують гідну заробітну плату.
Рейтинг складено за інформацією з публічних декларацій посадовців за 2023 рік. Декларації директора КП “Франківськ Арена” Павла Бойчука та керівника Міської аварійно-рятувальної служби Олега Бевського на порталі НАЗК відсутні.
Найбільш високооплачуваним комунальним керівником в Івано-Франківську (за даними щорічних декларацій) став генеральний директор КП “Івано-Франківськводоекотехпром” Віталій Савенко, який отримав майже мільйон гривень зарплати у 2023 році.
Лиш на 20 тисяч гривень від нього “відстав” директор КП “Електроавтотранс” Віталій Голутяк. Це підприємство, нагадуємо, є лідером збитковості. Очільник бронзового призера “чемпіонату зі збитків”, керівник проблемного “Івано-Франківськтеплокомуненерго” за рівнем зарплати теж увійшов у трійцю “переможців”.
Присутня у списку і керівниця “віртуального” підприємства “Муніципальні ринки“. (“Галка” надіслала до виконавчого комітету запит щодо фінансування цього підприємства, – Ред.)
“Не може бути у керівника комунального підприємства більша зарплата, як у міського голови, — обурювався у 2021 році Руслан Марцінків. — Тому я пропоную привести до відповідності заробітні плати керівникам. Ніякі премії не пишіть. Не може керівник комунального підприємства отримувати 50-60 тисяч гривень. Я розумію, що це з преміями і надбавками. Але на цьому етапі не можна. Максимально може мати так, як міський голова. Крапка“.
За даними сайту Work.ua в середньому керівник підприємства в Україні заробляє 50 000 грн. Це медіана заробітних плат за даними з 234 вакансій, розміщених на Work.ua із заголовком «Керівник підприємства» і за схожими запитами-синонімами «Генеральний директор», «General manager», «Топменеджер» та ін. за останні 3 місяці.
Сайт jooble.org на підставі 77 вакансій оцінює зарплату директора в понад 20 тисяч, а керівника виробничого підприємства у 40 тис. грн.
При цьому середня зарплата в Івано-Франківську за розміщеними вакансіями складає 19 тис. Найбільше обіцяють платити рієлтору — в середньому 40 тис. (але відсотки від укладених угод) та водію-міжнароднику — аж понад 50 тисяч.
Державна служба статистики показує для Івано-Франківської області середній рівень заробітної плати в 11 827 грн.
Майже, але не всі
На фоні загальної невтішної статистики з-поміж всіх вирізняються два підприємства: засноване у 1996 році “Архітектурно-планувальне бюро ІФ” та створене у 2021 році “Франківськ Агро”. Прибутки невеликі, 190 і 4 тисячі відповідно.
“Підприємство має потенціал, підприємство працює в цікавій сфері. Чому ж воно не може вийти в перспективі на якусь самодостатність? Просто треба працювати. І буде якийсь результат, – впевнений в.о. директора аграрного підприємства міської ради Дмитро Сергенюк.
Аналога такого підприємства в комунальній сфері, яке налагодило повний цикл сільськогосподарського виробництва в масштабах держави напевне і немає.
Прошу врахувати, що ми почали роботу у 2022 році, в період повномасштабної війни, коли фактично не було засобів навіть для початку роботи. І якщо на другий-третій рік ми бачимо економіку, бачимо чітку перспективу розвитку цього напрямку, то напевне щось таки вдалося“, – не без гордості каже “Галці” пан Дмитро.
КП “Франківськ Агро” показало прибуток і у звіті за 2022 рік.
Резюме
Ситуацію з комунальними підприємствами загалом по країні експерти назвали “вивченою безпорадністю”. Це такий стан, коли проблема відома, але змінити її ти навіть не намагаєшся.
Здається, в Івано-Франківську владою навіть ця безпорадність ще достатньо і не вивчена, і не усвідомлена.
Читайте також: Він переселенець! - мер Франківська відреагував на критику транспортного планувальника
- Віталій Голутяк
- Світлана Храбатин
- Архітектурно-планувальне бюро ІФ
- Євген Данилюк
- Work.ua
- Віталій Савенко
- Володимир Фалдина
- Полігон ТПВ
- Муніципальні ринки
- Франківськ Арена
- Комфортний дім
- Франківськ Агро
- Муніципальна дорожня компанія
- Електроавтотранс
- Івано-Франківськводоекотехпром
- Івано-Франківськтеплокомуненерго
- Руслан Марцінків
- Михайло Смушак