Міськрада просить Міносвіти та парламент не об’єднувати університети Івано-Франківська

Автор: Андрій Макітра

21 Лют, 2024 12:36

Поділитись публікацією
Міськрада просить Міносвіти та парламент не об’єднувати університети Івано-Франківська

Івано-Франківська міська рада схвалила звернення до міністра освіти і науки України та депутатів Верховної Ради щодо недоцільності, на думку франківських депутатів, можливого об’єднання трьох вищих державних навчальних закладів міста. 

Як пише Галка з місця події, за таке звернення проголосував 31 депутат на позачерговій 41-ї сесії міської ради 21 лютого. Троє депутатів утримались.

Депутати міської ради виступають проти можливого об’єднання Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Івано-Франківського національного університету Нафти і Газу та Івано-Франківського національного медичного університету.

У зверненні зазначається, що нещодавно на засіданні спілки ректорів закладів вищої освіти підняли тему про об’єднання ВНЗ.

“Заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький заявив, що у містах, де мешкає від 100 до 300 тисяч жителів, має функціонувати не більше 2-х закладів вищої освіти. Серед прикладів названо й Івано-Франківськ”, – йдеться у тексті.

Депутати називають ініціативу про можливе об’єднання франківських університетів нелогічною та висунули три вимоги до парламенту та міністерства:

  • 1. Підходити до рішень у сфері освіти виважено.
  • 2. Не приймати відверто необґрунтованих та логічно недоцільних рішень, які можуть призвести до суттєвого погіршення якості вищої освіти.
  • 3. Зберегти та дозволити існувати Івано-Франківському медичному університету, ІФНТУНГ та Прикарпатському університету, як окремим закладам освіти.

*Посилання на проєкт рішення та текст звернення:

На обговоренні щодо звернення виступив депутат від “Європейської Солідарності” Олексій Петечел. Він зазначив, що міська влада повинна допомагати франківським університетам у профорієнтації, вступній кампанії, залучати виші до заходів та конкурсів у місті, щоб заклади середньої освіти не були відірвані від вищої освіти. А міська рада має виділяти певні гроші на розвиток.

За його словами, заклади вищої освіти, своєю чергою, повинні підтвердити власну самодостатність та економічну спроможність.

“Не знаю, що могло б ще статися з державними університетами, щоб місто так активно та яскраво почало звертати увагу на них. Ми гарно звертаємо увагу на унікальність вишів, на необхідність підтримки студентства, формування середовища.

Поки що це тільки слова. Слова, які мають дуже швидко та оперативно перетворитися у конкретні рішення та конкретні дії.

Руслане Романовичу, університети не просто є магнітами та бюджетоутворюючими суб’єктами господарювання. Вони також важливі для міста як його обличчя. Хотілося, щоб все ж таки ми від слів, які описали у зверненні, перейшли до конкретних справ”, – розповів Петечел.

Депутат додав, що владі треба перейти від гасел та емоцій до відповідальних рішень, щоб не отримати за 2-3 роки проблемні ВНЗ, які не зможуть існувати.

Крім того, депутатка “ЄС” Мар’яна Вершиніна звернула увагу на те, що два університети – це ІФНТУНГ та ПНУ, все ж таки мають факультети, які перетинаються.

“Це близько трьох тисяч студентів, які навчаються на спеціальностях, які є в обох університетах. Як місто планує допомагати цим університетам існувати? Що місто планує зробити? Як планує залучати студентів? Ми маємо не позачергові сесії скликати, популізмом та хайпом займатися  щодо звернень. А продумати план дій – що ми можемо зробити як депутатський корпус, які рішення ми можемо прийняти, щоб зберегти ці виші”, – розповіла Мар’яна Вершиніна.

Свою думку висловив і депутат від ВО “Свобода” Роман Марцінків. Він зазначив, що це держава б мала заохочувати студентів вступати у виш, та запобігати втраті кадрів.

“Якщо ми будемо об’єднувати вищі державні навчальні заклади, тим самим ми себе позбавимо кваліфікованих спеціалістів, які зможуть розвивати нашу країну. Я не розумію, як простий громадянин, цього недолугого на мою думку, рішення керівництва країни”, – розповів Марцінків.

Раніше Галка писала, що мер Івано-Франківська Руслан Марцінків спробує завадити об’єднанню франківських університетів позачерговою сесією.

“Приєднання до Прикарпатського університету медичного університету в часі війни — це відверта поміч ворогу (замість розвитку медичної та психологічної реабілітації, тощо)! А в контексті останніх виборів в медичному університеті — ще й до певної міри політична помста!”, — написав Марцінків.

А народна депутатка України з Івано-Франківська Олена Вінтоняк (обрана по партійному списку “Слуги народу”) стверджує, що міністру освіти Оксену Лісовому не відомо про об’єднання вишів у Франківську та Міністерство освіти наразі не має намірів об’єднувати будь-які університети в регіоні.

Читайте також: Франківська мерія учергове пробує повернутися до питання забудови садівничого товариства "Бистриця Надвірнянська"