Містичне прочитання твору: у франківському драмтеатрі творча група та актори розповіли про «Кайдашеве сІмʼя» (ФОТО)
09 Лют, 2024 12:04
Девʼятого лютого в Івано-Франківському драмтеатрі творча група та актори розповіли про утопічну комедію «Кайдашеве сІмʼя». Премʼєра запланована на 11 лютого.
Читайте також: “Якщо ми не рухаємося вперед, то ми деградуємо”: у Франківському драмтеатрі покажуть перфоманс у віртуальній реальності (ФОТО)
Про це пише «Галка» з пресконференції у театрі.
Режисер-постановник, генеральний директор драмтеатру Ростислав Держипільський розповів, що кожну премʼєра у театрі сприймає, як свою особисту.
«Мені дуже цікаво, що буде у неділю ввечері. Я вірю, що це буде таїнство. Це безпрецедентно зіркова команда з різних сфер. І для мене дуже відповідально працювати зі всіма».
Держипільський поділився, що «Кайдашеву сімʼю» Нечуя-Левицького читала його бабуся і дуже «реготала».
«І ця книжка завжди зі мною. Це один з моїх улюблених творів, але ми відклали цю постановку через війну. І в моїй уяві завжди Кайдашихою була Ірма (ред. Вітовська), але вона весь час відмовлялася».
Ірма Вітовська стала співавторкою ідеї та концептуального рішення постановки, а ще виконала роль Марусі Кайдашихи.
«Коли Ростислав (ред. Держипільський) рік тому сказав, що ми будемо робити «Кайдашеву сімʼю», то я злякалася. Адже я бачила дуже багато постановок на цей твір. Не хотілося створювати щось банальне», – каже Вітовська.
Вона привідкрила таємницю, що одним з натхнень вистави стала старовинна ікона 18 століття.
«Ікона унікальна тим, що плід груші знаходиться у руках маленького Ісуса, але це не притаманно для ікон. Зображення саме груші. Цей плід символізує плинність часу. І це натяк, що не відкладай свої справи».
Вітовська додає, це постановка – спроба подивитися на твір Нечуя-Левицького під іншим кутом.
«І ця вишиванка, в яку я сьогодні одягнута – стала теж одним зі знаків працювати над виставою. Її мені надіслали у подарунок. Я відкриваю коробку, а там вишиванка «Кайдашева сімʼя»».
Художник-реставратор Валерій Твердохліб розповів, що вперше на ікону звернув увагу франківський мистецтвознавець Віктор Мельник.
«Мельник хотів взяти цю ікону на виставку, але її сліду вже ніде не було. Ми шукали її, проте не знайшли».
Спеціально для вистави Валерій Твердохліб створив репліку ікони.
Художник-постановник Віталій Кравець розповів, що Ірма Вітовська звернулася до нього, аби виготовити елементи декорації.
«І я запитав Ірму, хто придумав це все. А вона відповіла, що вони з Ростиславом (ред. Держипільським). І я почав непросто виготовляти декорації, а щось додавати своє. Так я й опинився у цьому кріслі».
Автором музики став лідер гурту «Хорея козацька» Тарас Компаніченко. За його словами, коли почалася розмова з Ірмою Вітовською про «Кайдашеву сім’ю», то музикант побоявся, що це буде знову «пережовування пережованого».
«Але коли вона почала розказувати про постановку, то я зрозумів, що це глибинне прочитання твору. Українець, який хоче розвʼязати заплутаний вузол нашої недолі – для цього ми досліджуємо нашу класику. Я б сказав, що це містичне прочитання твору».
Олексій Гнатковський, який виконав ролі Омелька Кайдаша, сказав, що буде небагатослівним та запросив всіх на виставу.
У лютому показ запланований на 11 число, а у березні – 1, 24 та 26.